Fasolka po bretońsku - 5 przepisów na wyjątkowe danie
Fasolka po bretońsku jest jednym z dań kuchni polskiej. Jest to potrawa jednogarnkowa, która jest bardzo lubiana przez Polaków. Poznaj najlepsze przepisy kulinarne. Fasolka po bretońsku z kiełbasą lub z karkówką i boczkiem to klasyczne przepisy z pysznym mięsem. Jest także propozycja wegetariańskiej fasoli lub fasolki po bretońsku z szybkowara. Polecam także przepis babci na fasolkę po bretońsku, który jest genialny. Zapraszam do zapoznania się z pięcioma smacznymi i prostymi przepisami.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy kulinarne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fasolka po bretońsku z kiełbasą
Prosty przepis na smaczną fasolkę po bretońsku z kiełbasą to fajna propozycja na obiad. Ta potrawa jest sycąca i pożywna. Przepis jest daniem jednogarnkowym, który wiele osób lubi. Fasolka po bretońsku z kiełbasą to najlepsza receptura zawiera składniki łatwo dostępne i niedrogie. Przygotowanie fasolki jest bardzo łatwe. Można zrobić te danie na zapas i zamrozić je lub zawekować. Tak przechowywane danie zapobiegnie marnowaniu jedzenia.
Fasolka po bretońsku z fasoli z puszki
Smaczna propozycja na fasolkę po bretońsku z puszki. Kuchnia polska nie może obejść się bez tradycyjnej, najlepszej fasolki po bretońsku. Ten przepis nie zawiera kiełbasy. Jeżeli nie masz czasu na moczenie fasolki, to ten przepis sprawdzi się świetnie. Pyszna karkówka i boczek, cebulka i sos pomidorowy to świetne połączenie. Bardzo sycący przepis, po którym będziesz najedzony na długo po posiłku. Do fasolki po bretońsku podaj świeże pieczywo. Jest to danie, które smakuje najlepiej na gorąco.
Wegetariańska fasolka po bretońsku
Fasolka po bretońsku w wersji wegetariańskiej jest równie smaczna i odżywcza jak tradycyjna fasolka z dodatkiem mięsa. Jest to najlepszy przepis na tę potrawę bez mięsa. Użyto tutaj tofu wędzonego. Jeśli nie przepadasz za tym produktem, możesz go nie dodawać. Polecam spróbować z nim – może odkryjesz nowy smak? Nie musi być konkretnie tofu wędzone. Smak naturalny będzie równie dobry. W tym przepisie wykorzystuje się dużą ilość przypraw. Przyprawy grają tutaj ogromną rolę. Warto zaopatrzyć się w paprykę wędzoną, która daje świetny smak i aromat całej potrawie.
Fasolka po bretońsku z szybkowara
W szybkowarze można zrobić fasolkę po bretońsku nawet dwa lub trzy razy szybciej, niż gotując ją w zwykłym garnku. Idealna propozycja, jeśli masz bardzo mało czasu na gotowanie. Przygotuj tę pyszną fasolkę z szybkowara w niecałe 20 minut (nie wliczając czasu moczenia fasoli). Składniki są proste i tanie, a wykonanie bardzo proste. Pyszna w smaku i szybka w wykonaniu potrawa, to świetne rozwiązanie dla osób zabieganych. Podawaj fasolkę z pieczywem.
Fasolka po bretońsku przepis babci
Dobry, aromatyczny przepis na fasolę po bretońsku z przepisu babci. W ten sposób nasze babcie przygotowywały kiedyś fasolkę po bretońsku – jak wiadomo u babci najsmaczniej. Proste przyprawy i proste składniki – tym się charakteryzuje ten przepis. Do potrawy przygotowuje się zasmażkę składającą się z mąki i masła. Zasmażka zagęszcza danie i daje maślany smak. Jest to świetny sposób naszych babć na łatwą fasolkę po bretońsku pełną pysznego smaku. Tradycyjnie najlepiej smakuje podawana na gorąco razem ze świeżym pieczywem.
