Zupa z fasolki szparagowej - 3 przepisy na zdrowy i smaczny obiad
Zupa z fasolki szparagowej (fasolowa) jest to przepis idealny na obiad dla dzieci i nie tylko. Jest wyśmienita – lekka, zdrowa i nawołująca letnie i wiosenne smaki. Wypróbuj trzy przepisy na zupę z fasolki szparagowej. Lekka zupa zagęszczona serkiem topionym jest świetna. Przepis na zupę z fasolki żółtej w klasycznej wersji każdy powinien znać. Jest także przepis na gęstą zupę krem przy użyciu zielonej fasolki z pysznymi grzankami. Wszystkie propozycje są proste i szybkie do zrobienia. Nie wahaj się więc i spróbuj ugotować któryś z przepisów. Samo zdrowie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z najpopularniejszymi przepisami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zupa z fasolki szparagowej z serkiem topionym
Zupa z młodej fasolki szparagowej z serkiem topionym jest po prostu genialna. Kilka prostych składników, łatwe wykonanie i pyszne wiosenno-letnie danie gotowe. Zupa jest bardzo smaczna. Składa się tylko z bulionu, ziemniaków, marchewki, serka topionego i przypraw: soli i pieprzu. Konsystencja zupy przypomina rzadki krem. Zupka świetnie smakuje bez żadnych dodatków. Zupa z ziemniakami i dodatkiem marchewki jest sama w sobie sycąca. Można ją jeść też z pieczywem. Koniecznie posyp natką pietruszki.
Zupa z żółtej fasolki szparagowej
Fantastyczna zupa idealna na wiosnę i lato, gdy sezon na fasolkę szparagową i młode ziemniaczki jest w pełni. Pyszna, aromatyczna zupa z żółtej fasolki szparagowej. Zupa będzie idealna dla dzieci. Jest łagodna, ale zarazem aromatyczna. Zupę warto zrobić, jak tylko zacznie się fasolka szparagowa. Wtedy będzie naprawdę pełna wspaniałego smaku, którego nic nie zastąpi. Zupa sama w sobie nie potrzebuje dodatków. Ziemniaki już dają duże uczucie sytości. Można ją zjeść też z pieczywem – smakuje bardzo dobrze.
Zupa krem z zielonej fasolki szparagowej
Pięknie wyglądająca, pyszna zielona zupa krem z zielonej fasolki szparagowej. Podana z chrupiącymi grzankami oraz natką pietruszki i koperkiem – pysznie i zdrowo. Przepis na tę zupę krem jest bezglutenowy (pamiętając o odpowiednich dodatkach w postaci np. grzanek). Zupa jest bardzo łatwa i zrobić ją można szybko. Ma świetną, gęstą konsystencję. Śliczny, zielony kolor wprawia w dobry nastrój. Jest to super zupa idealna na lato i na wiosnę. Taka zupa dla dziecka i nie tylko to samo dobro w postaci mnóstwa witamin.
Dlaczego warto jeść fasolkę szparagową i która fasolka jest lepsza – żółta czy zielona?
Warzywo, jakim jest fasolka szparagowa, to są młode strączki rośliny, którą jest biała fasola. Należy ona do rodzaju rośliny strączkowej. Używanie fasolki strączkowej jest bardzo dobrym pomysłem na wzbogacenie swojego żywienia.
Młoda roślina strączkowa, jaką jest fasolka szparagowa, jest bardzo zdrowa i warto włączyć ją do swojej diety. Fasolka jest dobrym źródłem białka pochodzenia roślinnego, ma sporo błonnika i sama w sobie ma niski indeks glikemiczny. Jest bogata w witaminy i minerały. Włączając to warzywo do diety, dostarczasz potrzebne dla zdrowia składniki. Warto korzystać ze świeżej fasolki młodej, gdy zacznie się sezon. Jeśli czas jej zbiorów dobiegnie końca, można korzystać z mrożonych warzyw. Fasolka mrożona jest równie wartościowa. Żółta i zielona fasolka szparagowa są bardzo podobne do siebie pod względem wartości energetycznej, odżywczej i zawartości witamin i składników mineralnych. Nie ma dużego znaczenia, jaki rodzaj wybierasz. Do zrobienia przepisu można mieszać te dwa rodzaje.
Osoby, które źle reagują na rośliny strączkowe albo dużą ilość błonnika powinny mieć na uwadze to, że mogą wystąpić po jej spożyciu nieprzyjemne objawy dotyczące przewodu pokarmowego. Przykładem jest wzdęty brzuch, gazy, bóle brzucha. Młoda fasolka jest najmniej ciężkostrawna ze wszystkich roślin strączkowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na fasolkę po bretońsku.
Zupa z fasolki szparagowej – jak zrobić, z czym podawać?
Zupa z fasolki szparagowej (fasolowa) jest prostą potrawą do zrobienia. Jest także szybka, jeżeli masz wcześniej przygotowany bulion - czas gotowania skraca się znacząco. Gdy nie masz gotowego wywaru, należy go przygotować. Bulion zrób tak, jak chcesz. Rosół drobiowy, wołowy czy mieszany – każdy rodzaj jest dobry. W wersji wegetariańskiej może być to bulion warzywny bez mięsa.
Warzywa można ugotować osobno w wodzie. Można je też podsmażyć na maśle lub oleju i zalać gorącym bulionem. Warzywa dobre do zupy to marchewka, ziemniaki, pietruszka, seler i por. Przyprawy są bardzo proste, wystarczy tylko sól, pieprz i ewentualnie świeże zioła: natka pietruszki czy koperek. Fasolkę należy pozbawić końcówek z obu stron. Wygodniej jest, gdy fasolkę podzielisz na pół, ponieważ całe strączki fasolki są długie.
Zupa z fasolki szparagowej może być wykonana tradycyjnie z kawałkami warzyw. Oprócz warzyw można dodać mięso. Poza wersją tradycyjną bardzo fajne jest także zrobienie zupy fasolowej w postaci kremu. Krem z fasolką szparagową może być rzadszy albo gęstszy. Konsystencja zależy od tego, jaką ilość płynu w stosunku do warzyw dodasz.
Zupa z ziemniakami i innymi warzywami jest z reguły potrawą sycącą. Zupę można jeść samą – bez dodatków. Jest ona także pyszna ze świeżym pieczywem. Zupa w formie kremu może mieć przeróżne dodatki. Najlepsze z nich to grzanki, groszek ptysiowy, prażone (lub nie) orzechy lub pestki i nasiona. Można zrobić też chipsy z szynki, na przykład z szynki parmeńskiej. Genialnie pasuje także bekon.
Sprawdź inne przepisy na pyszne obiady: sałatka z fasolką szparagową oraz przepis z użyciem białej fasoli - barszcz ukraiński z fasolą. Najlepszy przepis na sałatkę z fasolką szparagową oraz na barszcz ukraiński z fasolą białą – ugotuj je i spróbuj. Sałatka z fasolką szparagową i barszczyk ukraiński z fasolą to pyszne, pożywne i zdrowe potrawy z wykorzystaniem białej fasoli lub fasolki szparagowej.