Dieta owsiankowa - opis, skuteczność, przepisy, porady
Dieta owsiankowa to rodzaj diety eliminacyjnej, która w założeniu ma wspomagać procesy odchudzania. Choć wielu osobom tradycyjna owsianka nie kojarzy się najlepiej, to jednak ze względu na różnorodne przepisy, staje się coraz popularniejszym elementem codziennych śniadań. Jakie są zasady diety opartej na płatkach owsianych i jakich efektów możemy się po niej spodziewać?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu dietetyczne przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dieta owsiankowa – na czym polega?
Zasady diety z płatków owsianych
Dieta oparta na owsiance to typowa monodieta, w przypadku której, podstawowym składnikiem jadłospisu są płatki owsiane, najlepiej o jak najniższym stopniu przetworzenia. Warto wybierać płatki najwyższej jakości, ponieważ to właśnie na nich opiera się głównie codzienne menu.
Płatki owsiane są bardzo zdrowym produktem, bogatym w błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, cynk, fosfor i wapń. Wspomagają pracę jelit, działając oczyszczająco, pomagają w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zapobiegają powstawaniu zakrzepów, opóźniają procesy starzenia. Jednak żeby takie efekty były zauważalne, powinny one jedynie wzbogacać nasz jadłospis, a nie stanowić jego głównego elementu.
Dieta owsiankowa jest dietą niskokaloryczną, dostarcza od 1000 do 1400 kcal na dobę, nie zapewnia również odpowiedniego poziomu niezbędnych substancji odżywczych. Z tych powodów ma negatywne opinie wśród dietetyków.
Stosując dietę, nie należy zapominać o piciu dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, owocowych i ziołowych herbat, ponieważ w przeciwnym razie, z racji wysokiej zawartości błonnika w jadłospisie mogą pojawić się niechciane efekty w postaci uciążliwych zaparć.
Rodzaje diet owsiankowych
Dieta z płatkami owsianymi może trwać jeden dzień, tydzień lub dłużej.
W przypadku diety jednodniowej spożywamy w ciągu dnia jedynie płatki owsiane przygotowane na wodzie, chudym mleku lub jogurcie naturalnym. 5-8 łyżek płatków owsianych gotujemy w 2 litrach wody lub mleka, jeśli owsiankę przygotowujemy na wodzie, to dopiero ugotowane płatki mieszamy z jogurtem naturalnym. Możemy je wzbogacić dodatkiem świeżych owoców, na przykład jabłkami, kiwi, pomarańczami czy bananem, a w niektórych wariantach diety także niewielkim dodatkiem substancji słodzących.
Przygotowaną owsiankę dzielimy na 5 porcji i jemy je regularnie w ciągu dnia, uwzględniając przerwy między posiłkami trwające około 2-3 godziny.
Drugi rodzaj diety owsiankowej trwa kilka tygodni i dzieli się na trzy etapy.
Etap 1
W pierwszym etapie, trwającym 7 dni, jadłospis opiera się jedynie na owsiance, a ilość kalorii w diecie jest ograniczona do maksymalnie 1200 kalorii.
Etap 2
Przez kolejne cztery tygodnie trzy razy dziennie jemy owsiankę, którą możemy wzbogacić również warzywami, a w ramach dodatkowego, obiadowego posiłku jemy chude mięso lub ryby.
Etap 3
Ta faza stanowi wyjście z diety. Jeden posiłek w ciągu dnia stanowi nadal owsianka, ale stopniowo wprowadzamy również inne produkty spożywcze, dbając o to, żeby były pełnowartościowe. W diecie pojawiają się więc produkty z pełnego ziarna, warzywa, owoce, chude mięso, ryby i źródła zdrowych tłuszczów.
Przepis na dietetyczną owsiankę
Dieta z płatkami owsianymi nie określa jednego, standardowego przepisu na owsiankę, ale wskazuje na ogólne zasady jej przygotowania.
Składniki: 5 łyżek płatków owsianych górskich, szklanka mleka 0,5%, jabłko, pół łyżeczki cynamonu, łyżeczka nasion słonecznika.
