Dieta jabłkowa – podstawowe zasady

Zasady i rodzaje skutecznej diety jabłkowej

Dieta jabłkowa polega na włączeniu do menu większej ilości jabłek. Występuje w dwóch wariantach:

  • dieta trzydniowa, która jest bardziej rygorystyczna,
  • dieta tygodniowa, łagodniejsza dla naszego organizmu.

Trzydniowa dieta jabłkowa to sposób żywienia bazujący na samych jabłkach, przez co określana jest również często jako monodieta. Zasady diety jabłkowej trwającej 3 dni zakładają spożywanie w ciągu dnia jedynie jabłek i picie dużej ilości płynów: niegazowanej wody mineralnej oraz ziołowych herbatek. Ilość wypijanych płynów nie powinna być niższa niż 2 litry na dobę. Dzień należy zacząć od wypicia szklanki ciepłej wody z dodatkiem łyżki octu jabłkowego, co ma spowodować przyspieszenie przemiany materii oraz skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu. Taka dieta zawierająca same jabłka jest często określana raczej jako dieta oczyszczająca, ale nie zawsze do końca stricte odchudzająca. Według opinii użytkowników możemy na niej utracić około 2-3 kg, jednak przy tak krótkim czasie stosowania nie powinniśmy liczyć na to, że będzie to ubytek tkanki tłuszczowej.

Drugim rodzajem diety jabłkowej jest dieta 7-dniowa, która poza jabłkami, dopuszcza spożywanie innych produktów spożywczych, pod warunkiem, że całodzienne menu nie będzie dostarczać organizmowi więcej niż 1000 kalorii na dobę. Ponieważ tak niska kaloryczność nie jest korzystna dla zdrowia, dieta nie powinna trwać dłużej niż tydzień. Według twórców diety, ilość kilogramów, które możemy utracić wynosi od 5 do nawet 7 kg, w dalszym ciągu nie będzie to jednak raczej nadmierna tkanka tłuszczowa.

Czy dieta jabłkowa jest rygorystycznym sposobem odżywiania? Wszystko zależy od wybranego rodzaju diety. W przypadku diety trzydniowej, opartej na samych jabłkach i wodzie ilość dostarczanych składników odżywczych jest mocno ograniczona. Inaczej jest w przypadku diety tygodniowej, która w dużej mierze bazuje na zasadach racjonalnego, zdrowego odżywiania i jest zdecydowanie mniej rygorystyczna.

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie oczyszczającego menu jabłkowego, powinniśmy wcześniej przygotować na to nasz organizm. Już kilka lub kilkanaście dni wcześniej dobrze jest stopniowo zmieniać swój sposób odżywiania, ograniczając mniej zdrowe produkty, alkohol, słodycze oraz żywność przetworzoną.

Właściwości odżywcze jabłek i ich wpływ na zdrowie

Jabłka są bogatym źródłem składników odżywczych, między innymi witaminy C, A, K oraz witamin z grupy B, jak również potasu, magnezu, żelaza, wapnia, cynku, krzemu, miedzi czy manganu.

Do niewątpliwych zalet jabłek należy wysoka zawartość błonnika, który usprawnia trawienie i ułatwia odchudzanie. To głównie za jego sprawą dieta jabłkowa określana jest często jako dieta dobrze oczyszczająca organizm. Błonnik ma również pozytywny wpływ na cholesterol oraz działa regulująco na poziom cukru we krwi.

Jabłka stanowią również bogate źródło antyoksydantów, między innymi flawonoidów, luteiny czy kwercetyny. Dzięki nim wpływają pozytywnie na pracę układu krążenia, pomagają w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zapobiegają miażdżycy i chorobom oczu.

Mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, opóźniają procesy starzenia i zapobiegają wystąpieniu chorób nowotworowych.

Jednak, mimo niewątpliwych walorów zdrowotnych, nie powinny być one jedynym elementem zdrowej diety, ponieważ taki jadłospis może spowodować powstanie dużych niedoborów pokarmowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zasad diety bogatoresztkowej?

Dieta jabłkowa – opinie i efekty

Opinie na temat diety jabłkowej

Według opinii użytkowników, które możemy przeczytać na forach internetowych, dieta oparta na jabłkach jest całkiem skuteczna. Wśród najczęściej wymienianych na forum efektów wymienić należy usprawnienie perystaltyki jelit, oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wzmocnienie systemu odpornościowego. Spadek wagi nie jest w tym przypadku zbyt duży i wynika raczej z utraty wody w początkowym okresie diety. Choć opinie na forum czasami sugerują, że przy dłuższym stosowaniu jabłkowego menu możemy sporo schudnąć, to pamiętajmy, że monodieta jabłkowa jest dietą mocno niedoborową i niekoniecznie będzie skuteczna na dłuższą metę, ponieważ nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dieta oparta na jabłkach a inne rodzaje diet

W kontekście jabłkowej diety odchudzającej pojawiają się często pytania o inne rodzaje diet. Czy dieta Cambridge może być stosowana razem z dietą jabłkową? Jak się ma dieta 1600 kcal do jadłospisu opartego głównie na jabłkach. Czy dieta okienkowa może mieć zastosowanie w tym przypadku?

Dieta Cambridge to sposób odżywiania oparty głównie na gotowych produktach przygotowanych przez twórców diety. Zawartość jabłek w jadłospisie nie spełnia warunków tego modelu żywieniowego, dlatego nie powinny być stosowane w tym samym czasie.

Podobnie jest z dietą okienkową, według której możemy jeść tylko w określonym okienku czasowym w ciągu doby. Dieta okienkowa jest jednak zarazem zdrową, racjonalną dietą, czego nie możemy niestety powiedzieć ani o diecie jabłkowej, ani też o diecie Cambridge.

Dieta 1600 kcal to jeden z częściej występujących rodzajów diet, mających zastosowanie zwłaszcza w przypadku osób mało aktywnych fizycznie. Choć w przypadku diety 1600 kcal nie ma ograniczeń odnośnie stosowanych produktów spożywczych, to wartość kaloryczna przekracza maksymalne 1000 kalorii, dopuszczalne w diecie jabłkowej.

Dieta jabłkowa – przeciwwskazania

Sposób odżywiania oparty na jabłkach, tak jak każda eliminacyjna dieta ma sporo przeciwwskazań. Z diety jabłkowej zrezygnować powinny osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, takie jak: wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy, zgaga, bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, nadwrażliwy żołądek.

Należy również pamiętać, że dieta jabłkowa jest bardzo restrykcyjnym sposobem odżywiania i nie dostarcza nam wielu niezbędnych składników odżywczych. Stosując ją przez dłuższy czas, możemy doprowadzić do powstania wielu niedoborów pokarmowych, które mogą skutkować osłabieniem organizmu, bólami głowy, kłopotami z pamięcią i koncentracją oraz pogorszeniem samopoczucia.

Dieta jabłkowa to rodzaj diety oczyszczającej i odchudzającej, który opiera się w dużej mierze na jedzeniu jabłek. Występuje w dwóch odmianach, mniej i bardziej rygorystycznej, ta druga określana jest często mianem typowej monodiety. Choć efekty diety opisywane są często w pozytywnych słowach, to nie należy jej traktować jako dobrego sposobu na trwałe odchudzanie. Skuteczna dieta odchudzająca to dobrze zbilansowany, zdrowy sposób odżywiania, dzięki któremu schudniemy zdrowo i przede wszystkim trwale.

ikona podziel się Przekaż dalej