Dieta przy Helicobacter pylori - zasady, produkty, skuteczność
Helicobacter pylori jest bakterią, która przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, powstawania wrzodów, może również być przyczyną rozwoju raka żołądka. Według badań, zakażenie tą bakterią może dotyczyć nawet 70 – 80% polskiego społeczeństwa. W przypadku jej wystąpienia w organizmie warto zastosować odpowiednią dietę, tak aby nie dopuścić do rozwoju tych schorzeń oraz złagodzić towarzyszące im dolegliwości.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu dietetyczne przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakażenie Helicobacter pylori
W większość przypadku zakażenie bakterią Helicobacter pylori przebiega bezobjawowo i jest odkrywane przy okazji diagnostyki innych chorób przewodu pokarmowego. U części osób pojawiają się jednak niekomfortowe objawy, do których zaliczyć możemy między innymi:
- zgagę i kwaśnie odbijanie,
- często występującą niestrawność,
- biegunki, wzdęcia, wymioty,
- zmniejszony apetyt, zaburzenia smaku,
- osłabienie organizmu.
Nieleczone zakażenie bakterią może prowadzić do rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej żołądka, nowotworów żołądka, a także niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.
Zdiagnozowane zakażenie Helicobacter pylori jest najczęściej leczone przy pomocy antybiotyków, ale skuteczność takiej terapii nie zawsze jest zadowalająca, ponieważ bakterie są często odporne na działanie antybiotykoterapii, która dodatkowo powoduje efekty uboczne, takie jak biegunki czy nudności. Dlatego coraz częściej w zasadach leczenia zakażenia ujmuje się także odpowiednie wsparcie dietetyczne.
Dieta przy Helicobacter pylori – podstawowe zasady diety
Ogólne zasady diety
Dieta przy Helicobacter pylori to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, wzbogacona o produkty spożywcze o działaniu bakteriobójczym. Nie ma jednej, uniwersalnej diety dla każdego chorego, ponieważ objawy zachorowania mogą być różne. Chory powinien obserwować swój organizm, tak aby sprawdzić, które produkty mu służą, a jakie menu wywołuje niekorzystne dolegliwości.
Ogólne zasady menu wskazują na dietę lekkostrawną, która oszczędza układ pokarmowy oraz dania zawierające niewielkie ilości błonnika. Zapobiegamy w ten sposób długiemu zaleganiu pokarmu w żołądku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów.
Przygotowywane dania powinny być delikatne dla żołądka. Polecane techniki kulinarne to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie bez dodatku tłuszczu, duszenie bez wcześniejszego obsmażania. Unikać powinniśmy smażenia, grillowania, pieczenia z tłuszczem.
Dieta przy Helicobacter pylori a dieta w ciąży
Częstą dolegliwością, która pojawia się u kobiet w ciąży, jest zgaga, która może być efektem zakażenia bakterią Helicobacter Pylori lub refluksem żołądkowo-przełykowym. W obu tych przypadkach lekkostrawna, ubogoresztkowa dieta będzie dobrym rozwiązaniem. Dieta w ciąży powinna być dobrze zbilansowana i zdrowa dla mamy i dziecka, jednak jadłospis przy zakażeniu tego nie wyklucza, pod warunkiem, że zadbamy o różnorodność posiłków.
Czy w przypadku zakażenia wskazana będzie dieta warzywno-owocowa? Nie do końca. Dieta warzywno-owocowa zawiera spore ilości błonnika, który często wywołuje dolegliwości u chorych. Dodatkowo, w przypadku diety warzywno-owocowej występują często niedobory wielu składników pokarmowych, co jest niekorzystne zarówno w przypadku zakażenia Helicobacter pylori, jak i w diecie w ciąży.
Produkty wskazane w menu
Produkty wskazane w diecie przy zakażeniu bakterią Helicobacter pylori to między innymi:
- chude produkty nabiałowe (jogurty, kefiry, maślanki), mięso (kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina, schab) i ryby, będące dobrym źródłem pełnowartościowego białka,
- przetwory zbożowe z białej mąki, najlepiej na przemian pszennej i żytniej,
- delikatne warzywa (np. marchewka, ziemniaki, buraki, pomidory), dobrze, jeśli są w formie rozdrobnionej, pozbawione skórki, tak aby ograniczyć zawartość błonnika pokarmowego,
- owoce bez skórki i pestek (wskazane są owoce jagodowe, banany), w postaci musów, przecierów, kompotów, najlepiej, jeśli są podgotowane,
- zdrowe tłuszcze: tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek.
Wśród produktów o sprawdzonym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, szczególnie wskazanych podczas kuracji, możemy wymienić:
- owoce jagodowe: truskawki, maliny, jagody, jeżyny, żurawina, borówka amerykańska,
- warzywa kapustne: kapusta, brukselka, kalafior, brokuły, kalarepa,
- zielona herbata, żeń-szeń,
- produkty mleczne, zawierające antybakteryjną laktoferynę,
- przyprawy i świeże zioła, takie jak: cynamon, imbir, oregano, majeranek, mięta, bazylia, kardamon, kolendra, szałwia, cząber, anyż, tymianek, pietruszka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zasadach diety kopenhaskiej?
Dieta przy Helicobacter pylori – produkty zakazane w jadłospisie
W diecie przy Helicobacter pylori nie ma wiele produktów bezwzględnie zakazanych, jednak niektóre z nich warto wyeliminować, co będzie skutkować większą skutecznością diety. Czego powinniśmy unikać?
- produktów pełnoziarnistych, razowych, z dużą ilością błonnika.
- nasion roślin strączkowych,
- nadmiaru tłuszczów zwierzęcych,
- produktów o wysokim stopniu przetworzenia, bogatych w konserwanty,
- potraw pikantnych, konserwowych, wędzonych.
W przypadku występowania dolegliwości żołądkowych zakazane są między innymi:
- produkty będące źródłem kapsaicyny, np. papryczka chili,
- kawa, mocna czarna herbata, słodkie i gazowane napoje,
- cukier, słodycze i słone przekąski,
- dania gotowe i typu fast food,
- alkohol.
Skuteczność diety przy Helicobacter pylori
Choć zakażenia bacterią Helicobacter pylori nie uda nam się raczej pokonać samą dietą, to odpowiednia kompozycja dań skutecznie wspomaga leczenie antybiotykami. Jadłospis, do którego wkomponujemy dużo produktów spożywczych o działaniu bakteriobójczym, może skutecznie wspomóc organizm w walce z bakterią.
Dieta przy Helicobacter pylori ma za zadanie odciążyć pracę układu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. W przypadku występowania dolegliwości najczęściej stosuje się dietę lekkostrawną, z ograniczoną zawartością błonnika. Bardzo istotne są również produkty o naturalnym działaniu bakteriobójczym, które wspomagają antybiotykoterapię i pozwalają na szybszy powrót do zdrowia.