Dieta detox - opis, zasady, działanie, skuteczność, przykładowe menu
Dieta detox to inaczej jadłospis, który ma na celu oczyszczanie organizmu z toksyn i innych niepożądanych substancji. Choć do oczyszczania naszego ciała służą przede wszystkim przeznaczone do tego organy, takie jak wątroba, płuca czy nerki to wiele osób dodatkowo stosuje chwilowy detoks. Na czym polega odtruwający plan, jakie przepisy kulinarne warto w nim uwzględnić i jakie może przynieść efekty? O tym w artykule poniżej.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Podstawowe zasady diety detox
Na czym polega popularna dieta oczyszczająca?
Plan żywieniowy zakładający skuteczny detoks organizmu polega najczęściej na czasowej eliminacji z jadłospisu dużej części, uznawanych za mniej zdrowe, produktów i zwiększone spożycie potraw o właściwościach odtruwających. Oczyszczający plan żywieniowy może występować w różnych wariantach, zarówno pod względem czasowym, jak i zawartości konkretnych produktów spożywczych, które można jeść. Szybka dieta detoks stanowi często monodietę, która polega na spożywaniu pojedynczych grup produktów, przykładowo warzyw i owoców przez określony czas.
Dieta odtruwająca może trwać 1 dzień, 3 dni, możemy również zaplanować jadłospis 7 dniowy. Dłuższe stosowanie detoksu nie jest wskazane, ponieważ jedzenie jedynie określonych produktów spożywczych może prowadzić do powstawania niedoborów pokarmowych oraz znacznego osłabienia organizmu.
Zdrowa dieta detox, uznawana również często za szybką dietę odchudzającą, opiera się na przepisach kulinarnych zawierających wszystkie wartościowe produkty spożywcze, ze zwiększeniem ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, które zawierają duże ilości błonnika, wspierającego pracę jelit i przyspieszającego redukcję wagi.
Układając 7-dniowy jadłospis, nie należy zapominać o odpowiedniej ilości płynów, które dodatkowo wspierają metabolizm oraz przyspieszają odchudzanie. Przeważać powinna niegazowana woda mineralna, którą można uzupełniać ziołowymi i owocowymi herbatami, zupami, koktajlami oraz świeżo wyciskanymi sokami warzywno-owocowymi.
Oczyszczające menu – co warto jeść?
W 7-dniowym jadłospisie oczyszczającym warto zaplanować przepisy kulinarne oparte na takich produktach jak:
- Świeże sezonowe warzywa, które powinniśmy spożywać kilka razy dziennie, najlepiej w każdym posiłku. Wskazane są wszystkie grupy warzyw: warzywa zielonolistne, kapustne, krzyżowe, cebulowe, psiankowate czy strączkowe. Bardzo istotna jest różnorodność kolorów, ponieważ każdy z nich odpowiada za nieco inne wartości odżywcze.
- Owoce, szczególnie owoce jagodowe (truskawki, poziomki, jagody, jeżyny, borówki, maliny), które są bogatym źródłem antyoksydantów wspierających oczyszczanie organizmu.
- Produkty pełnoziarniste (grube kasze, naturalne płatki zbożowe, ciemne makarony, naturalny ryż, pieczywo z pełnego ziarna), dostarczające sporych ilości błonnika usprawniającego pracę jelit.
- Orzechy, pestki i nasiona.
- Produkty zawierające naturalne probiotyki: kiszone warzywa oraz fermentowane produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir, maślanka).
Dieta detox – co należy wykluczyć z menu?
Zdrowa dieta oczyszczająca powinna również zakładać eliminację z codziennego menu niektórych produktów. Unikać powinniśmy jedzenia o wysokim stopniu przetworzenia, dań typu fast food, gotowych półproduktów, a także potraw zawierających dużo cukru oraz soli, kawy, czarnej herbaty, napojów słodzonych i gazowanych oraz alkoholu. Sprawdź także ten artykuł na temat jadłospisu diety 1000 kcal.
Oczyszczająca dieta detox – opinie i spodziewane efekty
Opinie na temat diety oczyszczającej
Opinie na temat oczyszczającego z toksyn menu są różne i zależą w dużej mierze od zastosowanego wariantu planu odżywiania. Jeśli stosujemy zdrową, urozmaiconą dietę, regularnie się wypróżniamy i nie mamy większych problemów zdrowotnych, typowy jadłospis oczyszczający zwykle nie jest nam potrzebny. Nasz organizm jest wyposażony w wiele funkcji, które umożliwiają oczyszczanie, a toksyny są usuwane z naszego ciała dzięki sprawnemu działaniu wątroby, płuc i nerek.
Dieta detox a zdrowe jelita
Dieta detox jest często określana jako szybka dieta odtruwająca i odchudzająca, która oczyszcza jelita i pozwala na pozbycie się z nich niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jeśli jednak zależy nam na poprawieniu pracy jelit, warto zastosować zdrową dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w błonnik, płyny oraz składniki o działaniu probiotycznym, oraz prebiotycznym.
Dieta detox może być zastosowana jako dieta odchudzająca, jeśli wprowadzimy jadłospis redukcyjny, taki jak na przykład dieta 1400 kcal. Dieta 1400 kcal jest dietą niskokaloryczną, która najczęściej stosowana jest w przypadku, kiedy zależy nam na zrzuceniu nadmiernych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić sobie zdrowe odchudzanie i nie dopuścić do powstania efektu jo-jo, należy dobrać kaloryczność do naszego indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. W przeciwnym razie stosowanie diety 1400 kcal może nie przynieść spodziewanych efektów.
Kiedy wskazana jest dieta oczyszczająca?
Choć oczyszczanie organizmu odbywa się głównie przez jego naturalne funkcje, to jeśli dokuczają nam niektóre objawy, warto trochę zmodyfikować dietę i wprowadzić rozsądne zmiany. Dotyczy to szczególnie osób, które skarżą się na uciążliwe bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, problemy z pamięcią i koncentracją czy dolegliwości jelitowe.
Czasami padają również pytania o stosowanie diety delikatnie oczyszczającej w przypadku dzieci, na przykład w schemacie rozszerzania diety u niemowlaka. Jednak należy do tego podchodzić z dużą ostrożnością. Schemat rozszerzania diety u niemowlaka zakłada określone zasady wprowadzania poszczególnych pokarmów do diety malucha. Jest to niezwykle istotne, zarówno ze względu na prawidłowy rozwój dziecka, jak i zapobieganie ewentualnym alergiom pokarmowym oraz nietolerancjom w przyszłości. W kontekście tego, schemat rozszerzania diety dla niemowlaka, podobnie jak dieta dla starszego dziecka nie powinny zakładać eliminacyjnych sposobów odżywiania.