Dieta przy kamicy nerkowej – najważniejsze zasady

Prawidłowe żywienie przy kamicy nerkowej

Dieta przy kamicy nerkowej, określanej również jako kamica moczanowa jest uzależniona od tego, z jakim rodzajem kamieni mamy do czynienia.

W przypadku występowania kamicy warto jednak zastosować prawidłowe żywienie stanowiące skuteczną profilaktykę zachorowania. Na jakie zasady diety powinniśmy postawić przede wszystkim?

  • Zmniejszenie w jadłospisie obecności produktów zawierających duże ilości szczawianów: szpinak, rabarbar, buraki, orzechy, jagody, czekolada,
  • Wypijanie odpowiednich ilości płynów, które mają pozytywny wpływ na zapobieganie tworzeniu się kamieni. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna oraz ziołowe i owocowe herbaty, ograniczyć natomiast należy sok grejpfrutowy i słodzone napoje.
  • Ograniczanie dodatku soli do potraw, ponieważ sód w niej zawarty sprzyja powstawaniu kamieni. Zamiast soli warto stosować świeże zioła oraz przyprawy.
  • Utrzymanie prawidłowego poziomu białka w całodziennym jadłospisie, ponieważ zbyt wysoka jego ilość może skutkować większym ryzykiem powstawania kamieni.

Dieta przy kamicy nerkowej w zależności od rodzaju kamicy

Zasady prawidłowego żywienia w przypadku kamicy nerkowej różnią się w zależności od tego, z jaką kamicą mamy do czynienia. Do najczęściej spotykanych rodzajów kamieni należą kamienie szczawianowe, moczanowe oraz fosforanowe.

W przypadku kamicy szczawianowej należy wyeliminować ze swojego menu potrawy zawierające duże ilości szczawianów, do których należą między innymi: szczaw, botwina, szpinak, rabarbar, buraki, suszone figi, cytryny, nasiona roślin strączkowych, mocna kawa i herbata, ostre przyprawy, kakao oraz czekolada. Przepisy kulinarne powinny ponadto zakładać ograniczenie spożywania mleka i produktów mlecznych, pomidorów (w tym koncentratu pomidorowego), marchewki, ziemniaków, śliwek czy agrestu.

Jadłospis w przypadku kamicy moczanowej nie powinien uwzględniać potraw o wysokiej zawartości związków purynowych, które w organizmie ulegają przemianie do kwasu moczowego. W przepisach powinniśmy unikać przetworów mięsnych, galaret, sosów i zup na wywarach mięsnych, podrobów (wątroba, móżdżek), kaszanki, baraniny, wieprzowiny, dziczyzny, śledzi, szprotek i sardynek, warzyw strączkowych (zwłaszcza fasoli, grochu i soczewicy), czekolady, kakao, mocnej kawy i herbaty, a także orzechów i grzybów. W przeciwieństwie do kamicy szczawianowej, ilość produktów mlecznych powinna być zwiększona, do jadłospisu należy również wprowadzić więcej warzyw.

Przepisy kulinarne w kamicy fosforanowej powinny przede wszystkim uwzględniać produkty, które zakwaszają mocz. Należą do nich między innymi: mięso, ryby, masło, makarony, kasze czy pieczywo, wskazane są również duże ilości płynów. Produkty, które należy wyeliminować z diety to sery żółte i topione, nasiona roślin strączkowych oraz konserwy rybne, ograniczyć trzeba również mleko i jego przetwory, jaja, warzywa, owoce oraz ziemniaki.

Kamica nerkowa a kamica żółciowa

Jaka dieta przy kamicy żółciowej?

Dieta przy kamicy nerkowej jest często mylona z dietą przy kamicy żółciowej. Kamica żółciowa jest stanem chorobowym, w którym w woreczku lub drogach żółciowych tworzą się nierozpuszczalne złogi. W przypadku kamicy nerkowej kamienie powstają w nerkach, drogach moczowych lub pęcherzu moczowym. Choć dieta w przypadku chorego woreczka żółciowego jest także konieczna, to jednak jej zasady odmienne od tych w przypadku kamicy nerkowej. Jadłospis stosowany po wyleczeniu kamicy żółciowej zawiera głównie potrawy o wysokiej zawartości węglowodanów oraz niskiej zawartości tłuszczu. Sprawdź także ten artykuł na temat założeń diety odkwaszającej.

Dieta przy kamicy nerkowej a inne rodzaje diet

Dieta stosowana przy kamicy nerkowej, podobnie zresztą jak dieta przy kamicy żółciowej jest dietą leczniczą, którą stosuje się w konkretnych stanach chorobowych. Nie powinno się jej łączyć z dietami eliminacyjnymi, które w założeniu mają wspierać redukcję masy ciała, takimi jak na przykład dieta cytrynowa czy dieta jogurtowa. Dieta cytrynowa występuje w różnych wariantach, bardziej i mniej restrykcyjnych, jednak w każdym z nich sok z cytryny stanowi znaczący składnik. Choć pewne ilości soków cytrusowych są dopuszczalne w przypadku żywienia w niektórych rodzajach kamicy nerkowej, to ich zawartość w diecie cytrynowej będzie jednak zbyt wysoka, a eliminacja innych składników odżywczych nie będzie przyspieszać powrotu do zdrowia.

Inne zasady odżywiania stosuje się natomiast w przypadku konieczności zastosowania innych diet leczniczych, na przykład diety przy reumatologicznym zapaleniu stawów. To jaka dieta zostanie zastosowana w przypadku różnorodnych stanów chorobowych, jest uzależnione od tego, która choroba jest w danej chwili groźniejsza i zawsze pozostaje w gestii lekarza prowadzącego. Dieta przy reumatologicznym zapaleniu stawów jest dietą przeciwzapalną, w której stosujemy zdrowy, urozmaicony jadłospis wzbogacony o składniki o potencjale antyzapalnym. Ponieważ dieta przy reumatologicznym zapaleniu stawów zakłada zwiększone spożycie ryb i owoców morza nie będzie wskazana w przypadku występowania kamicy nerkowej.

Przykładowy jadłospis w diecie przy kamicy szczawianowej

Śniadanie

Płatki owsiane z owocami jagodowymi, pestkami słonecznika oraz niewielką ilością jogurtu naturalnego.

Drugie śniadanie

Kanapki z pieczoną piersią z kurczaka, ogórkiem i cebulą.

Obiad

Dorsz pieczony z kapustą podawany z kaszą pęczak.

Kolacja

Sałatka z zielonej sałaty, jajek i cebuli z pieczywem razowym.

ikona podziel się Przekaż dalej