Barszcz czerwony z buraków - proste przepisy krok po kroku
Buraki ćwikłowe Beta vulgaris są warzywami niedrogimi, smacznymi i dostępnymi na rynku w stanie świeżym przez cały rok. Od najdawniejszych czasów były wykorzystywane do celów kulinarnych pod różnymi postaciami. Popularne dania z buraków ćwikłowych - barszcz czerwony z buraków, zupa z botwiny oraz barszcz ukraiński – znane były kuchni staropolskiej. Buraki cenione są za smak i wyjątkowe wartości odżywcze, dzięki obecności witamin, zwłaszcza B1, B2, C, soli mineralnych i cukrów. Podpowiadamy, jak zrobić smaczny barszcz z buraków.
Barszcz z buraków ćwikłowych – przepis na tradycyjną zupę
Barszcz z buraków – kiszenie czerwonego barszczu
Jak zrobić barszcz? Tradycyjny świąteczny barszcz, podawany w czasie świąt, przyrządzany jest w wersji jarskiej na Boże Narodzenie oraz na rosole, w czasie świat wielkanocnych. Do ugotowania tradycyjnego barszczu potrzebny jest kwas buraczany – zakwas, powstający w czasie kiszenia buraków. Dodany do barszczu, nadaje potrawie ciemnoczerwony kolor oraz wyjątkowy zapach. Kiszone buraczki są smacznym dodatkiem do wielu potraw – bigosu, sałatek i zup. Kwas buraczany popija się na zimno i na gorąco, dla poprawy zdrowia.
Kiszenie barszczu jest bardzo łatwe, jednak, gdy zamierzamy ugotować świąteczny barszcz, należy pamiętać, że zakwas potrzebuje czasu, przynajmniej 7 - 14 dni. Zanim przystąpimy do kiszenia świeżych buraków, musimy je umyć i cienko obrać ze skórki - najlepiej zrobić to w rękawiczkach. Znanych jest wiele sposobów ukiszenia buraków, np. z przyprawami lub z dodatkiem jabłek. Najprostszy z nich przewiduje wykorzystanie buraków, wody i kawałków razowego chleba.
Składniki na łatwy zakwas:
- Buraki – 1 kg
- woda – 2 l
- kromki chleba razowego – 5 dag
Przygotowanie:
- Buraki, pokrojone w plastry, ciasno układamy w dużym słoju lub kamionkowym naczyniu.
- Nalewamy do słoja przegotowaną ciepłą wodę. Powinna dokładnie przykryć plastry buraków, by nie zaczęły pleśnieć.
- Na wierzchu układamy kromki chleba, razem ze skórką.
- Słój przykrywamy gazą lub ponakłuwanym papierem i odstawiamy w ciepłe miejsce, o temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza.
Zakwas jest gotowy po 7-14 dniach. Możemy przelać go do słoików, szczelnie je zamknąć i przechowywać w lodówce. Buraczki nadają się do ponownego zalania wodą lub do spożycia.
Tradycyjny przepis na świąteczny barszcz z buraków
Potrawy bożonarodzeniowe są bezmięsne. Barszcz na wigilię gotuje się wywarze, zawierającym jedynie warzywa i grzyby. Pod koniec gotowania można potrawę odpowiednio doprawić i dodać kwas burakowy.
Składniki na barszcz czerwony z buraków:
- Buraki – ½ kg
- czosnek - 2 ząbki
- cukier do smaku
- sól – do smaku
- przyprawy – pieprz czarny – 10 ziaren, ziele angielskie – 5 ziaren, 1 liść laurowy
- woda – 1 ½ l
- zakwas – ½ l
- suszone grzyby – 5 dag
- marchew, pietruszka, seler, por – około 20 dag
- cebula – 1 sztuka
Przygotowanie:
- Suszone grzyby, wcześniej namoczone, zalewamy wodą, solimy i gotujemy.
- Do prawie miękkich grzybów dokładamy zeszkloną cebulę, pokrojoną włoszczyznę oraz przyprawy. Po ugotowaniu, wyjmujemy je z wywaru.
