Dieta ubogoresztkowa - opis, zasady, działanie, przepisy
Dieta ubogoresztkowa to rodzaj diety leczniczej, która jest stosowana w niektórych stanach chorobowych przewodu pokarmowego, w przypadku zatrucia lub po zabiegach chirurgicznych. Jest to dieta lekkostrawna, bogata w pokarmy o niskiej zawartości błonnika, z zastosowaniem odpowiednich technik kulinarnych. Dieta niskobłonnikowa powinna być zawsze wprowadzana w konsultacji z lekarzem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu dietetyczne przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega dieta ubogoresztkowa
Zasady diety ubogoresztkowej
Dieta bez błonnikowa polega na uwzględnieniu w jadłospisie produktów zawierających niewielkie ilości tego składnika, tak aby ochronić błonę śluzową jelit. Nadmiar błonnika może podrażniać jelita, co nie jest wskazane w przypadku schorzeń układu pokarmowego.
W pierwszym etapie diety wśród zalecanych pokarmów występują jedynie bardzo delikatne dania, takie jak kleiki, marchwianka czy słaba herbata, a następnie stopniowo można jeść inne pokarmy, zaczynając od sucharków, białego ryżu, czerstwego pieczywa, chudego mięsa czy ziemniaków w formie puree. Jeśli takie jedzenie nie powoduje pojawienia się żadnych dolegliwości, stopniowo urozmaicamy jadłospis, zachowując jednak podstawowe zasady diety.
Ten typ żywienia nie musi polegać na jedzeniu jedynie potraw i produktów spożywczych bez błonnika, ale raczej na znacznym ograniczeniu jego ilości. Osoby chore mogą jeść przykładowo warzywa i owoce, jednak należy zwrócić uwagę na ich rodzaj i formę podania.
W praktyce, w przypadku diety bez błonnikowej, dopuszczalna ilość tego składnika w jadłospisie wynosi około 10 g, podczas gdy podaż błonnika u osoby zdrowej powinna wynosić od 25 g do 40 g. Jest to często dieta wysokobiałkowa, z ograniczeniem ilości tłuszczu. Należy również zadbać o odpowiednio wysoką ilość kalorii, ponieważ chorobom jelit często towarzyszy biegunka, mogąca skutkować niedożywieniem. Zarówno dieta wysokobiałkowa, jak i właściwa kaloryczność pozwalają zapobiec niedoborom pokarmowym.
Stosując dietę ubogoresztkową, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, które przeciwdziałają ewentualnemu odwodnieniu spowodowanemu przez często występujące biegunki. Wskazana jest niegazowana woda mineralna, owocowe i ziołowe herbaty, słaba herbata czarna, soki owocowe i warzywne, kompoty.
Kiedy wskazana jest lekkostrawna dieta bezresztkowa?
Kuchnia z przepisami niskobłonnikowymi wskazana jest dla osób cierpiących na niektóre choroby układu pokarmowego, takie jak na przykład choroby zapalne jelit czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stosowana jest również często po zabiegach chirurgicznych oraz zatruciach pokarmowych przebiegających z biegunką.
Dieta zawierająca produkty ubogoresztkowe stosowana jest również u osób, które czeka zabieg kolonoskopii, tak aby oczyścić jelita z resztek pokarmowych przed badaniem. W takim przypadku dieta bez błonnika jest praktykowana przez trzy wcześniejsze dni, ale stopniowe ograniczenie błonnika w jadłospisie warto wprowadzić kilka dni wcześniej.
Dieta niskoresztkowa – zalecane produkty
Produkty spożywcze, które można jeść, będąc na diecie ubogoresztkowej, to między innymi:
- Produkty zbożowe: pszenne, jasne, czerstwe pieczywo, sucharki, biszkopty, drobne kasze (manna, mazurska, wiejska), jasny makaron (najlepiej nitki), mąka pszenna, biały ryż, płatki ryżowe.
- Warzywa: sałata, szpinak, marchewka, seler, pomidor, warzywa w formie gotowanej, koperek, ziemniaki gotowane, pieczone i jako puree.
- Owoce: jagodowe (truskawki, maliny, poziomki, jeżyny, jagody), jabłka, banany, brzoskwinie, morele. Owoce należy wybierać dojrzałe i najlepiej spożywać je w postaci przecierów, musów, kompotów lub soków owocowych, pozbawione skórki i pestek.
