Dieta po usunięciu woreczka żółciowego - opis, przepisy, porady
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest bardzo ważnym elementem procesu zdrowienia. Tak jak po każdej operacji, nasz jadłospis powinien być lekkostrawny oraz zawierać ograniczoną ilość tłuszczów. Resekcja woreczka jest najczęściej przeprowadzana metodą laparoskopii, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Jednak zarówno w przypadku operacji tradycyjnej, jak i tej przeprowadzanej laparoskopowo, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która ogranicza niekorzystne dolegliwości i osłania organizm.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami dietetycznymi.
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego
Operacja wycięcia woreczka żółciowego
Resekcja pęcherzyka żółciowego jest efektem nagromadzenia się w pęcherzyku złogów, które prowadzą do rozwoju kamicy żółciowej. Aktualnie resekcja woreczka żółciowego przebiega najczęściej w wyniku laparoskopii, co zmniejsza dolegliwości bólowe oraz przyspiesza powrót do zdrowia, aktywności fizycznej oraz zawodowej. Każda z metod zabiegu wymaga jednak zadbania po operacji o swoje prawidłowe żywienie.
Podstawowe zasady diety po wycięciu pęcherzyka żółciowego
Po resekcji woreczka żółciowego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywiania oraz produkty występujące w jadłospisie, ponieważ wpływa to znacząco na szybkość powrotu do pełni zdrowia. Na jakie zasady żywienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
1. Regularne posiłki.
W przypadku stosowania diety po usunięciu woreczka żółciowego najlepiej jest wprowadzić 5 – 6 niewielkich regularnych posiłków dziennie. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny, a jeśli dolegliwości nadal występują, możemy spożywać posiłki nawet co dwie godziny, przy jednoczesnym ograniczeniu ich objętości. Należy również pamiętać, żeby ostatni posiłek zjeść nie później niż trzy godziny przed snem.
2. Lekkostrawna i niskotłuszczowa dieta.
Dieta po wycięciu woreczka powinna być lekkostrawna i zawierać obniżoną ilość tłuszczów. Przepisy muszą obejmować produkty łatwe do strawienia, tak aby odciążyć pracę układu pokarmowego, a wybierając tłuszcze, powinniśmy postawić przede wszystkim na te pochodzenia roślinnego.
3. Odpowiednie techniki kulinarne.
Po zabiegu usunięcia woreczka powinniśmy postawić na przepisy kulinarne, które znacznie ograniczają lub najlepiej całkowicie eliminują procesy smażenia, grillowania, duszenia z wcześniejszym obsmażaniem czy pieczenia z dodatkiem tłuszczu. Chorzy mogą jeść przede wszystkim delikatne potrawy gotowane, gotowane na parze, duszone bez obsmażania.
4. Atmosfera spożywania posiłku.
W przypadku schorzeń układu pokarmowego bardzo istotne jest spokojne i wolne spożywanie posiłków. Starajmy się nie jeść zbyt dużych kęsów i dokładnie przeżuwać jedzone produkty.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego – co można jeść?
Jakie produkty powinien zawierać nasz jadłospis? Potrawy i artykuły spożywcze, które można jeść to między innymi:
Produkty zbożowe: pieczywo pszenne, graham (w niewielkich ilościach), biały ryż, drobne kasze (manna, jęczmienna, jaglana, kuskus), makarony z mąki pszennej (najlepiej bezjajeczne), płatki owsiane, jaglane, sucharki, pieczywo półcukiernicze, biszkopty przygotowywane na białkach.
Nabiał: chude produkty mleczne (o zawartości tłuszczu poniżej 2%), takie jak mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka, chude i półtłuste sery twarogowe, serki homogenizowane.
Warzywa: przede wszystkim w formie gotowanej lub duszonej, obrane ze skórki. Najlepiej, jeśli są młode i soczyste, dopuszczalne są zwłaszcza: dynia, marchewka, kabaczek, pomidory bez skórki i pestek, pietruszka, seler.
