Dieta okienkowa - charakterystyka, schemat, skuteczność, opinie
Dieta okienkowa to coraz popularniejszy sposób odżywiania, który polega na jedzeniu posiłków w ciągu ściśle określonego czasu, nazywanego okienkiem żywieniowym. Jest jedną z odmian diet IF - Intermittent Fasting, określanych inaczej jako posty przerywane. Dietą okienkową określa się często dietę, w której posiłki są spożywane w ciągu ośmiu godzina na dobę, a przez pozostałe 16 godzin wstrzymujemy się od jedzenia. Według wielu opinii dieta dobrze działa na organizm i odchudzanie, o ile dokładnie przestrzegamy jej zaleceń i nie pozwalamy sobie na żadne żywieniowe grzeszki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu dietetyczne przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega dieta okienkowa
Zasady diety okienkowej
Dieta ośmiogodzinna zakłada spożywanie posiłków jedynie w okresie 8 h w ciągu doby, z 16-godzinną przerwą bez jedzenia. Jest rodzajem diety okienkowej, w przypadku której możemy również zastosować inne okresy żywieniowe, przykładowo:
- 14/10 – kiedy jemy przez 10 godzin w ciągu doby, z 14-godzinną przerwą,
- 20/4 – mocno restrykcyjna odmiana, w której jemy przez 4 godziny, a przez pozostałe 20 godzin pościmy,
- post trwający 24 godziny, który stosujemy raz w tygodniu,
- post, w ramach którego jemy przez 5 dni w tygodniu, a w pozostałe dni pościmy.
Dieta 8-godzinna to zdrowy, racjonalny sposób odżywiania, dostarczający organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Od standardowej, tradycyjnej diet odróżnia ją jedynie czas spożywania posiłków.
Co jeść podczas diety okienkowej
Przez osiem godzin okienka żywieniowego możemy jeść praktycznie wszystko, co chcemy, ale jeśli planujemy schudnąć i zadbać o zdrowie, warto w tym czasie przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania:
- dieta bogata w naturalne, niskoprzetworzone produkty spożywcze, z możliwie wysoką zawartością produktów sezonowych,
- duża ilość świeżych warzyw i owoców (ze szczególnym naciskiem na te pierwsze),
- wprowadzenie do jadłospisu produktów z pełnego ziarna: pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz (kasza jęczmienna pęczak, kasza gryczana), brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów, naturalnych płatków zbożowych,
- dobre źródła białka: chudy nabiał, jajka, mięso (zwłaszcza indyk, kurczak, chuda wołowina, cielęcina), ryby,
- uwzględnienie w diecie źródeł zdrowych tłuszczów: oleje roślinne (olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek), orzechy, nasiona, pestki, awokado, tłuste ryby morskie,
- picie odpowiedniej ilości płynów, z przewagą niegazowanej wody mineralnej, owocowych i ziołowych herbat, herbaty zielonej i czerwonej,
- dodawanie świeżych ziół i aromatycznych przypraw, które poprawią trawienie i wspomogą odchudzanie.
Dieta 8-godzinna – z czego warto zrezygnować?
Choć dieta okienkowa nie wymaga ograniczenia lub eliminacji konkretnych produktów spożywczych, to warto pamiętać, że jeśli oprzemy ją na niezdrowych potrawach, to nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych. Co warto ograniczyć w jadłospisie?
- produkty przetworzone, dania typu fast food, produkty bogate w tłuszcze nasycone,
- cukier, słodycze i słone przekąski,
- produkty z białej mąki: jasne pieczywo, biały ryż, jasne makarony,
- nadmiar soli i gotowych mieszanek przyprawowych,
- dania smażone, pieczone z dodatkiem tłuszczu, duszone z wcześniejszym obsmażaniem,
- używki, alkohol.
A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zasad diety bogatoresztkowej?
Dieta okienkowa – opinie i efekty
Efekty diety 8-godzinnej
Czy dieta ośmiogodzinna faktycznie działa? Wszystko zależy od danej osoby, jej stanu zdrowia, a przede wszystkim przestrzegania zasad diety.
