Dieta Budwig - charakterystyka, przepisy, skuteczność, porady
Dieta budwig jest sposobem odżywiania stworzonym przez doktor Johannę Budwig, który w założeniu ma przeciwdziałać rozwojowi chorób nowotworowych oraz występowaniu nadciśnienia tętniczego. Dieta, określana również czasem jako lniana, opiera się w dużej mierze na spożywaniu produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak między innymi siemię lniane oraz olej lniany.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega działanie diety Budwig
Najważniejsze zasady diety Budwig
Dieta została opracowana przez Johannę Budwig, biochemiczkę pochodzącą z Niemiec w latach 50 poprzedniego wieku. Doktor Johanna Budwig, pracując nad przeciwdziałaniem występowania chorób nowotworowych zauważyła negatywny wpływ niskiego poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 na stan zdrowia, co mogło sprzyjać pojawianiu się komórek nowotworowych. Z tego względu ten sposób odżywiania określany jest również niekiedy jako dieta nowotworowa.
Zwolennicy diety budwigowej polecają także jej stosowanie w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy schorzeń neurodegeneracyjnych.
Podstawowym elementem jadłospisu jest olej lniany, który powinno się dodawać do sera twarogowego, jak również do innych potraw. Jednym z najważniejszych elementów diety jest pasta budwigowa sporządzana z chudego twarogu oraz oleju lnianego.
Pozostałe istotne elementy diety budwig to między innymi:
- regularne posiłki, najbardziej wskazane jest 5 do 6 mniejszych posiłków na dobę,
- spożywanie w ciągu dnia minimum 500g świeżych, sezonowych owoców i warzyw,
- wybieranie produktów zbożowych z pełnego ziarna,
- dodawanie siemienia lnianego do śniadania oraz serwowanych sałatek,
- stosowanie naturalnych probiotyków, na przykład w postaci soku z kiszonej kapusty,
- popijanie między posiłkami ziołowych i owocowych herbat, a także herbaty zielonej.
Lniana dieta budwig – produkty wskazane
Przepisy w diecie, którą stworzyła Johanna Budwig opierają się w dużej mierze na naturalnych, nisko przetworzonych produktach spożywczych. Wśród artykułów szczególnie polecanych w codziennym menu wymienić można między innymi:
- produkty bogate w kwasy omega – 3, takie jak na przykład olej lniany, mielone siemię lniane, orzechy włoskie, tłuste ryby morskie,
- warzywa i owoce w wersji surowej, gotowanej lub suszonej, szczypiorek, koperek, natka pietruszki,
- warzywa strączkowe, orzechy, pestki dyni,
- produkty zbożowe, takie jak kasza jaglana, kasza gryczana, płatki owsiane,
- ser twarogowy chudy.
- sok z kiszonej kapusty, sok z marchwi, papai i ananasa,
- miód, drożdże, olej kokosowy.
W diecie dr Budwig nie należy zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Wskazane są zwłaszcza: woda mineralna, czarna, zielona, czerwona i biała herbata, soki warzywne i owocowe, dopuszczalny jest także wytrawny szampan oraz czerwone wytrawne wino w ograniczonych ilościach.
Nowotworowa dieta budwig - czego unikać w przepisach kulinarnych?
Odżywiając się zgodnie z zasadami diety budwig, z codziennego jadłospisu wyeliminować powinniśmy takie produkty jak:
- żywność o wysokim stopniu przetworzenia,
- mięso oraz jego przetwory,
- tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak smalec, boczek czy masło,
- cukier i słodycze, słone przekąski,
- dania typu fast food i dania instant,
- produkty zbożowe z oczyszczonej mąki: jasne pieczywo i makarony, drobne kasze (na przykład kasza manna), biały ryż,
- tłuste produkty nabiałowe i jaja,
- wyroby mrożone, marynowane, wędzone, a także konserwowane w puszkach.
Przepisy nie powinny opierać się na takich technikach kulinarnych jak smażenie czy duszenie z wcześniejszym obsmażaniem. Sprawdź także ten artykuł: Dieta zupowa - opis, zastosowanie, skuteczność, przepisy.
Jadłospis wg dr Budwig – opinie oraz działanie na organizm
Choć sposób odżywiania oparty o założenia diety budwig zakłada obecność w menu wielu wartościowych produktów spożywczych, to nie jest szczególnie polecany przez lekarzy i specjalistów. Zasady diety nie uczą nas prawidłowych nawyków żywieniowych, eliminują część ważnych dla zdrowia składników pokarmowych, nie istnieją również wiarygodne badania naukowe, które wskazywałyby, że ten model żywieniowy może zwalczać nowotwory.
Zbyt wysoka zawartość tłuszczów w menu może mieć niekorzystne działanie na nasz organizm: zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości, a także wpływać negatywnie na pracę układu krążenia. Wśród najczęściej spotykanych natomiast niedoborów, pojawiających się u osób stosujących dietę budwig jest niedostateczna ilość żelaza oraz witaminy B12.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zastosować w codziennym odżywianiu zdrowsze warianty diety: obecność kwasów omega-3, dużą ilość warzyw i owoców, a także rezygnację z wysokoprzetworzonych produktów.
Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do łączenia tego typu żywienia z innymi rodzajami diet, na przykład dietą przy hemoroidach czy dietą bez chleba.
Dieta przy hemoroidach ma na celu przeciwdziałanie zaparciom, które mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia chorego. Dieta przy hemoroidach powinna być bogata w produkty wysokobłonnikowe, eliminować powinniśmy natomiast żywność spowalniającą perystaltykę jelit: wyroby z białej mąki, słodycze, banany czy alkohol. Z uwagi na to, że dieta budwig opiera się w dużej mierze na białku i tłuszczu, natomiast produkty zbożowe ulegają ograniczeniu nie będzie wskazana w przypadku hemoroidów.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku sposobu żywienia określanego jako dieta bez chleba. Choć dieta bez chleba zakłada eliminację pieczywa, to w przypadku dodatkowego ograniczenia produktów węglowodanowych możemy doprowadzić do wystąpienia niedoborów niezbędnych składników odżywczych.
Dieta Budwig – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Ser twarogowy z olejem lnianym, owocami jagodowymi, jogurtem naturalnym i orzechami włoskimi.
Drugie śniadanie
Sałatka z zielonych warzyw z pomidorkami koktajlowymi, brokułami, siemieniem lnianym oraz olejem lnianym.
Obiad
Filet z indyka pieczony w rękawie do pieczenia, z kaszą gryczaną oraz pieczonymi warzywami korzeniowymi.
Kolacja
Kanapki z chleba pełnoziarnistego z pastą budwigową, siemieniem lnianym i zielonymi warzywami.