Dieta przy hemoroidach - opis, przepisy, produkty, porady dietetyka
Właściwa dieta przy hemoroidach jest bardzo ważnym elementem terapii tego schorzenia. Jadłospis powinien być bogaty w produkty wysokobłonnikowe, tak aby usprawnić perystaltykę jelit i nie dopuszczać do występowania zaparć. Na jakie pozostałe elementy diety zwracać uwagę? O tym w artykule poniżej.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Dieta przy hemoroidach
Jaką dietę można stosować, jeśli dokuczają nam żylaki odbytu?
Hemoroidy, określane również czasem jako żylaki odbytu to małe guzki krwawnicze zlokalizowane wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się najczęściej nieprawidłowy tryb życia, między innymi siedzący styl pracy, niewielką aktywność fizyczną, jak również nieprawidłową dietę oraz niedostateczną ilość płynów, które prowadzą do częstych zaparć.
Dieta przy hemoroidach jest zdrowym, racjonalnym sposobem odżywiania, który powinien zapewniać odpowiednią zawartość błonnika w posiłkach, a także właściwe nawodnienie organizmu.
Wskazane jest 4 do 5 mniejszych posiłków dziennie z przerwami trwającymi mniej więcej 3-4 godziny. Regularne posiłki pozwalają na usprawnienie procesów wypróżniania, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku występowania hemoroidów.
Wskazana ilość błonnika wynosi od 25 do 30g dziennie, należy również zwrócić uwagę na to, aby jego zawartość w menu zwiększać stopniowo. Nie jedzenie zbyt dużych ilości błonnika na początku stosowania diety może uchronić nas przed wzdęciami oraz nadmiernymi gazami.
Należy wypijać minimum 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, wśród których polecana jest niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe i owocowe, a także słaba herbata czarna.
Odpowiedni sposób odżywiania należy również uzupełnić o regularną aktywność fizyczną, która przyspiesza procesy metaboliczne oraz pomaga unikać występowania zaparć.
Dieta przy hemoroidach – produkty wskazane
W przepisach diety obfitującej w błonnik nie może zabraknąć takich produktów jak:
- Produkty zbożowe z pełnego ziarna: pieczywo pełnoziarniste, grube kasze (kasza jęczmienna pęczak, kasza gryczana), naturalny ryż, razowe makarony, naturalne płatki owsiane i otręby.
- Warzywa i owoce z różnych grup produktowych. Owoce, które warto stosować w menu to zwłaszcza owoce jagodowe, śliwki, jabłka i gruszki, które poza wysoką zawartością błonnika są również bogate we flawonoidy, uszczelniające naczynia krwionośne oraz zapobiegające nadmiernemu krwawieniu z hemoroidów. Aby zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie, przepisy kulinarne można wzbogacić warzywami i owocami zawierającymi dużo wody, takimi jak na przykład ogórki, arbuz, papryka, pomidory czy sałata. Pomimo stosunkowo wysokiej zawartości cukru nie jest zalecane unikanie owoców w formie suszonej (śliwki, rodzynki, morele, figi), ponieważ wpływają one bardzo korzystnie na perystaltykę jelit.
- Produkty będące dobrym źródłem probiotyków oraz prebiotyków. Duże ilości wartościowych bakterii probiotycznych znajdziemy w warzywach kiszonych oraz w fermentowanych produktach mlecznych (jogurtach naturalnych, kefirach oraz maślankach). Prebiotyki, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych występują między innymi w czosnku, cebuli, szparagach, cykorii, pszenicy, owsie czy bananach.
Jakie produkty zawierają szczególnie dużo błonnika:
- otręby pszenne, mąka razowa, chleb z pełnego ziarna, pełnoziarnisty ryż,
- suche nasiona roślin strączkowych, zwłaszcza fasola i groch,
- zielony gotowany groszek, pietruszka, szpinak, kapusta, sałata, karczochy, marchew, buraki, brukselka, pomidory,
- gruszki, jabłka, maliny, banany,
- orzechy i owoce suszone.
Sprawdź także ten artykuł: Dieta zupowa - opis, zastosowanie, skuteczność, przepisy.
Czego powinny unikać osoby cierpiące na żylaki odbytu?
Równie istotne jak produkty wskazane są również artykuły, których warto nie jeść jeśli dokuczają nam hemoroidy. Przestrzegając tych zasad skutecznie poprawimy pracę układu pokarmowego, przyspieszymy perystaltykę jelit, a w efekcie zapobiegniemy wystąpieniu zaparć. Jakich produktów warto zatem nie jeść jeśli cierpimy na żylaki odbytu?
- Artykuły sporządzone z białej mąki: jasny chleb, bułki i makarony.
- Produkty wysokoprzetworzone, dania typu fast food.
- Cukier oraz wyroby cukiernicze.
- Mocna kawa i herbata, słodkie oraz gazowane napoje, alkohol.
- Duża ilość soli, która może powodować zatrzymanie wody w organizmie, a w efekcie dolegliwości bólowe.
Dieta przy hemoroidach a inne modele żywieniowe
Cierpiąc na hemoroidy powinniśmy zwrócić uwagę, czy inne stosowane przez nas diety nie stoją w sprzeczności z jadłospisem wskazanym, jeśli dokuczają nam żylaki w odbycie.
Przykładem diety niewskazanej przy hemoroidach jest dieta SCD, określana również jako dieta specyficznych węglowodanów. Założenia diety SCD zakładają eliminację z codziennego menu węglowodanów złożonych, będących wartościowym źródłem błonnika niezbędnego w diecie przy hemoroidach. Dieta SCD jest dieta leczniczą, stosowaną przy niektórych chorobach jelit, dlatego jej zastosowanie w przypadku hemoroidów powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.
Nieco inaczej sytuacja wygląda przy stosowaniu diety antycellulitowej czy witarianizmu. Dieta antycellulitowa to zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis, w którym przepisy bogate są we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym również błonnik. Dieta antycellulitowa wymaga również dobrego nawodnienia organizmu, dlatego może wspierać leczenie hemoroidów.
Witarianizm z jednej strony dostarcza nam sporych ilości błonnika, jednak z uwagi na spożywanie produktów spożywczych jedynie w formie surowej, może powodować występowanie niedoborów pokarmowych. Z uwagi na to, że w przypadku hemoroidów istotne jest również dobre całościowe odżywienie organizmu, witarianizm jako dieta eliminacyjna nie zawsze może być w tym przypadku wskazany.
Przykładowy jadłospis diety przy hemoroidach
Śniadanie
Płatki owsiane z jogurtem naturalnym oraz suszonymi owocami.
Drugie śniadanie
Koktajl z kefiru, z otrębami, owocami jagodowymi i płatkami migdałów.
Obiad
Kasza gryczana z pieczoną piersią z indyka oraz surówką z pomidorów, ogórków i sałaty.
Podwieczorek
Sałatka z pomidorów, papryki, oliwy z oliwek i siemienia lnianego.
Kolacja
Zielonolistne warzywa z twarożkiem i chlebem pełnoziarnistym.