Tłuszczowa dieta Kwaśniewskiego – podstawowe zasady

Zasady diety tłuszczowej

Zgodnie z zasadami diety Kwaśniewskiego większość naszego jadłospisu powinny stanowić produkty wysokotłuszczowe oraz w mniejszym stopniu białkowe, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów.

Jan Kwaśniewski, który jest twórcą diety, zakłada, że z powodu ograniczenia węglowodanów w diecie, stanowiących główne źródło energii, organizm będzie zmuszony do spalania rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Spadek wagi powinien wynosić nawet 2 kg tygodniowo.

Posiłki w diecie na odchudzanie należy przygotowywać według dokładnych proporcji: 60% tłuszczy (najlepiej pochodzenia zwierzęcego) oraz po 20% białek i węglowodanów.

Dieta Kwaśniewskiego – produkty dozwolone

W diecie tłuszczowej zalecane są takie produkty żywnościowe, jak: masło, smalec, słonina, olej kokosowy, śmietana, żółtka jaj, tłuste mięso i sery. Produkty dozwolone w tłustej diecie odchudzającej to również między innymi żółty ser, podroby, tłuste przetwory mięsne (salceson, pasztet, kiełbasa, boczek, baleron), tłuste mięso z kaczki i gęsi, tłuste ryby, konserwy rybne i mięsne. Dopuszczalne jest także śmietana oraz tłuste mleko w ilości nawet do 2 szklanek na dobę.

Ilość dopuszczalnych węglowodanów nie powinna być większa niż 50 do 70 g.

Produktami dozwolonymi w diecie są warzywa, ale ich ilość nie powinna przekraczać 300 g dziennie. Spośród warzyw najlepiej wybierać te o jak najniższej zawartości cukru, takie jak pomidory, ogórki, paprykę, cukinia, kapusta, sałata, brokuły, szparagi, szpinak, kalafior czy czosnek. Dozwolone są niewielkie ilości owoców, takich jak agrest, czarne porzeczki, jagody oraz żurawina.

Jako urozmaicenie potraw, wskazane są tłuste dodatki, jak na przykład śmietana czy majonez, dania wzbogacać możemy również rozmaitymi orzechami, migdałami, pestkami dyni i słonecznika, siemieniem lnianym.

Choć dieta zupowa teoretycznie trochę się kłóci z zasadami diety tłuszczowej, zakładającej znaczne ograniczenie spożycia warzyw, to dozwolone są w niej zupy na tłustych wywarach mięsnych. To jednak nie do końca standardowa dieta zupowa, która ma dostarczać przede wszystkim wielu składników pochodzenia roślinnego. Tłuste dodatki będą więc wskazane zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy chcieli połączyć dietę tłuszczową z dietą zupową, tak aby zwiększyć zawartość tłuszczu w jednym posiłku.

Kaloryczność diety jest uzależniona od danej osoby, wytyczne nie wskazują, że konieczna jest dieta redukcyjna. Przykładowo dieta 1800 kcal oparta o produkty tłuszczowe powinna zapewnić spadek wagi nawet wtedy, gdy ta ilość kalorii będzie odpowiadała naszej całkowitej przemianie materii. Odnosi się to do każdej kaloryczności, nie tylko do diety 1800 kcal. W praktyce dieta 1800 kcal pojawia się wyjątkowo często, dlatego została podana jako przykład.

Tłusta dieta Kwaśniewskiego – czego należy unikać?

Dieta tłuszczowa wyklucza spożywanie produktów zbożowych, takich jak pieczywo, kasze, makarony, ryż i wszystkie produkty oraz dania przygotowywane na bazie mąki. Niewskazane są ziemniaki oraz warzywa strączkowe.

Zakazane są słodycze, cukier, miód, owoce i przetwory owocowe (dżemy, marmolady, konfitury, kompoty), ciasta, ciasteczka, budynie, napoje słodzone i gazowane, używki i alkohol.

W diecie Kwaśniewskiego wskazane jest znaczne ograniczenie spożycia soli, wybierając zamiast tego naturalne przyprawy i świeże zioła. A może zainteresuje cię także ten artykuł o na temat diety na płaski brzuch?

Dieta Kwaśniewskiego – opinie i przeciwwskazania

Dla kogo optymalna jest dieta tłuszczowa?

Choć dieta tłuszczowa określana jest inaczej jako dieta optymalna, to nie do końca tak jest w rzeczywistości. Za zdrową dietę optymalną uznaje się racjonalny sposób żywienia, dostarczający wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych i błonnika.

Posiłek na diecie Kwaśniewskiego
Dieta Kwaśniewskiego i jej zasady, czyli menu, skuteczność, przykładowe przepisy i dozwolone potrawy

Dieta tłuszczowa zapewnia organizmowi dużą ilość tłuszczów, ale zawartość w niej innych substancji odżywczych pozostawia wiele do życzenia. Powoduje wystąpienie niedoborów witamin z grupy B, witaminy C, E, błonnika, potasu, magnezu, wapnia czy cynku. Obserwuje się natomiast zwiększony poziom cholesterolu, żelaza oraz retinolu, których nadmiar również nie jest korzystny dla zdrowia.

Zbyt wysoka zawartość w jadłospisie nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, zatorów w tętnicach oraz problemów z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Dieta tłuszczowa nie będzie wskazana również dla osób z problemami układu pokarmowego, np. po usunięciu woreczka żółciowego. Dieta po usunięciu woreczka żółciowego to dieta lekkostrawna i niskotłuszczowa, dlatego nie jest tu wskazana wysoka zawartość tłuszczu. Osoby stosujące dietę po usunięciu woreczka żółciowego muszą znacząco ograniczyć zawartość składników tłuszczowych w jadłospisie, a zarazem zwiększyć ilość chudego białka i węglowodanów prostych, tak więc dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest całkowicie odmienna niż dieta Kwaśniewskiego.

Dieta tłuszczowa to w pewnym stopniu także dieta ubogoresztkowa, ponieważ dostarcza bardzo mało błonnika. Dietę ubogoresztkową często stosują osoby cierpiące na nieswoiste stany zapalne jelit, zmagające się z chorobami trzustki, pęcherzyka żółciowego czy dróg moczowych. Jednak klasyczna lecznicza dieta ubogoresztkowa zakłada również ograniczenie ilość tłuszczu, dlatego dieta Kwaśniewskiego nie znajdzie w takich przypadkach zastosowania.

Czy tłusta dieta to dobra dieta dla cukrzyka?

Czasami pojawiają się stwierdzenia, że dieta tłuszczowa to najlepsza dieta dla cukrzyka. Faktycznie, z racji małej zawartości węglowodanów w jadłospisie możemy zauważyć mniejsze skoki glukozy i insuliny. Jednak dietę dla cukrzyków charakteryzuje racjonalne dostarczenie wszystkich składników odżywczych: białek, tłuszczów i węglowodanów, a ten warunek nie jest spełniony w przypadku diety Kwaśniewskiego. Niektóre badania wskazują, że dieta tłuszczowa zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Dieta Kwaśniewskiego opiera się w dużej mierze na produktach tłuszczowych (ze znaczną przewagą tłuszczów zwierzęcych), ograniczeniu natomiast ulega ilość białka i węglowodanów. Choć wskazany sposób odżywiania polecany jest jako skuteczny sposób na odchudzanie, to niestety może przynieść wiele niekorzystnych skutków dla naszego organizmu. Ograniczona ilość niezbędnych składników odżywczych może doprowadzić do powstania poważnych niedoborów pokarmowych i pogorszyć stan naszego zdrowia.

ikona podziel się Przekaż dalej