Dieta 800 kcal - opis, wskazania, efekty, jadłospis, porady
Dieta 800 kcal jest rodzajem diety odchudzającej, która znacznie ogranicza liczbę przyjmowanych kalorii dziennie, jak również ilość tłuszczu w jadłospisie. Tego typu menu nie pokrywa naszego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego, dlatego jego stosowanie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych: spowolniony metabolizm, szybki efekt jo-jo, jak również wystąpienie poważnych niedoborów pokarmowych.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy dietetyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zasady diety 800 kcal
Założenia diety 800 kalorii
Podstawową zasadą diety 800 kcal jest znacznie ograniczenie wartości energetycznej spożywanych produktów spożywczych. Niska kaloryczność wymaga ograniczenia spożycia artykułów wysokoenergetycznych, na przykład tłuszczów. Zalecenia dotyczące takiego sposobu żywienia wskazują, że nie powinno się jej stosować dłużej niż dwa tygodnie.
Dieta 800 kalorii, jako mocno niedoborowy sposób odżywiania ma negatywne opinie wśród lekarzy i dietetyków. Choć niektórzy wskazują, że zaplanowanie takiego menu na tydzień nie przyniesie wielu szkód dla naszego organizmu, to jednak w przypadku odchudzania warto zastosować zdrowszą wersję diety redukcyjnej.
Twórcy diety deklarują, że w czasie jej trwania (14 dni) możemy utracić od 4 do nawet 20kg, jednak warto pamiętać, że będzie to głównie ubytek masy mięśniowej oraz wody.
Produkty polecane w niskokalorycznym menu
Podstawą diety zakładającej spożywanie nie więcej niż 800 kalorii na dobę stanowią warzywa oraz niektóre owoce, ponieważ charakteryzują się one najmniejszą ilością kalorii. Szczególnie polecane są warzywa zielonolistne (sałata, rukola, roszponka, natka pietruszki, kapusta, szpinak, jarmuż), pomidory i ogórki, rzodkiewka, szczypiorek oraz owoce jagodowe (truskawki, maliny, jagody, jeżyny, poziomki, borówki). Potrawy z nich skomponowane możemy wzbogacać o niewielkie ilości chudych produktów mlecznych (fermentowane wyroby mleczne, sery twarogowe, mleko), chudego mięsa (kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina) czy artykułów zbożowych.
Poza ograniczeniem ilości tłuszczu w codziennym jadłospisie warto również wyeliminować z niego cukier oraz produkty z jego dodatkiem, żywność o wysokim stopniu przetworzenia, dania typu fast food, tłuste produkty mleczne oraz mięsne, słone przekąski, mocną kawę i herbatę, a także słodkie i gazowane napoje oraz alkohol.
Dieta 800 kcal – opinie oraz spodziewane rezultaty
Jakich efektów możemy się spodziewać stosując dietę 800 kcal?
Czasami możemy spotkać się z opiniami, że jadłospis rozpisany na 800 kalorii na dobę może dać nam szybkie efekty odchudzające. Jednak w praktyce tak niskokaloryczne menu doprowadzi raczej do utraty masy mięśniowej, spowolnienia pracy układu metabolicznego, a w rezultacie do szybkiego wystąpienia efektu jo-jo.
Jakie mogą być konsekwencje stosowania tak niskokalorycznego jadłospisu?
- Wystąpienie niedoborów pokarmowych wynikających z niedostatecznej podaży niezbędnych składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika, witamin i składników mineralnych.
- Gorsza praca układu odpornościowego, zwiększenie ryzyka zachorowania na sezonowe infekcje.
- Spadek masy mięśniowej, co może skutkować gorszą wydolnością oraz osłabieniem.
- Wysokie ryzyko pojawienia się efektu jo-jo po powrocie do standardowego sposobu odżywiania.
Wartość energetyczna 800 kalorii nie pokrywa naszego zapotrzebowania bazowego, określanego skrótem PPM (Podstawowa Przemiana Materii). Stanowi ona wartość energii koniecznej do utrzymania niezbędnych procesów życiowych: oddychania, pracy układu krążenia, utrzymania temperatury ciała, dobrego funkcjonowania układu hormonalnego i systemu nerwowego. W przypadku dostarczania mniejszej liczby kalorii, obszary te mogą gorzej funkcjonować wywołując na przykład problemy hormonalne, problemy z pamięcią i koncentracją, przewlekłe zmęczenie czy częste uczucie zimna.
Jadłospis ustalony na taką wartość kaloryczną powinien być zastosowany jedynie pod kontrolą lekarza i dietetyka, są również grupy osób, w przypadku których jest absolutnie przeciwwskazany. Nie powinny go stosować między innymi kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i młodzież, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia: cukrzycę, choroby tarczycy, kamicę żółciową, dnę moczanową, choroby układu krążenia, problemy z gospodarką hormonalną.
Dietę zakładającą dzienną kaloryczność na poziomie 800 kalorii zaleca się czasami do stosowania na tydzień, ale nawet w takim krótkim czasie lepsze rezultaty osiągniemy, jeśli wypróbujemy zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną. Sprawdź także ten artykuł: Dieta proteinowa - zasady, jadłospis, przepisy, skuteczność, porady.
Jadłospis na 800 kalorii dziennie a żywienie w chorobach
Niskokalorycznego menu nie powinno się stosować, nawet na tydzień, zwłaszcza w przypadku występowania określonych schorzeń, przy których wymagana jest dieta lecznicza, przykładowo dieta po zawale mięśnia sercowego. Zasady diety po zawale wymagają zastosowania racjonalnego, zdrowego menu bogatego we wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne. Biorąc pod uwagę fakt, że dieta po zawale ma dodatkowo zabezpieczyć organizm przed ponownym atakiem serca, zastosowanie w takim przypadku diety 800 kcal byłoby niebezpieczne dla zdrowia.
Niekorzystnych rezultatów mogą spodziewać się również osoby, którym zależy na poprawie stanu skóry, włosów czy paznokci, stosujących na przykład dietę antycellulitową. Dieta antycellulitowa powinna odpowiadać założeniom zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, w której powinny znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Z uwagi na to, że niezbędnym elementem, który musi zawierać dieta antycellulitowa są zdrowe tłuszcze, nie powinno się w takiej sytuacji zakładać diety bardzo niskokalorycznej.
Dieta 800 kcal – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Ser twarogowy z jogurtem naturalnym, rzodkiewką i szczypiorkiem.
Obiad
Filet z indyka pieczony na parze, z ryżem basmati i surówką z zielonych warzyw.
Kolacja
2 jajka ugotowane na miękko z pieczywem oraz sałatką z pomidora i ogórka.