Łuszczyca – przewlekła choroba zapalna skóry

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest jedną z przewlekłych chorób zapalnych skóry. Może występować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, przyjmuje się, że w przypadku dzieci pojawia się ona u około 0,7 do 2,5% maluchów.

Objawy choroby są uzależnione od tego, jaki rodzaj łuszczycy dotyka chorego. Łuszczyca u dziecka często rozwija się na skórze twarzy i małżowinach usznych, przybiera również formę rumieniowych zmian, a nie charakterystycznej dla dorosłych łuski. Łuszczyca może również dotyczyć skóry głowy i jest wtedy często początkowo mylona z łupieżem. Choroba dotycząca skóry głowy może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Przyczyny choroby

Choć dokładne powody wystąpienia łuszczycy nie są jeszcze do końca określone, to wskazuje się na kilka potencjalnych czynników:

  • uwarunkowanie genetyczne,
  • przebyte infekcje (zwłaszcza te, które zostały wywołane przez paciorkowce),
  • niektóre leki
  • nadmiar używek: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
  • przewlekły stres.

Leczenie łuszczycy

Sposoby leczenia choroby łuszczycowej są uzależnione od rodzaju oraz sposobu rozprzestrzeniania się zmian łuszczycowych. W przypadku mniejszych zmian, obejmujących przykładowo skórę głowy lub twarz stosuje się często leczenie miejscowe, z użyciem odpowiednich maści, natomiast w przypadku poważniejszego stanu włącza się również terapię farmakologiczną. Bardzo ważnym elementem leczenia łuszczycy jest również odpowiednia dieta.

Dieta przy łuszczycy

Zdrowe odżywianie osób chorych na łuszczycę

Jadłospis zalecany w przypadku łuszczycowych zmian skórnych opiera się w dużej mierze na ogólnych, racjonalnych zasadach zdrowego odżywiania. To, co jest jednak szczególnie istotne u łuszczyków, to utrzymanie prawidłowej masy ciała. Unikanie nadwagi jest korzystne dla chorych, ponieważ otyłość wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym w organizmie, który może nasilać objawy choroby.

Jakie składniki odżywcze mogą wesprzeć leczenie łuszczycy?

Choć w przypadku leczenia chorych łuszczyków najważniejsze znacznie ma terapia zewnętrzna, to nie wolno również zapominać o substancjach, które wzmocnią nasz organizm od środka. Są to między innymi:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które charakteryzują się udowodnionymi właściwościami przeciwzapalnymi,
  • witamina D, działająca łagodząco na zmiany skórne,
  • produkty będące bogatym źródłem antyoksydantów, działających korzystnie na wygląd i stan naszej skóry.

Przykładowy jadłospis przy łuszczycy – co wolno jeść?

Produkty zalecane w diecie przy łuszczycy mają w założeniu przede wszystkim działać przeciwzapalnie. Najlepsza przykładowa dieta powinna zawierać między innymi takie składniki jak:

  • świeże owoce i warzywa, zwłaszcza owoce jagodowe, mango, figi, brokuły, szpinak, jarmuż, marchewka, dynia,
  • pokarmy zawierające roślinne źródła kwasów omega-3: olej lniany i siemię lniane, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznika,
  • tłuste ryby morskie: makrela, śledzie, łosoś, sardynki. A może zainteresuje cię także ten artykuł z zasadami diety eliminacyjnej?

Dieta przy łuszczycy – jakich pokarmów należy unikać?

Choć nie istnieje sztywna lista produktów, których nie wolno jeść, jeśli chorujemy na łuszczycę, to istnieje pewna grupa artykułów, których warto unikać. Na forach internetowych dotyczących tej choroby znajdziemy wiele informacji, co szkodzi konkretnym osobom, jedna zawsze należy dopasować te wskazówki do siebie. Wśród produktów, które warto wyeliminować w menu chorego, wymienić możemy między innymi:

  • produkty o wysokim stopniu przetworzenia, zawierające dużo konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i aromatu, dania typu fast food,
  • cukier, słodycze, batony, ciastka, słodkie oraz gazowane napoje,
  • nadmiar tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza czerwone mięso i przetwory mięsne,
  • nabiał, który może nasilać stany zapalne,
  • alkohol oraz inne używki.

Połączenie diety przy łuszczycy z innymi rodzajami diet

Czasami pojawiają się wątpliwości, czy zdrowe odżywianie przy łuszczycy może być stosowane w połączeniu z innymi programami żywieniowymi, przykładowo z dietą przy trądziku różowatym, dietą wodną czy klasyczną dietą na przytycie. Na forum skupiającym osoby chore na łuszczycę, nazywanych łuszczykami często możemy spotkać się z takimi pytaniami.

Ponieważ dieta przy łuszczycy zakłada jedzenie przyjętych ogólnie jako zdrowe produktów spożywczych, to może być łączona z niektórymi zdrowymi dietami. Dieta przy trądziku różowatym jest również sposobem żywienia o działaniu przeciwzapalnym, w której eliminuje się podobne produkty. Z uwagi na swój przeciwzapalny charakter, dieta przy trądziku różowatym może być stosowana razem z dietą przy łuszczycy, choć oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Na forum dotyczącym łuszczycy pojawiają się również czasem pytania, czy jeśli nie powinniśmy dopuszczać do powstania nadwagi i otyłości, możemy zastosować model żywieniowy określany jako dieta na przytycie. Oczywiście jeśli mamy nadwagę, zwiększona ilość kalorii nie będzie korzystna, jednak jeśli nasza masa ciała jest zbyt niska, to dieta na przytycie będzie jak najbardziej wskazana pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie zbilansowanie jadłospisu.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku diet eliminacyjnych, których przykładem może być restrykcyjna dieta wodna. Najbardziej eliminacyjny model polega na piciu jedynie wody przez 2-3 dni, dlatego nie jest to najlepszy sposób na zdrowy, racjonalny jadłospis. Jeśli jednak zastosowana przez nas dieta wodna będzie opierać się jedynie na zwiększonej ilości wypijanych płynów, przy utrzymaniu zdrowych posiłków, to możemy ją połączyć z dietą przy łuszczycy.

Przykładowa dieta przy łuszczycy – założenia dziennego jadłospisu

Śniadanie

Kanapki z pastą z makreli, oliwkami i zieloną sałatą.

Drugie śniadanie

Koktajl z owoców jagodowych, z dodatkiem siemienia lnianego oraz jogurtu naturalnego (jeśli dobrze tolerujemy nabiał).

Obiad

Filet z kurczaka z brokułami, komosą ryżową i puree z dyni.

Kolacja

Sałatka ze szpinakiem, marchewką, oliwą z oliwek oraz pestkami słonecznika.

ikona podziel się Przekaż dalej