Dezynsekcja lokalu gastronomicznego
W lokalach gastronomicznych istnieje konieczność przeprowadzania dezynsekcji. Niektóre robaki, takie jak np. prusaki, przyciąga łatwy dostęp do pożywienia. Właśnie dlatego branża gastronomiczna jest szczególnie narażona na inwazję insektów. Dlaczego należy regularnie przeprowadzać dezynsekcję lokalu? Jakie zagrożenia i szkodniki mogą się pojawić, gdy zaniedbasz ten ważny zabieg? Przeczytaj.
Zagrożenia, które mogą pojawić się przez brak dezynsekcji
Według obowiązującego w Polsce prawa lokale gastronomiczne odpowiadają za pożywienie, które wprowadzają do obrotu lub produkują. Właściciele i pracownicy restauracji powinni pilnować, aby nie wydawać gościom niskiej jakości jedzenia. Nie może ono w żaden sposób zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Dania muszą być przede wszystkim bezpieczne dla konsumentów. Najskuteczniejszym środkiem chroniącym przed pojawieniem się zagrożenia jest prewencja – zapobieganie przykrym konsekwencjom. Dużym zagrożeniem dla branży gastronomicznej są insekty.
Restauracja jest dla szkodników niezwykle atrakcyjnym miejscem do żerów. Przez łatwy dostęp do żywności, mogą spowodować m.in. zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Mogą również doprowadzić do strat ilościowych, niszcząc zapasy. Obecność insektów jest dużym zagrożeniem dla gości. Szkodniki przenoszą bowiem groźne choroby. Większość z nich żywi się resztkami materii organicznej, buszując w koszach na śmieci, rurach kanalizacyjnych, wysypiskach śmieci czy toaletach. Mogą zatem przenosić na wydawane przez restauracje jedzenie różne choroby. Wśród nich wyróżniamy: trąd, cholerę, gruźlicę i grypę, ale też bakterie, pasożyty, alergeny i pleśń.
Owady zagrażają klientom nie tylko poprzez zanieczyszczenie pożywienia. Nawet ukąszenie przez pszczołę czy osę krążące wokół otwartego słoika z miodem skończyć się może alergią u gościa restauracji. Jeśli do lokalu dostanie się szczur, może przegryźć opakowania surowców, ale też przewody elektryczne. To gryzonie, które są w stanie ugryźć niemal wszystko. Obecność szczurów bywa częstą przyczyną pożarów w lokalach gastronomicznych. Właśnie dlatego tak ważne są działania zapobiegawcze. W celu dezynsekcji restauracji warto skorzystać z profesjonalnych usług, na przykład tutaj: https://dezpro.pl/oferta/dezynsekcja/.
Jakie szkodniki najczęściej żerują w lokalu gastronomicznym?
W restauracjach najczęściej pojawiają się prusaki i karaluchy. Czasami do żywności dostają się również rybiki i mole spożywcze. Jeśli chodzi o te ostatnie, najchętniej żywią się resztkami materii organicznej – jak większość insektów. Mole spożywcze nie pogardzą też świeżymi produktami. Składają jaja, z których wylęgają się żarłoczne larwy. Rybiki nie przenoszą chorób, ale ich widok może przyprawić klienta o mdłości. Większość szkodników wiedzie cichy, nocny tryb życia. Ukrywają się za dnia, aby wieczorem wyjść na żery. W lokalu gastronomicznym pojawić się też mogą:
- owady latające, takie jak muchy i komary,
- insekty zbożowe, m.in. mklik mączny,
- gryzonie (szczury / myszy),
Nawet pospolicie spotykana mucha może być bardzo niebezpieczna dla człowieka. W jej jelicie odkryto ponad 30 mln patogenów! Również te szkodniki, które nie są potencjalnymi nosicielami zarazków czy chorób, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia klientów restauracji. Należy więc zadbać o systematyczne zwalczanie insektów w lokalach gastronomicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo gościom oraz personelowi. Nie warto eksperymentować z domowymi sposobami, tylko regularnie przeprowadzać profesjonalny zabieg dezynsekcji. Mimo że część domowych metod jest skuteczna, zwykle ma działanie wyłącznie odstraszające. Tylko dezynsekcja umożliwia osiągnięcie całkowitej likwidacji szkodników z wybranego miejsca.
Dezynsekcja – niezwykle ważna w branży gastronomicznej
Dezynsekcja jest działaniem mającym na celu zwalczanie szkodników m.in. biegających, latających czy magazynowych. Zabieg ten przeprowadzać można kilkoma metodami, takimi jak:
- biologiczna (zwalczanie za pomocą innych żywych organizmów),
- fizyczna (wysoka temperatura / ogień / para / promieniowanie UV),
- mechaniczna (np. oczyszczanie),
- chemiczna (zwykle są to opryski owadobójcze).
Do przeprowadzania zabiegu dezynsekcji potrzebna jest profesjonalna wiedza oraz doświadczenie w tym zakresie. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody, aby skutecznie pozbyć się szkodników z lokalu gastronomicznego. Musi być ona jak najmniej szkodliwa dla środowiska. Niezależnie od gatunku insektów, które zagnieździły się w restauracji, za pomocą dezynsekcji można błyskawicznie się ich pozbyć.
Najważniejszą korzyścią systematycznie przeprowadzanego zabiegu jest zadowolenie gości restauracji. Minimalizuje się ryzyko ich oburzenia związanego z widokiem insektów. Regularnie przeprowadzana dezynsekcja umożliwia też zneutralizowanie pierwszych szkodników, którym udało się dostać do lokalu. To bardzo ważne – insekty szybko się rozmnażają, a usunięcie kolonii jest drogie i pracochłonne. Pochłania też więcej czasu niż zneutralizowanie problemu, zanim rozwinie się na dobre.
Należy pamiętać, że bezpieczne przeprowadzenie dezynsekcji zgodnie z przepisami możliwe jest tylko dzięki specjalistom. Ich zadaniem jest dobranie odpowiedniej metody oraz środków owadobójczych, których stężenie dobierają indywidualnie. Nie można zapomnieć też o profilaktyce! W każdym lokalu gastronomicznym ważna jest regularna i dokładna inspekcja kuchni, spiżarni, magazynów i wszystkich innych pomieszczeń. Tylko w ten sposób można wykryć obecność insektów lub ich pierwsze ślady.