Dieta 1800 kcal - opis, skuteczność, przykładowe menu, porady
Skuteczna dieta redukcyjna nie zakłada spożywania określonej ilości kalorii. Zdrowy jadłospis odchudzający oraz występująca w nim ilość posiłków i kalorii jest uzależniona od konkretnej osoby i jej dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Redukcyjny jadłospis może być tygodniowy, ale również stosowany przez miesiąc lub cały rok. Najlepsze efekty przyniesie jednak trwała zmiana nawyków żywieniowych na lepsze, tak aby redukcja była nie tylko skuteczna, ale również długotrwała.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu zasady diet.
Dieta 1800 kcal – najważniejsze założenia menu
Podstawowe zasady odchudzającej diety 1800 kalorii
Redukcyjna dieta 1800 kalorii nie odbiega od założeń ogólnego zdrowego menu. Jeśli dobrze zbilansujemy posiłki i będziemy korzystać z sezonowych produktów, efektem będzie dieta nie tylko odchudzająca, ale również prosta i tania. Niskokaloryczny jadłospis możemy stosować przez tydzień, miesiąc lub kilka miesięcy, ale przy właściwej kompozycji posiłków, równie dobrze może on z nami pozostać już na zawsze.
Najważniejszym elementem, który powinna zawierać skuteczna dieta odchudzająca, jest zapewnienie odpowiedniej ilości kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych i błonnika) dziennie. Jadłospis 1800 kalorii jest stosowany zwłaszcza przez kobiety, ma zastosowanie szczególnie u dziewczyn, które wprowadziły do swojego planu dnia niewielką, regularną aktywność fizyczną.
Pamiętać należy o regularnych posiłkach oraz o tym, żeby unikać podjadania między nimi. Pierwszy posiłek najlepiej jest zjeść do 1 lub ewentualnie 2 godzin od wstania, nie można również zapominać o kolacji, którą należy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się spać. Najlepszym rozwiązaniem jest menu, w którym w każdym posiłku znajduje się wartościowe źródło białek, tłuszczów i węglowodanów oraz odpowiednia ilość warzyw.
Ważne składniki pokarmowe
Zdrowa dieta redukcyjna powinna uwzględniać produkty spożywcze bogate w niezbędne substancje odżywcze. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
- Białka, którego dostarczyć możemy w postaci chudego nabiału (mleka, serów twarogowych, fermentowanych produktów mlecznych – jogurtów naturalnych, kefirów, maślanek), jajek, chudego mięsa (mięso z kurczaka, indyka, chudej wołowiny lub cielęciny), ryb, a także roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja, bób), które stanowią dobre źródło białka pochodzenia roślinnego.
- Węglowodany, wśród których powinny przeważać węglowodany w wersji złożonej. Do diety warto wprowadzić pieczywo pełnoziarniste, makarony z pełnego przemiału, grube kasze (gryczana, pęczak), pełnoziarnisty ryż, naturalne płatki zbożowe, warzywa i owoce.
- Tłuszcze, często demonizowane, jednak w praktyce bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest jednak to, żeby włączać do jadłospisu tłuszcze dobrej jakości ze znaczną przewagą tłuszczów pochodzenia roślinnego. Wartościowym składnikiem diety będą oleje roślinne (rzepakowy, lniany), oliwa z oliwek, awokado, tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona i pestki.
Bardzo ważnym elementem zdrowej diety redukcyjnej będzie również odpowiednia zawartość witamin i składników mineralnych. W tym celu warto zadbać o różnorodny jadłospis, zawierający produkty ze wszystkich grup spożywczych oraz bogaty w świeże warzywa i owoce.
Nieodłącznym elementem skutecznej diety odchudzającej jest picie odpowiedniej ilości płynów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w menu występuje dużo warzyw, a zarazem błonnika, który dla swojej właściwej pracy potrzebuje właściwej ilości wody. Aby skutecznie nawodnić organizm, nie musimy pić jedynie wody, do jadłospisu można włączyć owocowe i ziołowe herbaty, zupy, koktajle, smoothie, warzywa i owoce zawierające w swoim składzie dużo wody.
