Prawda czy mit? Sprawdź, czy te popularne teorie o żywności są prawdziwe
Wokół żywności od lat krąży wiele różnego rodzaju mitów. Z pewnością słyszałeś już o tym, że czarną końcówkę banana lepiej wyrzucić, a mleko przed burzą kwaśnieje. Kto z nas nie słyszał również teorii, że owoce można jeść bez umiaru, bo są zdrowe? Sprawdź kilka popularnych faktów i mitów na temat żywności – niektóre informacje mogą naprawdę zaskoczyć!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z ciekawostkami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Teorie na temat żywności – prawda czy mit?
1. Mleko kwaśnieje przed burzą – mit
Na pewno doskonale pamiętasz słowa mamy lub babci, aby nie pić mleka po burzy, bo będzie kwaśne. Faktycznie, wiele razy zdarzyło się, że mleko po burzy nagle skwaśniało. Bardzo ciężko jest wytłumaczyć to zjawisko, jednak teoria przekazywana z pokolenia na pokolenie nie jest prawdziwa. Okazuje się bowiem, że kwaśnienie mleka nie jest bezpośrednio związane z burzą, a z szybszym rozmnażaniem się bakterii w momencie, gdy przed burzą robi się wilgotno i gorąco. Zatem nieprawdą jest, iż mleko kwaśnieje przez burzę – nie jest to wina piorunów, a związanego z burzą upału.
W sieci przeczytać można również o tym, że mleko kwaśnieje przez to, że podczas wyładowań atmosferycznych pojawiają się oraz znikają naelektryzowane obszary, które wpływają na kwaśnienie mleka. Jeszcze inne opinie głoszą, że szybsze kwaśnienie mleka powoduje ozon znajdujący się w powietrzu. Co ciekawe, żadne z tych wyjaśnień nie zostało oficjalnie udowodnione naukowo.
2. Miażdżenie czosnku ułatwia jego obieranie – prawda
Dla wielu osób obieranie czosnku to droga przez mękę. Okazuje się jednak, że wbrew pozorom to całkiem prosty i błyskawiczny proces. Nie trzeba kombinować i obcinać końcówki czosnku, a następnie zdejmować skórkę kawałeczek po kawałeczku. Najlepszym sposobem na obieranie czosnku okazuje się bowiem jego zmiażdżenie! To prawda, że miażdżenie czosnku bardzo ułatwia jego obieranie – metodę tę stosują nawet najlepsi szefowie kuchni na całym świecie.
W jaki sposób ułatwić sobie obieranie czosnku? Najlepiej położyć ząbki czosnku na desce, a następnie docisnąć go np. łyżką i uderzyć nasadą dłoni. Może czosnek straci swoją formę, jednak będzie idealnie zgnieciony i będziesz mógł wykorzystać go w kuchni do każdego dania.
3. Czarne końcówki banana szkodzą zdrowiu – mit
Kto z nas nie słyszał teorii, że końcówki banana powinno się obcinać, ponieważ znajdują się w nich lamblie – niebezpieczne dla zdrowia pasożyty? Okazuje się, że jest to mit, który ktoś utworzył bardzo dawno temu. Mimo wszystko cały czas większość z nas obcina czarną końcówkę banana w obawie o zachorowanie na tropikalną chorobę. Aby zminimalizować ryzyko choroby, wiele osób odcina nie tylko czarną część, ale nawet… obie końcówki banana.
Naukowo udowodniono, że w żadnej końcówce banana nie kryją się tajemnicze choroby bądź pasożyty. Nie czyhają w nich też lamblie, więc z pewnością spożycie końcówki banana nie spowoduje zarażenia się lambliozą. Bakterie, których ludzie tak bardzo się boją w końcówce banana, związane są z chorobą brudnych rąk, a nie z owocem! Za lambliozę odpowiada zatem nieprzestrzeganie zasad higieny – nie tylko niemycie rąk, ale i owoców.
4. Owoce można jeść bez ograniczeń – mit
Wiele razy słyszeliśmy od dziadków czy rodziców, że owoce można jeść bez żadnych ograniczeń, ponieważ są zdrowe. Okazuje się jednak, iż jest to mit powielany przez lata. W rzeczywistości owoce zawierają bowiem fruktozę, a więc cukier prosty. Fruktoza spożywana w nadmiernych ilościach może być bardzo groźna dla naszego zdrowia, więc z owocami podobnie, jak ze słodyczami, nie należy przesadzać.