Fasolka po bretońsku – pyszny przepis kulinarny kuchni polskiej
Kuchnia polska kojarzy się między innymi z pyszną fasolą po bretońsku. Jest to danie, które zalicza się do potraw jednogarnkowych. Składa się ona standardowo z fasoli jaś, warzyw (marchewki, cebuli, czosnku, papryki), pomidorów (w postaci przecieru lub koncentratu) oraz mięsa. Ważną rolę stanowią przyprawy. Do fasoli dodaje się sporo przypraw, by danie było bardzo wyraziste w smaku. Najbardziej znane przyprawy to: sól, pieprz, majeranek, bazylia, oregano, ziele angielskie oraz liść laurowy.
Przepisy kulinarne na fasolę po bretońsku są łatwe i w miarę szybkie do zrobienia, jeśli używasz fasolki z puszki. Inaczej ma się sprawa, jeśli posiadasz surowe nasiona fasoli. Suche nasiona fasoli jaś należy namoczyć w zimnej wodzie. Dopiero po wymoczeniu fasoli można przygotować fasolkę po bretońsku. Sam czas gotowania fasoli jaś namaczanej wcześniej jest dłuższy niż w przypadku fasolki konserwowanej. By uniknąć wzdęć po zjedzeniu fasoli, poleca się, by wodę z moczenia wylać i na niej nie gotować. Moczoną fasolę powinno gotować się w wodzie świeżej. Czas moczenia powinien wynosić maksymalnie 12 godzin. Przez pierwsze 10 minut należy gotować fasolę bez przykrywki, a po tym czasie fasolę gotuje się około 60 minut pod przykrywką (może być i dłużej – należy sprawdzać nasiona, czy są miękkie). Fasolka konserwowa potrzebuje maksymalnie 20 minut gotowania.
Fasolka jest najlepsza w smaku, jeśli jakiś czas postoi w lodówce. Gdy fasolka ma czas, wtedy przejdzie smakiem wszystkich składników i przypraw. Jest bardziej wyrazista i smakowita na drugi dzień, gdy się przegryzie. Jest to rodzaj dania, które je się na gorąco – w ten sposób jest najpyszniejsza. Jako dodatek do fasolki podaje się świeże pieczywo. Takim sposobem powstaje tradycyjny, polski przysmak. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami na ciecierzycę po bretońsku?
Dietetyczna fasolka po bretońsku – jak odchudzić przepis?
Fasolka po bretońsku jest potrawą sycącą i zawiera wiele wartości odżywczych. Zgodnie z kuchnią polską fasolka po bretońsku jest daniem wysokoenergetycznym, ponieważ wiele osób robi fasolkę na tłustym mięsie. Kiełbasa, boczek, karkówka, żeberka czy łopatka to dobre mięso do zrobienia fasoli. Są to jednak wysokokaloryczne składniki z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych (w nadmiarze szkodliwych dla zdrowia – tak jak każdy produkt). Jeśli chce się odchudzić danie, to warto wykorzystać inny rodzaj mięsa, taki jak między innymi chudy drób. W wersji bezmięsnej idealnie sprawdzi się tofu. Produkty pochodzenia zwierzęcego można pominąć i przygotować przepis całkowicie wegetariański lub wegański. Sama fasola zawiera dużą ilość białka i jest zdrowym składnikiem diety dla osób zdrowych, tolerujących nasiona roślin strączkowych. Osoby mające problemy po spożyciu nasion roślin strączkowych powinny uważać z ilością tej potrawy, ponieważ jest ciężkostrawna. Może powodować problemy gastryczne, takie jak wzdęcia, bóle brzucha lub gazy.
Lubisz placki ziemniaczane z pieczarkami lub placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym? Placki ziemniaczane z pieczarkami albo placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym to ciekawy pomysł na dobry obiad. Plackami ziemniaczanymi z pieczarkami lub plackami ziemniaczanymi z sosem pieczarkowym urozmaicisz swoje codzienne menu.