Skuteczne oczyszczanie organizmu

Mechanizmy oczyszczające organizm

Za standardowe oczyszczanie organizmu odpowiadają konkretne organy, które mają na celu usunięcie zbędnych produktów przemiany materii oraz neutralizację potencjalnych toksyn.

Wątroba stanowi swoiste centrum detoksykacji organizmu, neutralizuje toksyny, w tym alkohol, inne używki oraz leki. Sprawny układ moczowy pomaga w oczyszczeniu organizmu oraz pozbycia się z niego niepotrzebnych produktów przemiany materii, natomiast system oddechowy oczyszcza wdychane powietrze z zanieczyszczeń.

Komu potrzebne są diety oczyszczające organizm?

Wprowadzenie elementów diety, które skutecznie oczyszczą organizm to dobra metoda na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia, szczególnie dla osób, które:

 • są osłabione, odczuwają przewlekłe zmęczenie, mają trudności z zasypianiem,
 • cierpią na częste, nawracające bóle głowy,
 • mają problemy z trawieniem, borykają się z zaparciami i innymi zaburzeniami wypróżnień,
 • mają kłopoty skórne, podkrążone i podpuchnięte oczy, trądzik,
 • nadmiernie przybierają na wadze mimo takiej samej diety oraz aktywności fizycznej.

Zdrowa dieta oczyszczająca czy głodówka – na co warto postawić?

Diety oczyszczające mogą występować w wielu różnych odmianach. Choć najpopularniejszą z nich jest klasyczna głodówka, to w rzeczywistości nie jest to najlepsza opcja. Stanowi ona dość niedoborowy sposób odżywiania, który może nie przynieść zadowalających skutków. Zdrowy detoks będzie raczej polegał na wzmocnieniu pracy powyższych układów niż na drastycznym ograniczaniu jedzenia.

Dobra metoda na skuteczne i delikatne oczyszczenie to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, która będzie bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne.

Wśród innych rodzajów diet oczyszczających wymienić można na przykład:

 • krótkotrwałą głodówkę, trwającą nie dłużej niż trzy dni,
 • dietę eliminującą potencjalne produkty alergizujące, a następnie stopniowe wprowadzanie ich ponownie do diety,
 • oczyszczanie oparte na spożywaniu warzyw i owoców lub samych soków warzywno-owocowych,
 • usunięcie z menu produktów, które podejrzewa się o kumulowanie większych ilości toksyn, jak na przykład metali ciężkich lub innych zanieczyszczeń.

Dieta oczyszczająca może różnić się także czasem trwania, jak również ewentualnym dodatkiem suplementów lub ziół.

Najważniejsze założenia diety oczyszczającej z toksyn

Zdrowa dieta oczyszczająca – podstawowe zasady

Najlepsza dieta oczyszczająca, określana również często jako dieta przeczyszczająca, to zdrowy, dobrze zbilansowany jadłospis ze zwiększonym udziałem świeżych, sezonowych warzyw i owoców oraz zwiększoną ilością płynów.

Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ilość błonnika, który skutecznie oczyszcza jelita i wspomaga procesy trawienia. Menu powinno zawierać wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, a także pełnowartościowe białko, przyspieszające regenerację tkanek. Sprawdź także ten artykuł o zasadach diety przeciwzapalnej.

Dobra dieta oczyszczająca – polecane produkty

Skuteczna dieta wspomagająca oczyszczanie organizmu opiera się w dużej mierze na ogólnych zasadach zdrowego odżywiania. Jadłospis powinien zawierać takie produkty jak:

 • pełnoziarniste produkty zbożowe: grube kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, naturalne płatki zbożowe, pieczywo z pełnego przemiału,
 • chudy nabiał i jaja: fermentowane produkty mleczne, sery twarogowe, mleko,
 • chude mięso: kurczak i indyk bez skóry, królik, cielęcina, młoda wołowina,
 • ryby – zarówno chude, jak i tłuste ryby morskie,
 • świeże, najlepiej sezonowe warzywa i owoce oraz kiszonki,
 • zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, olej rzepakowy i lniany, siemię lniane, awokado, orzechy, migdały, pestki, nasiona,
 • świeże przyprawy i zioła, które usprawniają trawienie i przyspieszają oczyszczanie organizmu,
 • płyny: niegazowana woda mineralna, ziołowe i owocowe herbaty, soki warzywno-owocowe, zupy, koktajle.