Nadmiar cukru to krótka droga do cukrzycy bądź otyłości, a także problemów z układem krążenia. Fruktoza spożywana w nadmiarze może być również niekorzystna dla wątroby – właśnie w jej komórkach bowiem fruktoza jest przetwarzana. Jedz owoce, bo są cennym źródłem witamin – jednak zachowaj umiar w ich jedzeniu!
Prawda kontra fałsz – popularne teorie na temat żywności
5. Obranie ogórka od złej strony sprawi, że będzie gorzki – prawda
Czy po zrobieniu mizerii z ogórków poczułeś, że danie jest gorzkie? Najprawdopodobniej to wina obrania ogórka od złej strony. Warto wiedzieć, że ogórki są połączone z łodygą wyłącznie od jednej strony – tej, która jest grubsza i ciemniejsza. Druga strona ogórka jest jasna i połączona z kwiatem. Właśnie ta druga strona jest smaczniejsza, dlatego zaleca się obierać ogórki od jaśniejszej części. Ciemna końcówka ogórka z reguły jest gorzka. Gdy odetniesz ją na samym końcu, mizeria nie powinna mieć gorzkiego posmaku.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego grubsza część ogórka jest gorzka. Spowodowane jest to tzw. kukurbitacynami – związkami, które mają za zadanie ochronić warzywo przed zjadającymi je zwierzętami – jest to dla nich bowiem część trująca. Warto podkreślić jednak, że nie wszystkie ogórki są gorzkie. Na smak ogórka największy wpływ ma to, w jaki sposób warzywo zostało hodowane.
6. Ciemne pieczywo jest zdrowsze niż jasne – mit
Ciemny chleb czy bułki są zazwyczaj zdrowszą opcją, jednak nie zawsze. Okazuje się bowiem, że wszystko zależy od tego, z czego pieczywo zostało wypieczone. Nie każdy producent decyduje się do wypieczenia ciemnego chleba użyć mąki razowej. W ciemnym pieczywie coraz częściej pojawia się wobec tego mąka pszenna, która ulepszana jest m.in. syropem słodowym albo karmelem. Właśnie dlatego okazuje się, że zwykły jasny chleb potrafi być zdrowszy niż ciemny.
Zdrowy ciemny chleb powinien zostać wypieczony ze zbóż pełnoziarnistych. Ciemny kolor pieczywa niestety nie zawsze gwarantuje, że zostało ono wypieczone z nasion zbóż z pełnego przemiału. Producenci idą dziś na łatwiznę i barwią pieczywo, które potem sprzedają jako zdrowe – tylko po to, aby chleb czy bułka wyglądały na bardziej wartościowe odżywczo. Właśnie dlatego zaleca się kupowanie pieczywa wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, a więc z zaufanych piekarni.
7. Ostrygi to skuteczny afrodyzjak – mit
Wiele osób wykłóca się, że ostrygi są największym afrodyzjakiem miłosnym. Tymczasem okazuje się, że nigdy nie przeprowadzono badań pod kątem działania ostryg na libido. Według amerykańskiego urzędu kontroli żywności oraz leków nie ma dowodów na to, aby ostrygi jako „miłosny eliksir” wpływały na seksualne pobudzenie u mężczyzn bądź kobiet.
Skąd zatem wziął się ten słynny mit? Otóż podczas jedzenia mózg produkuje dopaminę, która wpływa na pobudzenie libido. Dopamina wydziela się również wtedy, gdy ludzie uprawiają seks – przez co połączono ze sobą oba fakty. W przypadku ostryg zawierają one cynk i witaminę E, które przyczyniają się do zachowania funkcji seksualnych – jednak jednorazowe ich spożycie wcale nie zapewnia większej witalności. Co ciekawe, pod wpływem działania psychiki często można uzyskać zamierzony efekt. Okazuje się zatem, że spożywanie ostryg i nagły wzrost libido związany może być po prostu z… efektem placebo.