Owoce: owoce jagodowe, banany, jabłka, brzoskwinie, morele - najlepiej w wersji duszonej lub pieczonej, bez skórki i pestek, wskazane są owoce dojrzałe, także w wersji przetartej.
Mięso i ryby: chude gatunki mięsa, takie jak kurczak, indyk, królik, cielęcina, młoda wołowina, chude wędliny drobiowe oraz ryb: pstrąg, dorsz, mintaj, morszczuk, sola, okoń, sandacz, lin, flądra.
Delikatne, warzywne zupy i buliony, zupa ziemniaczana, krupnik, łagodne sosy.
Przyprawy: pietruszka, koperek, majeranek, wanilia, cynamon, sok z cytryny, melisa, w niewielkich ilościach tymianek, oregano, papryka słodka, bazylia, ocet winny.
Desery: kompoty owocowe, kisiele, budynie, galaretki.
Do potraw możemy dodawać niewielkie ilości tłuszczu, takiego jak masło, miękka margaryna, olej rzepakowy, oliwa z oliwek. Tłuszcz należy dodawać do dań już po obróbce termicznej.
Choć zalecane produkty są raczej stałe, to należy uważnie obserwować swój organizm i wykluczać dania, które wywołują niekorzystne dolegliwości. Trzeba również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna oraz owoce i ziołowe herbaty. Jadłospis można także wzbogacić o niewielką ilość słabej czarnej herbaty, a także soków owocowych i warzywnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat zasad diety zupowej.
Jakich produktów powinniśmy unikać po operacji na woreczku żółciowym
Usunięcie woreczka żółciowego powoduje konieczność eliminacji z jadłospisu niektórych produktów i potraw.
Unikać powinniśmy potraw pikantnych, wzdymających, zalegających przez długi czas w żołądku. Należy wyeliminować produkty wysoko przetworzone, tłuste wędliny, kiełbasy, podroby, jak również używki: kawę, alkohol i papierosy.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą powodować między innymi warzywa strączkowe, warzywa kapustne, czosnek, cebula, rzepa, rzodkiewka, kalarepa, ogórki, szpinak czy por. Niewskazane owoce to gruszki, czereśnie, daktyle, figi, a także wszystkie owoce kandyzowane lub marynowane. Z dużą dozą ostrożności powinniśmy również podejść do produktów pełnoziarnistych: razowego i żytniego pieczywa, grubych kasz (kasza gryczana, jęczmienna pęczak), pełnoziarnistego makaronu i ryżu.
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego powinna eliminować tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec czy słonina, zrezygnować powinniśmy również z tłustych mięs i ryb, takich jak baranina, wieprzowina, dziczyzna, kaczka, gęś, łosoś, węgorz, halibut, śledzie czy sardynki. Niewskazane są również tłuste zupy na wywarach mięsnych i grzybowych, galarety mięsne i rybne, konserwy, ostre i ciężkie sosy (śmietanowy, chrzanowy, musztardowy).
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego a inne sposoby odżywiania
Często pojawiają się pytania, jak powinna wyglądać dieta w ciąży w przypadku operacji na woreczku żółciowym oraz jego resekcji. Żywienie po takim zabiegu nie wyklucza zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, a taka właśnie powinna być dieta w ciąży. Choć w przypadku stosowania w diecie w ciąży lekkostrawnych przepisów, pozbawionych również częściowo większych ilości błonnika i niektórych składników mineralnych, może nie być ona stuprocentowo wartościowa, to jednak większość cennych substancji odżywczych jest dostarczanych przyszłej mamie.
Dieta po usunięciu woreczka może być również częściowo stosowana jako dieta przy dnie moczanowej. W przypadku diety przy dnie moczanowej należy unikać produktów o wysokiej zawartości puryn. Należą do nich między innymi czerwone mięso, podroby, wędliny, wywary mięsne, tłuste ryby czy galarety mięsne i rybne. Ponieważ po usunięciu woreczka także nie powinniśmy spożywać takich produktów, zasady w tej części są zbieżne z tymi, które określa dieta przy dnie moczanowej.