Zasady diety przy nadczynności tarczycy

Na co powinny zwracać uwagę osoby chore na nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób dotyczących tego narządu. Jej przyczynami są między innymi choroba Gravesa-Basedowa czy występowanie wola toksycznego. Jest poważnym schorzeniem, które nieleczona może prowadzić do wielu groźnych konsekwencji dla zdrowia. Najważniejszym aspektem leczenia nadczynności tarczycy jest terapia prowadzona przez lekarza i pod żadnym pozorem nie wolno jej przerywać, warto jednak wzmocnić ją odpowiednią dietoterapią.

Z uwagi na to, że jedną z konsekwencji nadczynności tarczycy są zaburzenia układu metabolicznego, określana jest ona często dietą przyspieszającą metabolizm. Jednak zarówno terapia farmakologiczna, jak i wsparcie dietetyczne mają na celu przywrócić organizm do optymalnego stanu, dlatego określenie dieta przyspieszająca metabolizm nie jest do końca prawdziwe.

Na jakie elementy odżywiania powinny zwrócić szczególną osoby chorujące na nadczynność tarczycy?

  • Odpowiednia energetyczność diety, normokaloryczna w przypadku BMI w normie, podwyższona, jeśli występuje niedowaga.
  • Uwzględnienie w jadłospisie odpowiednich ilości białka (12-15%), tłuszczu (20-35%) oraz węglowodanów (50-70%).
  • Zapewnienie odpowiedniej ilości płynów, tak aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Dieta przy nadczynności tarczycy – co jeść

Odpowiedni dobór produktów spożywczych może skutecznie wesprzeć tradycyjną terapię nadczynności tarczycy, a zarazem poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie chorego. Co jeść, aby dobrze zadbać o zdrowie?

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe: grube kasze, razowe makarony, naturalny ryż, pieczywo z pełnego przemiału, naturalne płatki zbożowe.
  • Wartościowe źródła białka: chude mięso (kurczak, indyk, królik, chuda wołowina, cielęcina), jajka, ryby, nasiona roślin strączkowych.
  • Różnorodne warzywa i owoce, które stanowią bogate źródło antyoksydantów.
  • Tłuszcze pochodzenia roślinnego: oleje roślinne (zwłaszcza olej rzepakowy i lniany), oliwa z oliwek, awokado, pestki dyni i słonecznika, orzechy, migdały, siemię lniane, nasiona chia.

Jadłospis przy nadczynności tarczycy – jakie składniki odżywcze są szczególnie istotne?

Planując dietę osób chorujących na niedoczynność tarczycy, warto uwzględnić w jadłospisie składniki odżywcze szczególnie istotne dla pracy układu hormonalnego:

  • Kwasy omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne i stanowią bardzo ważny element diety w chorobach tarczycy. Jadłospis należy wzbogacić o tłuste ryby morskie, orzechy (zwłaszcza orzechy włoskie), pestki, nasiona, awokado, oleje roślinne (olej rzepakowy i olej lniany), siemię lniane.
  • Wapń, przeciwdziałający rozwojowi osteoporozy, będącej częstym następstwem przyspieszonego metabolizmu. Dostarczymy go spożywając produkty mleczne, warzywa zielonolistne, brokuły, pestki dyni, sezam, mak, migdały, szprotki, sardynki czy śledzie.
  • Antyoksydanty, które zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych, wzmacniają pracę układu immunologicznego oraz wzmacniają organizm. Warto zadbać o obecność w menu dobrych źródeł witaminy C (warzywa i owoce), witaminy E (oleje roślinne, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, tłuste ryby morskie, ziarna zbóż, zielonolistne warzywa), a także beta-karotenu i likopenu, które znajdziemy w pomidorach i ich przetworach, marchwi, dyni lub czerwonej papryce.
  • Witamina D, będąca niezbędnym elementem sprawnego układu hormonalnego. Choć znajdziemy ją w niektórych produktach spożywczych (tłustych rybach morskich, produktach mlecznych czy jajkach) to w praktyce często wymaga dodatkowej suplementacji. Sprawdź także ten artykuł: Dieta na woreczek żółciowy - zasady, jadłospis, proste przepisy.

Czego powinny unikać osoby chorujące na nadczynność tarczycy

Czego unikać w diecie przy nadczynności tarczycy

Nie ma do końca określonych produktów których absolutnie nie wolno jeść chorując na nadczynność tarczycy, wskazuje się raczej na artykuły, których warto unikać, jeśli chcemy zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Poza wiedzą co jeść, istotne jest również to, jakich produktów powinny unikać osoby chorujące na nadczynność tarczycy.

Planując jadłospis powinniśmy zrezygnować z produktów o wysokim stopniu przetworzenia, które często zawierają niepotrzebne dodatki: konserwanty, sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku i aromatu. Składniki takie mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego, w tym tarczycy.

Osoby chorujące na nadczynność tarczycy często skarżą się na znaczną nadpobudliwość, warto zatem wyeliminować z menu napoje zawierające kofeinę (kawę, napoje typu cola), czarną herbatę, ostre przyprawy oraz alkohol.

Na co szczególnie uważać

Dieta przy nadczynności tarczycy jest dietą leczniczą, która ma w założeniu wzmocnić nasz organizm, nie powinniśmy więc stosować jest razem z rygorystycznymi, eliminacyjnymi sposobami odżywiania, jak na przykład witarianizm czy dieta zasadowa.

Witarianizm jest sposobem żywienia, który polega na spożywaniu produktów spożywczych nie poddawanych obróbce termicznej powyżej temperatury 42 stopni Celsjusza. Z uwagi na te zasady eliminacji ulega wiele wartościowych produktów spożywczych (produkty zbożowe, warzywa strączkowe, mięso, nabiał, ryby), dlatego witarianizmu nie wolno traktować jako zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku diety zasadowej. Dieta zasadowa zawiera wiele cennych artykułów spożywczych, takich jak na przykład warzywa i owoce, jednak eliminacji podlegają inne wartościowe produkty spożywcze, dlatego zaleca się jej unikanie w przypadku diet leczniczych.

Dieta przy nadczynności tarczycy – przykładowy jadłospis

Śniadanie

Sałatka z serka wiejskiego z rzodkiewką, szczypiorkiem, posiekanymi orzechami włoskimi oraz chlebem pełnoziarnistym.

Drugie śniadanie

Koktajl na bazie jogurtu naturalnego z owocami jagodowymi, płatkami owsianymi i siemieniem lnianym.

Obiad

Pierś z indyka pieczona z warzywami korzeniowymi, sałatka z zielonolistnych warzyw z czerwoną cebulą, pomidorkami koktajlowymi i oliwą z oliwek.

Podwieczorek

Sałatka z roszponką, truskawkami, płatkami migdałów oraz sosem balsamicznym.

Kolacja

Kanapki z pastą z awokado, tuńczykiem i kiszonym ogórkiem.

ikona podziel się Przekaż dalej