Dieta antycellulitowa - opis, działanie, skuteczność, jadłospis, porady
Dieta antycellulitowa to sposób odżywiania, który ma na celu z jednej strony pozbycie się „pomarańczowej skórki”, a z drugiej zapobiega jej powstawaniu. Dieta na cellulit to nie tylko dieta nawadniająca, ale również jadłospis bogaty w konkretne składniki odżywcze.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Zasady diety antycellulitowej
Czym jest cellulit i jakie elementy diety wdrożyć, żeby się go pozbyć?
Cellulit to inaczej niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, skutkujące występowaniem zmian na skórze (pofałdowaniem, nierówną powierzchnią, grudkami na ciele). Wśród przyczyn powstawania cellulitu wymienić możemy między innymi nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej, problemy hormonalne oraz ogólnie określany niezdrowy styl życia.
Na pozbycie się cellulitu wpływ ma wiele czynników, takich jak zabiegi kosmetyczne, ćwiczenia i masaże, jednak jednym z najważniejszych z nich jest zdrowa dieta.
Bardzo istotnym elementem jadłospisu są regularne posiłki, często wskazuje się na pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Niezwykle istotnym elementem jest również odpowiednie nawodnienie ciała, które znacząco poprawia stan naszej skóry.
Dieta zwalczająca cellulit – jakie produkty są niewskazane?
W przepisach kulinarnych diety na cellulit należy ograniczyć spożywanie niektórych artykułów spożywczych. Są to między innymi:
- cukier, słodycze, wyroby cukiernicze, produkty z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego, słodkie napoje,
- dania typu fast food, żywność wysoko przetworzona, produkty typu instant, zupy i sosy w proszku, kostki rosołowe, nadmiar soli,
- słone przekąski: paluszki, precelki, chipsy, krakersy,
- produkty z oczyszczonej mąki: jasne pieczywo, biały ryż, jasne makarony, jak również potrawy z nich przyrządzone (pierogi, kopytka, naleśniki, placki),
- nadmiar tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów typu trans (gotowe wyroby cukiernicze, słodycze, twarde margaryny).
Przepisy diety na cellulit – co powinno znaleźć się w jadłospisie?
Jeśli chcemy poprawić stan naszej skóry i zlikwidować cellulit, warto zadbać o obecność w menu konkretnych składników odżywczych.
Przepisy diety antycellulitowej powinny obejmować produkty bogate w niektóre substancje odżywcze:
- Antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałają starzeniu się skóry, a także ją wzmacniają. Do bogatych źródeł antyoksydantów należą warzywa i owoce, nie powinno ich więc zabraknąć w naszym jadłospisie.
- Kwasy omega-3, zapobiegające występowaniu stanów zapalnych w organizmie, poprawiające kondycję skóry oraz ograniczające odkładanie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Kwasy omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich, orzechach (zwłaszcza włoskich), pestkach, nasionach, jajkach, oleju rzepakowy i lnianym, siemieniu lnianym.
- Magnez, który poprzez swój pozytywny wpływ na kurczliwość mięśni, działa korzystnie na odpowiednie napięcie skóry. Dobre źródła magnezu to między innymi: kasza gryczana, pestki dyni i słonecznika, sezam, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe, kakao.
- Wapń, biorący udział w trawieniu tłuszczu, wspierający procesy metaboliczne oraz redukcję masy ciała, który znajdziemy w produktach mlecznych, małych rybach spożywanych z ośćmi (szprotki, sardynki), fasoli, soi, natce pietruszki, szpinaku, orzechach i nasionach.
- Cynk, o właściwościach przeciwutleniających oraz wzmacniających skórę i przyspieszających jej regenerację. Do dobrych źródeł cynku należą między innymi: ryby i owoce morza, mięso i podroby, jajka, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz pestki dyni i słonecznika. Sprawdź także ten artykuł: Dieta okienkowa - charakterystyka, schemat, skuteczność, opinie.
Dieta antycellulitowa – na jakie efekty możemy liczyć?
Efekty diety zwalczającej cellulit
Celem stosowania diety dla osób z cellulitem jest przede wszystkim poprawa kondycji skóry, pozbycie się tak zwanej „pomarańczowej skórki”, jak również zapobieganie jej rozwojowi w przyszłości. Choć występowanie cellulitu może mieć różne przyczyny i sama dieta nie zawsze musi skutkować oczekiwanymi efektami, to z pewnością może poprawić stan naszej skóry. Dobre nawodnienie oraz właściwa zawartość składników odżywczych w menu wpłynie korzystnie nie tylko na naskórek, ale również na stan całego organizmu.
Dieta na cellulit a inne rodzaje diet
Z uwagi na to, że dieta zwalczająca cellulit jest oparta na ogólnych zasadach zdrowego odżywiania, może być stosowana razem z niektórymi leczniczymi dietami, przykładowo z dietą przy nadczynności tarczycy lub dietą po zawale.
Dieta przy nadczynności tarczycy to zdrowe, dobrze zbilansowane menu, w którym zwiększa się ilość produktów pozytywnie wpływających na pracę układu hormonalnego, a w przypadku występowania niedowagi również liczbę kalorii. Z uwagi na to, że większość założeń diety jest podobna, dieta przy nadczynności tarczycy sprawdzi się również w przypadku występowania cellulitu.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku leczniczej diety określanej jako dieta po zawale. Dieta po zawale ma na celu wzmocnienie organizmu po przebytym zawale mięśnia sercowego, jak również zapobieganie wystąpieniu tego zdarzenia w przyszłości. Jadłospis odpowiada założeniom zdrowej, tradycyjnej diety, dlatego również może mieć zastosowanie u osób walczących z cellulitem.
Uważać natomiast powinniśmy na diety, które zakładają wykluczanie poszczególnych grup produktów spożywczych, jak na przykład dieta białkowa czy dieta zasadowa. Jadłospis diety zasadowej bazuje wprawdzie na zdrowych produktach spożywczych, takich jak warzywa i owoce, jednak jednocześnie przepisy znacznie ograniczają niektóre zdrowe artykuły (warzywa strączkowe, część produktów zbożowych, ryby). Z uwagi na to, że ich niedobór może wpływać negatywnie na kondycję naszej skóry, dieta zasadowa może nie być w tym przypadku wskazana.
Dieta antycellulitowa – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Owsianka z borówkami, sezamem, jogurtem naturalnym oraz posiekanymi orzechami włoskimi.
Drugie śniadanie
Koktajl z bananem, awokado, płatkami migdałów oraz kakao.
Obiad
Filet z łososia zapiekany z sosem czosnkowym, komosą ryżową i surówką z zielonych warzyw.
Podwieczorek
Serek wiejski z pomidorkami koktajlowymi i oregano.
Kolacja
Sałatka grecka z dodatkiem sera fety oraz prażonych nasion słonecznika.