Śledzie z żurawiną - 2 szybkie przepisy na doskonałe śledzie
Najlepsze przepisy na wigilię, Boże Narodzenie, inne święta i uroczystości to śledzie w różnych wersjach. Tutaj zapraszam na słodko-słone przystawki idealne na powyższe okazje i nie tylko. Śledzie z żurawiną są genialnym sposobem na najsmaczniejszą przystawkę, którą możesz zaserwować nie tylko podczas świąt, ale też na co dzień. Dzięki żurawinie sprawiasz, że potrawa ma ciekawy smak. Skorzystaj z dwóch przepisów na śledzie z żurawiną: z suszonymi pomidorami lub z olejem i czerwoną cebulą.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu najpopularniejsze przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Śledzie z suszonymi pomidorami i żurawiną
Jeśli szukasz odpowiedniego przepisu na pyszne śledzie, to koniecznie wypróbuj śledzie z suszonymi pomidorami oraz z suszoną żurawiną. Super przepis na święta i nie tylko. Ten sposób na filety śledziowe w oleju jest przepyszny. Żurawina nadaje lekkiej słodyczy, a zarazem kwaskowatości. Śledź natomiast jest słony – daje to genialne połączenie smaków. Składniki oraz przyprawy są proste, a zarazem wyraziste. Przygotowanie jest bardzo łatwe oraz szybkie. Najlepsze są śledzie z żurawiną i suszonymi pomidorami podane z pieczywem.
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
Znakomite połączenie: śledź, suszona żurawina oraz cebula czerwona. Gwarantuje udaną przystawkę między innymi na wigilię czy na inne święta. Polecam gorąco to połączenie. Śledzie z suszoną żurawiną oraz czerwoną cebulą są smaczne, a dodatkowo proste do przygotowania. Przepis nie wymaga obróbki termicznej, a wszystkie składniki i przyprawy umieszcza się w słoiku i zalewa olejem. Jest to fajny sposób na ciekawe przygotowanie filetów śledziowych. Śledzie z suszoną żurawiną i cebulą najlepsze są z pieczywem.
Śledzie z żurawiną – dlaczego są tak polecane i lubiane?
Śledzie z żurawiną są faktycznie bardzo lubiane i często przygotowywane na różne okazje. Śledzie z żurawiną sprawdzą się między innymi w wigilię, Boże Narodzenie, Wielkanoc, imprezy rodzinne, wesela, chrzty i tak dalej. Wynika to przede wszystkim ze wspaniałego smaku takiej przystawki. Poza tym jest to danie, które zawiera bardzo niewiele składników, dodatkowo bardzo łatwo dostępnych. Koszt zrobienia takiej przystawki jest niski, ponieważ składniki nie są drogie. Przygotowanie śledzi z żurawiną jest proste i szybkie. Można je zrobić dzień wcześniej, a wręcz trzeba. Śledzie z żurawiną muszą być zrobione z wyprzedzeniem, gdyż całość musi się przegryźć. Gdy zechcesz spróbować tej przystawki, należy odczekać minimum kilka godzin, ale najlepiej cały dzień. Dopiero po odstaniu potrawy ma ona pełnię aromatu i smaku, dzięki temu jest ona o wiele smaczniejsza.
Dzięki żurawinie i innym dodatkom śledzie nabierają fajnego aromatu. Jest to coś, co odmienia klasyczne przepisy na śledzie. Dodając inne składniki, powstaje naprawdę znakomita przekąska, którą warto spróbować. Smak śledzi z żurawiną łączy lekko słodki posmak z suszonej żurawiny oraz słony smak śledzi. Jest to coś, co jest dla wielu ludzi pysznym rarytasem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na sałatkę śledziową.
Śledzie z żurawiną – od czego zacząć przygotowanie przepisu?
Wybierz odpowiednie śledzie. Najlepszymi są filety śledziowe a’la matjas. Są one dostępne do kupienia między innymi w zalewie z oleju, w zalewie octowej bądź z solanki. Każdy z tych rodzajów będzie dobry. Priorytetem jest sprawdzenie, czy filety śledziowe są odpowiednio słone. Często śledzie są bardzo słone, więc pierwszym, co trzeba zrobić, jest ich uprzednie namoczenie. Moczenie polega na umieszczeniu filetów śledziowych w misce, a następnie zalanie ich w całości dowolnym płynem: wodą, mlekiem, maślanką albo kefirem. Jeżeli lubisz delikatne smaki, do moczenia użyj produktów nabiałowych, ponieważ one sprawiają, że śledź jest łagodny. Mocz śledzie tak długo, aż osiągną odpowiednio słony smak. Zazwyczaj śledzie moczy się około 2 godziny, ale najlepiej jest sprawdzać na bieżąco smak śledzi. Im bardziej słony smak mają śledzie, tym dłużej powinny się moczyć. Gdy za długo będą się moczyły, mogą stracić smak. Podczas namaczania śledzi można wymieniać wodę czy też mleko, kefir albo maślankę na świeże. Dzięki temu można pozbyć się szybciej słonego smaku.
Przygotowanie śledzi z żurawiną – jakie składniki i przyprawy?
Śledzie z żurawiną można zrobić na różne sposoby. Jeden z dwóch przestawionych to śledzie z suszoną żurawiną i suszonymi pomidorami. Są one zrobione w formie sałatki, a pomidorowa marynata jest gotowana. Przyprawy są bardzo proste – potrzebne jest ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz. Pozostałe składniki marynaty to ocet, koncentrat pomidorowy, olej i cukier. Taka marynata sprawdza się świetnie w połączeniu ze składnikami sałatki. Drugi przepis to śledzie z suszoną żurawiną, olejem oraz z czerwoną cebulą. Tutaj przepis nie wymaga obróbki termicznej. Są to śledzie z suszoną żurawiną, cebulą w oleju. Jedyna przyprawa potrzebna do tego przepisu to pieprz. Do smaku dodaje się też trochę octu.
Jak widać by zrobić przepis na śledzie z żurawiną potrzeba jedynie parę składników. Zwróć uwagę, czy suszona żurawina jest słodzona, czy też nie. Jeżeli żurawina nie jest słodzona, musisz uważać, by danie nie było zbyt kwaśne. Zwróć więc uwagę na to i w razie potrzeby zmodyfikuj przepis (dodaj lub odejmij cukier, sól bądź inne przyprawy).
Polecam przepisy na śledzie po kaszubsku, śledzie z suszonymi pomidorami oraz śledzie po sułtańsku. Pyszne przekąski ze śledzia, jakimi są śledzie po sułtańsku, śledzie po kaszubsku oraz śledzie z suszonymi pomidorami są bardzo lubiane. Śledzia z suszonymi pomidorami, śledzia po kaszubsku oraz śledzia po sułtańsku nie może zabraknąć na Twoim stole podczas różnych uroczystości.