- Osobno gotujemy buraki – obrane lub, po dokładnym wyszorowaniu, w łupinach. Po ugotowaniu, odcedzamy je. Miękkie buraki ścieramy na tarce o dużych oczkach i wkładamy do warzywno-grzybowego wywaru. Po zagotowaniu, należy barszcz doprawić, poprzez dodanie roztartego z solą czosnku, cukru oraz zakwasu.
Tak przyrządzony barszcz czerwony z buraków możemy podawać z fasolą, kaszą gryczaną lub z jajkami na twardo. Jeśli zamierzamy podać czysty barszcz, nie ścieramy buraków. Barszcz należy przecedzić. Świąteczny bożonarodzeniowy czerwony barszcz z buraków ćwikłowych podaje się z pasztecikami, z uszkami lub kruchymi paluszkami. Barszcz wielkanocny można przyrządzić na rosole z szynki, na boczku i na kiełbasie. Do przyrządzenia zupy potrzebujemy około 30 – 40 dag mięsa. Po wyjęciu ugotowanego mięsa z wywaru, możemy je wykorzystać do przygotowania nadzienia, np. krokietów lub pierogów.
Smaczna zupa z botwiny - przepis na barszcz z młodych buraków
Jak zrobić zupę z botwinką? Botwinę, czyli młode buraczki z liśćmi, spożywamy w okresie letnim, gdy możemy je kupić w każdym warzywniaku. Zupa ze świeżych warzyw i młodych buraczków jest nie tylko wyjątkowo smaczna. Botwina jest także zdrowa. Spożywanie sezonowej zupy z młodych buraczków ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry, przyczynia się do odkwaszenia naszego organizmu i utrzymania smukłej sylwetki. Botwinkę możemy przyrządzić na mięsie lub w wersji bezmięsnej.
Składniki na sezonową zupę z botwiny:
- botwina – 2 pęczki młodych buraczków z liśćmi
- włoszczyzna – 25 dag
- woda – 1 ½ l
- zakwas z czerwonych buraków – 1 szklanka
- siekana zielenina – koperek, natka pietruszki, szczypiorek – 1 łyżka stołowa
- jajka – 2 sztuki, ugotowane na twardo
- śmietana - 3 łyżki stołowe
- cytryna – 1 łyżka soku
- mąka pszenna – 1 ½ łyżki
Przygotowanie:
- Osobno gotujemy włoszczyznę i botwinkę, wcześniej dobrze wypłukaną pod bieżącą wodą i pokrojoną w paski. Do wody z botwiną wlewamy łyżkę soku z cytryny, by warzywo zakwasić i utrwalić kolor.
- Wywar warzywny odcedzamy i podprawiamy mąką, którą wcześniej rozmieszaliśmy w niewielkiej ilości wywaru.
- Po zagotowaniu, dolewamy śmietany oraz dodajemy zakwas buraczany.
- Wkładamy ugotowane młode buraczki. Doprawiamy do smaku solą i cukrem. Chwilę gotujemy.
- Gotową zupę z botwiny posypujemy zieleniną. Podajemy z jajkami na twardo, pokrojonym w ćwiartki.
Jeśli zamierzamy ugotować zupę z botwiny z mięsem, postępujemy według podanego przepisu, dodając jedynie około 20 dag mięsa. Botwinkę ugotujemy na rosole, a pokrojone w kostkę mięso dodamy do zupy.
Z młodych buraczków warto przyrządzić również duszoną botwinę - pyszny dodatek do obiadu. 3-4 pęczki buraczków, po opłukaniu i pokrojeniu w paski, przekładamy do rondla i podlewamy niewielką ilością wody. Dodajemy 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżkę tłuszczu, sól i cukier do smaku. Całość dusimy przez 10 minut, aż warzywa będą miękkie. Podprawiamy botwinę mąką – 1 ½ łyżki i zagotowujemy. Gotową botwinę wykładamy na półmisek i posypujemy zieleniną. Potrawa z młodych buraków jest ciekawym i smacznym dodatkiem do letniego obiadu, złożonego z młodych ziemniaków z koperkiem oraz jajka.