Techniki przyrządzania posiłków
Równie istotne, jak wybierane produkty spożywcze są odpowiednie techniki przyrządzania posiłków. W przypadku diety redukcyjnej dobrze jest zrezygnować ze smażenia, duszenia z wcześniejszym obsmażaniem czy pieczenia z dodatkiem tłuszczu. Wybierajmy raczej potrawy gotowane, duszone na wodzie lub w sosie własnym, gotowane na parze oraz pieczone bez dodatku tłuszczu. Sprawdź także ten artykuł na temat zasad diety 1500 kcal.
Dieta redukcyjna na 1800 kalorii – najczęstsze opinie i spodziewane efekty
Choć często możemy spotkać się z opiniami, że zdrowej diety nie można oprzeć na tanich produktach, to rzeczywistość jest zgoła inna. Wszystko jest uzależnione od naszego pomysłu na skutecznie odchudzanie. Dziewczyny, które chcą schudnąć, a zarazem nie wydać zbyt wiele powinny postawić na zdrowy i prosty tygodniowy jadłospis powtarzany przez cały miesiąc, w którym będą bazować na sezonowych, niedrogich artykułach spożywczych. Zdrowe odchudzanie nie wymaga używania drogich, egzotycznych produktów, ale odpowiedniego skomponowania jadłospisu. Planowana redukcja kilogramów przyniesie dobre efekty, jeśli dostosujemy kaloryczność menu do naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie i wartości odżywcze.
Odchudzająca dieta 1800 kalorii jest szczególnie popularna wśród dziewczyn, które mają siedzący tryb pracy, ale wprowadzają do swojego trybu życia niewielką aktywność fizyczną. Wtedy powyższa zawartość kalorii będzie wspierała zdrowe odchudzanie, jednak musimy pamiętać, że są to jedynie dane ogólne i dokładne zapotrzebowanie kaloryczne, powinniśmy zawsze ustalać indywidualnie.
Dieta 1800 kcal – przykładowy jadłospis
Założenia przykładowego jadłospisu
Podstawowe zasady diety 1800 kcal są zgodne z ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania. Przykładowy jadłospis powinien zawierać produkty o niskim stopniu przetworzenia, dobre źródła białka, zdrowe tłuszcze, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz sezonowe warzywa i owoce.
Prosty jadłospis na 1800 kalorii dziennie
Śniadanie
Płatki owsiane z tartym jabłkiem, jogurtem naturalnymi i posiekanymi orzechami włoskimi.
Drugie śniadanie
Sałatka typu greckiego z zielonej sałaty, czerwonej cebuli, papryki, pomidora, sera feta, czarnych oliwek oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Obiad
Dorsz zapiekany w buraczanym puree, z surówką z pora i jabłka oraz z dodatkiem ryżu basmati.
Podwieczorek
Wafle kukurydziane z masłem orzechowym i plasterkami truskawek
Kolacja
Chleb żytni z sałatą, szynką drobiową, jajkiem i papryką.
Dieta 1800 kcal – w ramach jakich diet możemy ją stosować?
Jadłospis przy diecie insulinowej
Osoby cierpiące na insulinooporność lub chorujące cukrzycę muszą stosować konkretny jadłospis, określany jako jadłospis przy diecie insulinowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spożywać w jego ramach 1800 kalorii. W przypadku jadłospisu przy diecie insulinowej szczególnie istotny jest indeks glikemiczny oraz ładunek glikemiczny zastosowanych produktów spożywczych i potraw, a rekomendowana ilość kalorii jest uzależniona od konkretnej osoby i jej dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Odchudzająca dieta pudełkowa
Jeśli ustalimy nasze zapotrzebowanie kaloryczne, to tygodniowy jadłospis możemy zaplanować w postaci diety pudełkowej. Jest to coraz popularniejsza metoda na redukcję kilogramów i, choć dieta pudełkowa nie zawsze jest tania, to ze względu na gotowe posiłki oraz oszczędność czasu często ma dobre opinie.