Ta surówka to rewelacja. Można ją zrobić w kilka minut

Do obiadu zwykle robisz mizerię albo buraczki? Rzadko sięgasz po pora? Jak spróbujesz naszej surówki z pora, nie będziesz się mogła powstrzymać, żeby nie przygotować jej przez kolejny miesiąc. Jest przepyszna, chrupiąca i zawiera genialny sos, który doskonale komponuje się z każdym obiadem. Ta surówka jest niezwykle prosta, a przy okazji zawiera ogromną ilość dobrych dla zdrowia związków. Dowiesz się przy okazji, dlaczego warto jeść por.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co w sobie ma por?
Por jest warzywem, które należy do rośliny dwuletniej z rodziny amarylkowatych. Zaliczany jest do warzyw cebulowych. Wyróżnia się dwie grupy pora: zimowe i letnie. Zimowe grupy są zbierane na zimę albo wiosnę, a letnie – w lato albo na jesień. Dodatkowo odmiana letnia jest mniej ostra i ma bardziej delikatny smak.
Por to warzywo mające niską kaloryczność. W 100 g pora znajduje się tyko 24 kcal. Jest w nim także 2,2 g białka, 0,3 g tłuszczu i 5,7 g węglowodanów. Warzywo to dostarcza 2,7 g błonnika, a także wiele składników mineralnych: sód, potas, wapń, fosfor, żelazo oraz magnez. Są także obecne witaminy z grupy B (B1, B2, B3), beta-karoten, witamina E, K oraz C. To, co charakteryzuje por, to fakt, że jest bogatym źródłem związków siarkowych oraz ogromnej ilości allicyny.
Jakie właściwości zdrowotne posiada por?
Por obfituje w allicynę, ponieważ ta substancja znajduje się w warzywach cebulowych. Ten związek odpowiada za ten specyficzny zapach czosnku, cebuli oraz pora. Powstaje on na skutek uszkodzenia tkanek tychże roślin (krojenie). Podczas rozdrabniania warzyw allina przekształcana jest w allicynę w odpowiedzi na działanie enzymu allinazy. Dzięki temu por ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, co jest niezwykle przydatne w leczeniu infekcji. Zawartość allicyny sprawia, że por ma bardzo silne właściwości antynowotworowe. W dodatku przyczynia się do eliminowania stresu oksydacyjnego i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych organizmu poprzez usuwanie wolnych rodników. To wpływa na ograniczenie tempa starzenia się organizmu.
Obecne w porze związki siarkowe są istotne dla układu krwionośnego oraz dla serca. Wpływają one na zmniejszenie ciśnienia krwi, a także obniżają ilość cholesterolu, trójglicerydów i homocysteiny. Oznacza to, że jedzenie pora zapobiega rozwojowi choroby wieńcowej, miażdżycy, problemów dotyczących układu krążenia. Por może oddalić wizję pojawienia się zawału serca albo udaru mózgu.
Błonnik, który jest dostępny w tym warzywie także wpływa korzystnie na wiele aspektów. Jest on pomocny w leczeniu problemów związanych z prawidłową gospodarką glukozy i insuliny we krwi. Sprzyja obniżeniu tych dwóch wartości, co zapobiega rozwojowi cukrzycy, insulinooporności oraz nadwagi i otyłości. Błonnik także wpływa pozytywnie na czynniki serca, również poprawiając wyniki krwi (cholesterol, trójglicerydy). W dodatku jedzenie pożywienia z błonnikiem daje większą sytość, co ma duże znaczenie w dietach redukcyjnych.

Jaki jest przepis na najlepszą surówkę z pora?
Istnieje ogromna ilość ciekawych surówek do obiadu, które można przygotować, ale tę surówkę pokochasz. Jest prosta, zawiera tylko por, przyprawy i kilka składników sosu, a przygotowanie jej to dosłownie chwila. Dodatkowo będzie dobrym wyborem do każdej propozycji obiadowej.
Składniki:
- 2 sztuki pora
- 1/2 łyżeczki cukru,
- 1/4 łyżeczki soli,
- 100 g śmietany
- 1 łyżeczka musztardy
Sposób przygotowania:
Pora dokładnie umyj, przekrój wzdłuż i posiekaj na cienkie półplasterki, przełóż do miski, posyp solą i cukrem. Wymieszaj i odstaw na kilka minut, by por zmiękł. W osobnej misce połącz śmietanę z musztardą i wymieszaj na jednolity sos. Polej nim por i wymieszaj dokładnie.
Surówka smakuje bardzo dobrze zarówno na świeżo, jak i po kilku godzinach spędzonych w lodówce.
Czy każdy może jeść por?
Większość osób może spokojnie jeść pora, lecz niestety nie każdy ma to szczęście. Zrezygnować z niego albo ograniczyć jedzenie go na surowo muszą osoby, które chorują na chorobę refluksową przełyku. W takim przypadku trzeba obserwować organizm, ponieważ może się okazać, że surowe warzywo będzie szkodziło, a poddanie go obróbce termicznej pozwoli na bezpieczne zjedzenie nie za dużej ilości. Niektóre osoby mające chorobę refluksową przełyku będą musiały całkowicie zrezygnować z pora.
Warzywo to nie jest lekkostrawne, więc nie sprawdzi się podczas rekonwalescencji po zabiegach i operacjach, albo w sytuacji, gdy trzeba włączyć dietę lekkostrawną. Por jest też dużym przeciwwskazaniem w diecie low FODMAP. Osoby mające zespół jelita drażliwego albo zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego muszą powstrzymać się z jedzeniem pora na czas leczenia.
Od dzisiaj będziesz jeść por?
Zachęcamy do spróbowania przepisu na surówkę z pora z pysznym sosem śmietanowo-musztardowym. Ten warzywny dodatek do obiadu zachwyci całą rodzinę. Jest to surówka niezwykle prosta i zawierająca same podstawowe składniki. Ta prostota sprawia, że przez najbliższy miesiąc to będzie wasz ulubiony przepis na surówkę. Poza pysznym smakiem ma wspaniałe właściwości zdrowotne, które wpływają korzystnie na organizm pod wieloma względami.