Jeśli będziemy stosować się do założeń tego sposobu odżywiania, jeść dokładnie w czasie okienka żywieniowego i nie podjadać między posiłkami, możemy odczuć jej pozytywne efekty, zarówno w kwestii odchudzania, jak i ogólnego dbania o zdrowie.
Jakie opinie ma dieta 8-godzinna
Działanie diety 8-godzinnej jest często ocenianie na forach internetowych dotyczących odchudzania. Podstawowym atutem diety ośmiogodzinnej, który pojawia się na forum, są pozytywne opinie na temat redukcji masy ciała. Zwolennicy tego sposobu odżywiania twierdzą, że w ciągu jednego miesiąca mogą zrzucić od 5 kg do nawet 10 kg, oczywiście pod warunkiem rzetelnego trzymania się zasad jadłospisu.
Na forum możemy jednak spotkać się również z opiniami, że jedzenie posiłków jedynie w ciągu 8h jest trudne do przestrzegania, ponieważ często zdarzają się napady głodu i w efekcie dieta działa przeciwnie do założeń, ponieważ jemy więcej niż przed jej rozpoczęciem.
Dieta 8-godzinna a inne rodzaje diet
Decydując się na sposób odżywiania polegający na jedzeniu posiłków jedynie przez osiem godzin w ciągu dnia, musimy zwrócić szczególną uwagę na stan naszego zdrowia. Niektóre schorzenia wymagają specjalistycznej diety, na przykład diety trzustkowej, diety przy dnie moczanowej czy diety przy Helicobacter pylori, których zasady nie zawsze muszą współgrać z wymaganiami diety 8-godzinnej.
Zarówno dieta trzustkowa, jak i dieta przy Helicobacter pylori wymagają regularnych i częstych posiłków, tak aby nie dopuścić do powstania niedoborów pokarmowych i wystąpienia niedożywienia. Dieta trzustkowa zakłada spożywanie nawet większej ilości kalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie i 16 godzin bez jedzenia może zdecydowanie utrudnić ich dostarczenie.
Dieta przy dnie moczanowej polega na znacznym ograniczeniu w jadłospisie produktów wysokopurynowych, ale również na regularnych posiłkach, jedzonych mniej więcej co 3-4 godziny. Podobne zasady opisuje dieta przy Helicobacter pylori, dlatego zarówno ona, jak i dieta przy dnie moczanowej może nie dostarczać niezbędnych ilości składników odżywczych, przy okresie bez jedzenia wynoszącym aż 16 godzin.
Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku stosowania tradycyjnych diet redukcyjnych, na przykład diety 1600 kcal. Dieta 1600 kcal to jedna z popularniejszych diet odchudzających, wskazana jest często u kobiet chcących zrzucić nadmierne kilogramy, ale mających niewielką aktywność fizyczną. Choć w przypadku diety okienkowej jedzenie posiłków jest ograniczone do 8 godzin w ciągu dnia, to dieta 1600 kcal może mieć tu zastosowanie, o ile właściwie zbilansujemy jadłospis.
Dieta okienkowa – przykładowy jadłospis
Śniadanie – godzina 10.00
Jajecznica z rukolą i awokado, chleb pełnoziarnisty, surówka z pomidorów, gruszka.
Drugie śniadanie – godzina 12.30
Twarożek z warzywami i pestkami dyni i słonecznika, pieczywo chrupkie.
Obiad – godzina 15.00
Zupa krem z dyni, pieczony indyk z kaszą bulgur i surówką z białej kapusty.
Kolacja – godzina 17.30
Chleb pełnoziarnisty z pastą tuńczykową i kiszonym ogórkiem.
Dieta okienkowa to rodzaj postu przerywanego, którego działanie polega na spożywaniu posiłków w ciągu 8h na dobę z przerwą od jedzenia trwającą 16 godzin. Zwolennicy diety chwalą się dobrymi efektami w zakresie odchudzania, jednak należy pamiętać, że tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń diety zapewni jej odpowiednie działanie. Nie jest to także dieta dla każdego, gdyż długa przerwa w jedzeniu może czasami mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Decydując się na ten sposób odżywiania, warto wcześniej poradzić się lekarza i dietetyka.