Dieta samuraja - opis, działanie, przepisy, porady, ciekawostki
Dieta samuraja to sposób odżywiania stosowany czasami u osób o wysokiej aktywności fizycznej lub sportowców. Jadłospis, określany również czasami jako paleo dla osób aktywnych zawiera w dużej mierze naturalne, nieprzetworzone produkty spożywcze, takie jak mięso i ryby, jaja, owoce, warzywa, oliwa oraz bezglutenowe zboża. Nazwa oraz zasady diety mają swoje źródło w zasadach żywienia japońskich wojowników.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najważniejsze zasady diety samuraja
Na czym polega dieta samurajska?
Dieta samuraja to jadłospis bazujący w dużej mierze na naturalnych, nieprzetworzonych produktach spożywczych. Wartość kaloryczna diety jest ustalana indywidualnie, w zależności od danej osoby: jej wagi, wzrostu, płci, poziomu aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. Ponieważ dieta samuraja jest przeznaczona głównie dla osób intensywnie trenujących, rozkład i ilość posiłków powinna być dostosowana do czasu i rodzaju treningu. Nazwa i zasady diety samurajskiej mają swoje źródło w sposobie odżywiania się japońskich wojowników, określa się ją również czasem jako dietę paleo dla aktywnych.
Czym jest dieta paleo? Ten typ odżywiania nazywany również czasami dietą paleolityczną to model żywieniowy, który bazuje na zasadach żywienia ludzi żyjących w czasach prehistorycznych. Opiera się ona na naturalnych produktach spożywczych oraz wykluczeniu z jadłospisu żywności przetworzonej. Założenia diety samuraja są w dużej mierze zbieżne z tym sposobem odżywiania, dostosowane są jednak bardziej do osób, których aktywność fizyczna jest wysoka.
Dieta samuraja jest sposobem odżywiania nawiązującym do jadłospisu japońskich wojowników. Podstawowymi składnikami przepisów stosowanych w diecie są mięso, ryby, jaja, warzywa, owoce, tłuszcze i bezglutenowe zboża.
Dieta samurajska jest z założenia dietą z ograniczeniem ilości spożywanych węglowodanów, z jadłospisu eliminuje się również tak zwane składniki antyodżywcze (fityniany, taniny, lektyny, alkaloidy). W pierwszej części dnia spożywa się głównie posiłki białkowo-tłuszczowe, w późniejszym czasie można wprowadzić węglowodany, zarówno proste (owoce), jak i złożone, opierające się na zbożach nie zawierających glutenu.
Dieta samuraja – produkty wskazane
W jadłospisie diety samuraja występują przede wszystkim posiłki opierające się na produktach naturalnych, o niskim stopniu przetworzenia. Przepisy kulinarne bazują na takich artykułach jak: warzywa, owoce, jaja, mięso i ryby dobrej jakości, oliwa z oliwek oraz zboża nie zawierające glutenu.
Ponieważ jednym z najważniejszych założeń diety jest jak najniższy stopień przetworzenia produktów spożywczych, twórcy wskazują na obecność w codziennym menu najlepiej świeżych warzyw i owoców oraz produktów zbożowych o niskim stopniu oczyszczenia. Sięgając po mięso i ryby, należy wybierać sprawdzone, ekologiczne hodowle i spożywać je w formie jak najbardziej naturalnej.
Czego należy unikać w diecie samurajskiej?
Dieta samuraja zakłada eliminację z codziennego menu niektórych produktów i potraw. Są to przede wszystkim:
- artykuły spożywcze i dania o wysokim stopniu przetworzenia,
- dania typu fast food, dania gotowe.
- produkty zawierające w swoim składzie rafinowany cukier oraz utwardzone tłuszcze roślinne,
- mleko i inne produkty nabiałowe,
- warzywa strączkowe (występujące w nich lektyny mają właściwości antyodżywcze),
- pszenica oraz inne zboża zawierające gluten. Sprawdź także ten artykuł na temat założeń diety odkwaszającej.
Jakie opinie ma dieta samurajska?
Dieta samuraja ma za zadanie zapewnić przede wszystkim dobre efekty treningowe osobom aktywnym fizycznie. Czasami możemy jednak spotkać się również z opiniami, że jedząc zgodnie z zasadami samurajskiego jadłospisu możemy skutecznie i szybko schudnąć. Warto jednakże pamiętać, że efekty odchudzające zapewnimy sobie jedynie w połączeniu z treningiem, w innym przypadku większa ilość energii może być odłożona w postaci tkanki tłuszczowej.
Choć przepisy kulinarne w diecie samuraja wykluczają pewne grupy produktów spożywczych, to nie można jej porównywać ze stylami odżywiania o wysokim stopniu eliminacji, takich jak na przykład dieta wacikowa czy restrykcyjna odmiana diety ziemniaczanej. Dieta wacikowa jest bardzo niebezpieczną dietą odchudzającą, w której zamiast dobrze zbilansowanych posiłków spożywa się waciki kosmetyczne nasączone płynnymi daniami: zupą, jogurtem czy smoothie. Ten typ odżywiania ma bardzo negatywne opinie wśród lekarzy i dietetyków, więc jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, nie warto stosować diety wacikowej.
Niezgodna z zasadami diety samuraja będzie również dieta ziemniaczana, w której posiłki opierają się głównie o ten składnik. Dieta ziemniaczana może występować w bardziej i mniej restrykcyjnych odmianach, jednak obecność ziemniaków w każdej z nich będzie znacząca. Mimo, że dieta samuraja zakłada obecność tego warzywa w codziennym menu to jednak w ograniczonych ilościach. Połączenie jej z dietą ziemniaczaną może nie dać spodziewanych efektów.
Diety samuraja nie powinny również stosować osoby, które zalecone mają konkretne diety lecznicze, przykładowo dietę przy niedoczynności tarczycy czy dietę przy kamicy żółciowej. Dieta przy niedoczynności tarczycy jest zdrową, prawidłowo zbilansowaną, klasyczną dietą, która ma na celu wzmocnienie organizmu oraz poprawę pracy układu hormonalnego. Ponieważ samurajskie menu ogranicza spożywanie niektórych artykułów spożywczych, dieta przy niedoczynności tarczycy nie powinna być stosowana w połączeniu z tym modelem żywieniowym.
Dieta samuraja będzie niewskazana również dla osób z problemami trawiennymi, przy schorzeniach o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku kłopotów z gospodarką węglowodanową czy przy chorobach jelit.
Dieta samuraja – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Omlet jajeczny z papryką i awokado z surówką ze świeżych warzyw.
Drugie śniadanie
Sałatka z wędzonym łososiem i zielonolistnymi warzywami.
Obiad
Kurczak zapiekany w boczku z komosą ryżową i brokułami z sezamem.
Kolacja
Papryka nadziewana mięsem mielonym i ryżem.