Przygotowanie: Płatki owsiane zalewamy mlekiem i gotujemy przez kilka minut. Do ugotowanych płatków dodajemy starte jabłko i cynamon, posypujemy nasionami słonecznika.
Jeśli chcemy ograniczyć produkty mleczne w czasie stosowania diety, zamiast mleka może być zastosowana woda owsiana, która dodatkowo wzmocni działanie płatków owsianych. Woda owsiana usprawnia pracę jelit, przez co jest wskazana dla osób cierpiących na zaparcia.
Przepis na wodę owsianą
100g płatków owsianych zalewamy szklanką wody i blendujemy. Dodajemy 2 litry wody, ulubione przyprawy (na przykład cynamon, wanilię, kardamon) i odstawiamy do lodówki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o diecie na płaski brzuch.
Dieta oparta na owsiance – opinie i wypływ na odchudzanie
Zalety diety z płatków owsianych
Na forach internetowych możemy spotkać się z pozytywnymi opiniami na temat diety owsiankowej, jednak należy do tego podchodzić z dużą dozą rozsądku. Forum nie jest miejscem, na którym powinniśmy zdobywać informacje na temat zdrowia i polecanych sposobów odżywiania.
Faktem jest, że dieta opierająca się na płatkach owsianych to dieta z wysoką zawartością błonnika, który usprawnia pracę jelit i pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Z powodu jego obecności określana jest również jako skuteczna dieta oczyszczająca. Jednak trudno mówić o zdrowej diecie, kiedy opiera się ona jedynie na jednym składniku pokarmowym. Stosowana przez dłuższy czas może doprowadzić do powstania niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia.
Dieta owsiankowa a skuteczne odchudzanie
Choć na forum internetowym możemy znaleźć wiele informacji o odchudzających właściwościach diety, to w rzeczywistości jej efekty nie są zbyt spektakularne. W przypadku diety trwającej 1 dzień nie uda nam się zrzucić wagi, natomiast trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku diety trwającej kilka tygodni. W tym drugim przypadku możemy faktycznie zrzucić kilka kilogramów, ale z powodu jej niskiej kaloryczności, możemy spodziewać się niestety szybkiego efektu jo-jo.
Dieta z płatkami owsianymi a inne rodzaje diet
Choć dieta owsiankowa jest często określana jako dieta oczyszczająca, to nie jest wskazana jako dieta przed kolonoskopią. Dieta przed kolonoskopią to sposób odżywiania, który zakłada znaczne ograniczenie spożycia błonnika, a kilka dni przed badaniem nawet wyłączenie go z jadłospisu. Osoby przygotowujące się do badania i stosujące dietę przed kolonoskopią nie powinny spożywać większych ilości owoców, warzyw, a zwłaszcza płatków owsianych bogatych w błonnik.
Podobnie jest z dietą przeciwzapalną. Choć dieta przeciwzapalna nie wymaga ograniczenia błonnika, to konieczne jest wprowadzenie do jadłospisu wielu produktów łagodzących stany zapalne, czego nie zakłada dieta owsiankowa. Dieta przeciwzapalna obfituje w produkty o silnych właściwościach przeciwzapalnych, takie jak zielonolistne warzywa, ciemne owoce, pestki, nasiona, orzechy, tłuste ryby morskie czy nasiona roślin strączkowych. Większości z tych produktów nie znajdziemy w diecie owsiankowej.
Dieta owsiankowa – przykładowy jadłospis w etapie drugim
Śniadanie
Owsianka z gruszką, cynamonem i chudym mlekiem.
Drugie śniadanie
Owsianka na wodzie z owocami jagodowymi.
Obiad
Pieczona pierś z indyka.
Podwieczorek
Owsianka z pomarańczą, nasionami słonecznika i jogurtem naturalnym.
Kolacja
Owsianka z marchewką, jabłkiem i chudym mlekiem.
Dieta owsiankowa to dieta odchudzająca, która opiera się głównie na jedzeniu ugotowanych płatków owsianych. Może trwać jeden dzień lub kilka tygodni, w zależności od potrzeb i wybranego wariantu. Jest dietą bardzo niskokaloryczną i niedoborową, więc nie jest polecana przez dietetyków do dłuższego stosowania.