Zdrowa dieta oczyszczająca może również zawierać produkty, które uznawane są za szczególnie istotne w przypadku oczyszczania organizmu z toksyn. Są to między innymi: zielona oraz czerwona herbata, kurkuma, chlorella, natka pietruszki, żurawina, sok z cytryny, buraki, kasza jaglana czy popularne jabłka.

Unikać powinniśmy potraw tłustych, smażonych, dań przetworzonych, ciężkostrawnych, dań typu fast food, cukrów prostych, produktów z białej, oczyszczonej mąki, a także alkoholu i innych używek.

Przepisy kulinarne, które zawierają diety oczyszczające organizm z toksyn

Ustalając oczyszczający jadłospis, nie powinniśmy jednak skupiać się jedynie na polecanych lub niewskazanych produktach spożywczych, ale również na odpowiednich technikach kulinarnych. Dania muszą być delikatne dla naszego przewodu pokarmowego, dlatego dominować powinny potrawy gotowane, gotowane na parze, pieczone czy duszone bez wcześniejszego obsmażania.

Dobra dieta oczyszczająca musi również zawierać odpowiednią ilość płynów. Choć określana jest czasem również jako dieta przeczyszczająca, to w praktyce, zwiększona ilość błonnika w połączeniu z niewielką podażą napojów, może prowadzić do zaburzeń trawienia oraz zaparć. Komponując jadłospis, włączmy do menu niegazowaną wodę mineralną, wody średnio i wysoko zmineralizowane, owocowe i ziołowe herbaty, zupy oraz warzywno-owocowe koktajle.

Skuteczne oczyszczanie – opinie oraz efekty

Prosta i zdrowa kuracja oczyszczająca organizm z toksyn to przede wszystkim dobrze zbilansowany jadłospis oparty o wartościowe produkty spożywcze i odpowiednie techniki przygotowywania posiłków. Ani głodówka, ani dieta przeczyszczająca nie będzie nam potrzebna jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo.

Diety oczyszczające mogą być stosowane w połączeniu z innymi rodzajami diet, jednak nie każda z nich znajdzie tutaj swoje zastosowanie. Przykładowo popularna ostatnio dieta GAPS jest dietą eliminacyjną, która ma niezbyt dobry wpływ na oczyszczanie organizmu. Dieta GAPS zakłada wykluczenie z menu produktów zbożowych oraz warzyw skrobiowych, które są wskazane przy diecie oczyszczającej.

W połączeniu z dietą oczyszczającą może być natomiast zastosowana dieta cholesterolowa, która opiera się na nieprzetworzonych, zdrowych produktach spożywczych. Zdrowa dieta cholesterolowa może skutecznie oczyszczać organizm, ponieważ występuje w niej dużo warzyw oraz delikatnych technik kulinarnych.

Prosta dieta oczyszczająca – przykładowy jadłospis

Śniadanie

Koktajl na bazie jogurtu naturalnego z bananem, truskawkami, natką pietruszki, sokiem z cytryny oraz siemieniem lnianym.

Drugie śniadanie

Sałatka z zielonych warzyw z oliwą z oliwek, oliwkami, pomidorkami koktajlowymi i czerwoną cebulą.

Obiad

Papryka faszerowana kaszą jaglaną, pieczarkami i szczypiorkiem, sok z buraków.

Kolacja

Bezmięsny bigos z warzywnymi frytkami.

ikona podziel się Przekaż dalej