Dieta na płodność - opis, przepisy, działanie, produkty, efekty
Dieta na płodność ma na celu wzmocnienie organizmu przed staraniami o zajście w ciążę, jak również zwiększenie szansy na zapłodnienie, przykładowo w przypadku stwierdzenia niepłodności. Dieta propłodnościowa to zdrowy, dobrze zbilansowany sposób żywienia, bogaty w produkty wspierające płodność, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Jeżeli szukasz informacji na temat ciąży, polecamy serwis Spokojnie o ciąży. Znajdziesz tam wyczerpujące poradniki pisane przez położne, dotyczące okresu zarówno przed jak i w trakcie ciąży.
Najważniejsze zasady diety na płodność
Założenia jadłospisu wspomagającego zajście w ciążę
Problem z zajściem w ciążę może dotyczyć według badań nawet 20 procent osób w wieku rozrodczym. Wśród najczęściej wymienianych czynników, które mogą wywoływać niepłodność wymienia się między innymi: palenie papierosów, niski poziom aktywności fizycznej, nadmiar stresu, zbyt wysoką lub zbyt niską masę ciała, nieprawidłowy sposób odżywiania, zbyt wysokie spożycie alkoholu oraz kofeiny. Jednym z elementów zwiększających znacznie szanse na pojawienie się ciąży jest odpowiedni jadłospis.
Dieta wspomagająca zajście w ciążę powinna opierać się na naturalnych, nisko przetworzonych produktach spożywczych, szczególnie tych o silnym potencjale przeciwzapalnym.
Jakie elementy diety uznawane są za szczególnie zwiększające naszą płodność? Codzienny jadłospis powinniśmy wzbogacić o pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, witaminy (witaminę A, C, D, E, witaminy z grupy B) oraz składniki mineralne, zwłaszcza żelazo, cynk, magnez, selen oraz jod.
Oprócz tego co jeść, bardzo istotne jest również właściwe nawodnienie organizmu. Ilość wypijanych płynów nie powinna być niższa niż mniej więcej 30ml na każdy kilogram masy ciała. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna, którą możemy uzupełniać poprzez ziołowe i owocowe herbaty, herbatę zieloną, białą oraz czerwoną, koktajle i smoothie warzywno-owocowe.
Dieta na płodność – co jeść?
Odpowiednia kompozycja codziennego jadłospisu wpływa korzystnie nie tylko na płodność, ale również na zdrowie całego organizmu. Lista produktów określająca co jeść, kiedy planujemy potomstwo jest podobna do tradycyjnych zaleceń zdrowego jadłospisu. Do naszego menu powinniśmy włączyć:
- pełnowartościowe białko: artykuły mleczne (szczególnie fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka oraz sery twarogowe), chude mięso (indyk, kurczak, królik, cielęcina, chuda wieprzowina), ryby (w tym tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, śledzie, sardynki), jajka oraz nasiona warzyw strączkowych,
- tłuszcze w większości w wersji roślinnej, takie jak oliwa z oliwek, oleje roślinne tłoczone na zimno (zwłaszcza olej rzepakowy i lniany), awokado, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane, nasiona chia, orzechy i migdały,
- produkty zbożowe z pełnego ziarna: grube kasze (kasza jęczmienna pęczak, kasza gryczana, kasza pełnoziarnista bulgur i owsiana), naturalne ryże (brązowy, dziki, basmati), pieczywo z pełnego przemiału, makarony z pełnego ziarna, naturalne płatki zbożowe bez dodatków,
- warzywa i owoce, które dostarczają nam wiele witamin, składników mineralnych oraz niezbędnych dla zdrowia antyoksydantów.
Dieta wspomagająca zajście w ciążę – jakich produktów warto unikać?
Poza wspomnianymi wcześniej napojami zawierającymi duże ilości kofeiny oraz alkoholem, dieta wpływająca na płodność powinna ograniczać także inne produkty.
Planując jadłospis powinniśmy unikać produktów o wysokim stopniu przetworzenia, zawierających niepotrzebne dodatki: substancje konserwujące, wzmacniacze smaku i aromatu, zagęstniki czy sztuczne aromaty. Elementy te mogą wpływać niekorzystnie na pracę układu hormonalnego.
Zrezygnować warto również z cukru oraz produktów go zawierających: słodyczy, słodkich i gazowanych napojów, pieczywa cukierniczego. Artykuły z białej mąki należy zastąpić tymi z mąki pełnoziarnistej, należy również unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym.
Przy staraniach o zajście w ciążę niewskazane są również dania typu fast food, potrawy gotowe ze słabym składem, słone przekąski, jak również nadmiar tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Sprawdź także ten artykuł: Dieta dla matki karmiącej - charakterystyka, menu, przykładowe dania, porady.
Składniki odżywcze działające propłodnościowo dla mężczyzn
Niepłodność nie dotyczy jedynie kobiet, równie istotny jest dobry stan zdrowia mężczyzn. Ich prawidłowe odżywienie znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę partnerki. Szczególnie istotne składniki dla mężczyzn zwiększające ich płodność to antyoksydanty, wpływające korzystnie na liczbę oraz ruchliwość plemników. Dieta propłodnościowa dla mężczyzny powinna być bogata w takie składniki jak:
- witamina E, występująca między innymi w olejach roślinnych tłoczonych na zimno, migdałach, orzechach (zwłaszcza włoskich i ziemnych), warzywach zielonolistnych, pestkach dyni, pełnych ziarnach zbóż,
- witamina C, którą zawierają głównie warzywa i owoce, w szczególności czerwona papryka, dzika róża, natka pietruszki, czarne porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe,
- beta-karoten, będący składnikiem występującym w marchewce, dyni, czerwonej papryce, pomidorach, szpinaku, słodkich ziemniakach, brzoskwiniach, morelach, melonach czy arbuzach,
- likopen, występujący w pomidorach, a zwłaszcza w ich przetworach: przecierach, passatach, koncentratach oraz sosach i sokach pomidorowych,
- selen, który znajdziemy w rybach morskich i owocach morza, orzechach brazylijskich, pestkach dyni, ziarnach zbóż, brązowym ryżu, mięsie i produktach nabiałowych,
- cynk występujący w rybach, owocach morza, mięsie, podrobach, jajach, żółtych serach, pestkach dyni i słonecznika, ryżu czy kaszy gryczanej.
Dieta na płodność – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Omlet jajeczny ze szpinakiem, suszonymi pomidorami, oliwkami oraz serem feta.
Drugie śniadanie
Sałatka z roszponki, z dodatkiem owoców jagodowych, oliwy z oliwek i posiekanych orzechów laskowych.
Obiad
Filet z kurczaka pieczony w folii z masłem czosnkowym, z brązowym ryżem oraz surówką z pomidorów, cebuli i oleju rzepakowego.
Kolacja
Kanapki z chleba pełnoziarnistego z pastą z twarogu i wędzonej makreli oraz sałatką z pora, ogórka i kukurydzy.