- Nabiał i jaja: chude mleko, chudy twaróg, fermentowane napoje mleczne: jogurt naturalny, kefir, maślanka, jajka ugotowane na miękko lub w formie jajecznicy na parze.
- Mięso i wędliny: chude gatunki mięsa, takie jak indyk, kurczak bez skóry, królik, chuda wołowina i cielęcina oraz chude wędliny: szynka z kurczaka lub indyka, polędwica.
- Ryby: dorsz, mintaj, pstrąg, leszcze, sandacz, szczupak.
- Tłuszcze: masło, margaryny miękkie, olej rzepakowy, oliwa z oliwek.
- Napoje: woda mineralna niegazowana, herbata, rozcieńczone soki owocowe.
- Łagodne przyprawy: cynamon, wanilia, sok z cytryny, koperek.
A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zasad diety bogatoresztkowej?
Dieta ubogoresztkowa – czego nie można jeść?
Jedzenie jakich produktów może nie być dla nas korzystne, jeśli stosujemy dietę lekkostrawną?
- Pieczywo żytnie i razowe, mąka żytnia, grube kasze i makarony, brązowy ryż, płatki owsiane i inne płatki pełnoziarniste, otręby zbożowe.
- Warzywa strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja, bób), kapusta, rzodkiewka, kalafior, cebula, czosnek, ogórki, ziemniaki w formie smażonej (frytek, placków, chipsów).
- Owoce niedojrzałe, surowe, ze skórką, czereśnie, gruszki, winogrona, figi, daktyle.
- Tłuste mleko, śmietana, tłuste sery: ser żółty, ser pleśniowy, ser typu feta, smażone jajka.
- Tłuste rodzaje mięs i wędlin: wieprzowina, baranina, kaczka, gęś, podroby, tłuste wędliny, boczek, kaszanka, pasztetowa.
- Tłuste ryby: halibut, makrela, śledź, węgorz.
- Smalec, słonina, margaryny twarde.
- Orzechy, nasiona, pestki dyni i słonecznika, migdały, sezam.
- Inne: produkty konserwowe, wędzone, grzyby, napoje gazowane, kawa, alkohol, ostre przyprawy, papryka chili, pieprz, musztarda.
Dieta bezresztkowa – przykładowe przepisy i zalecane techniki kulinarne
Przepisy diety bezresztkowej zakładają wybór odpowiednich technik przygotowywania posiłków. Jedzenia powinno być przyrządzane metodą gotowania w wodzie lub na parze, pieczenia w pergaminie lub duszenia bez dodatku tłuszczu. Niewskazane są dania smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu, duszone z wcześniejszym obsmażaniem.
Przepisy ubogoresztkowe zakładają spożywanie warzyw i owoców, ale najlepiej jeść je bez skórki i pestek, rozdrobnione, zmiksowane lub przetarte. Są to produkty z błonnikiem, ale jest go mniej i są o wiele łatwiej strawne.
Ze względu na to, że dieta ubogoresztkowa jest dietą wysokobiałkową, nie należy zapominać o włączeniu do jadłospisu nabiału, mięsa, ryb i jaj. Dodatkowymi źródłami białka mogą być dozwolone produkty zbożowe, ale należy pamiętać, żeby podawać je w formie rozgotowanej, nigdy al. dente.
Dieta niskobłonnikowa – przykładowy jadłospis w diecie bez błonnika
Śniadanie
Bułka kajzerka, masło, pasta z cukinii i szynki drobiowej, kawa zbożowa z mlekiem.
Drugie śniadanie
Chudy twarożek ze startą marchewką, chleb pszenny czerstwy, rozcieńczony sok owocowy.
Obiad
Pulpety z indyka w sosie koperkowym, ziemniaki puree, surówka z pomidorów bez skórki.
Kolacja
Ryż z tartymi jabłkami i cynamonem, jogurt naturalny.
Dieta niskoresztkowa to leczniczy sposób odżywiania, który stosowany jest w przypadku niektórych chorób układu pokarmowego. Zakłada znaczne ograniczenie błonnika w jadłospisie, tak aby poprawić stan naszych jelit. Dieta bez błonnikowa to dieta lekkostrawna, która ma zadanie odciążyć pracę układu trawienia. Powinna być wprowadzana jedynie pod kontrolą lekarza.