Czym charakteryzuje się masa cukrowa?

Klasyczna masa cukrowa ma kolor biały. W praktyce często jest jednak barwiona. W sklepie internetowym https://www.cake-land.pl/masa-cukrowa zaopatrzyć się też można np. w masę pomarańczową, niebieską czy różową. Dzięki temu da się zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Masa cukrowa z czasem zmienia swoją konsystencję i staje się bardziej sztywna. Nie trzeba się więc bać tego, że dekoracje stracą swoją formę. Fondant jest dość twardy, ale mimo to łatwo się kroi.

Jaką masę cukrową wybrać?

Zacząć warto od masy cukrowej, która służy do obkładania tortów. Jest ona nazywana lukrem plastycznym i nie sprawia większych problemów w obróbce. Bywa barwiona na różne kolory za pomocą specjalnych barwników spożywczych. Wystarczy ją lekko rozwałkować, a następnie obłożyć wypiek.

Lukier plastyczny nie nadaje się jednak do modelowania figurek. Do tego celu przeznaczone są specjalne masy. Cechują się mniejszą elastycznością i są nieco twardsze. Poza tym szybko schną i zachowują nadany im kształt. Warto przy okazji wspomnieć o masach do modelowania kwiatów cukrowych. Są one elastyczne i można je bardzo cienko rozwałkować.

Kolejną propozycją są czekolady plastyczne. To nic innego, jak połączenie czekolady z syropem glukozowym lub kukurydzianym. Mieszanka ta pozwala na modelowanie figurek i tworzenie innego rodzaju dekoracji cukierniczych. Co ciekawe, czekoladą plastyczną da się również obłożyć tort.

Masa samodzielnie - ze sklepu czy samodzielnie zrobiona?

W sieci nie brakuje przepisów na masę cukrową. Powstaje ona z wody, żelatyny, glukozy i cukru pudru. W praktyce nie zawsze się to udaje. Tylko doświadczeni cukiernicy nie mają problemów z robieniem masy cukrowej. Dlatego niejednokrotnie lepiej jest kupić gotowy produkt w sklepie.

Na rynku znaleźć można bez problemu gotowe masy cukrowe różnego rodzaju. Często są one naprawdę wysokiej jakości. Dodatkowo przy ich pomocy stworzyć można wyjątkową dekorację tortu lub innego deseru.

Masa cukrowa sprzedawana jest w opakowaniach różnej wielkości, a więc warto na samym początku zastanowić się nad swoimi potrzebami w tym zakresie.

ikona podziel się Przekaż dalej