Profesor Harvardu zdradza sekret na długie życie. Też stosujesz te zasady?

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie: czy można opóźnić starzenie się? Pewien profesor z Harvardu zbadał tę kwestię i postanowił się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Naukowiec jest specjalistą w swojej dziedzinie i sam na sobie sprawdził swoje zalecenia. Wskazuje na to, że to odpowiedni styl życia, prawidłowe odżywianie oraz suplementowanie ważnych związków może wspomóc organizm w dłuższym życiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak ludzie dążą do dłuższego życia?
Każdy chciałby żyć długo, a przy tym oczywiście zachować jak najlepsze zdrowie. Staramy się wydłużać swoje życie wpływając na spowolnienie procesów, które każdego dnia zachodzą w naszym organizmie. Jemy warzywa o silnie przeciwutleniających właściwościach, dodajemy do swoich potraw wszelakie dodatki, które mają właściwości odmładzające i dbamy o aktywność fizyczną, która także wpływa na procesy starzenia.
Przy tym wszystkim staramy się ograniczać ilość przetworzonego jedzenia, którego teraz jest ogromna ilość. Patrzymy na etykiety i eliminujemy składniki, które wpływają niekorzystnie na zdrowie. W pędzie życia pragniemy zwolnić, ponieważ pośpiech i stres wpływają na przyspieszenie starzenia się ciała. Ale co jest tak naprawdę skuteczne?
Kim jest David Sinclair i co odkrył?
David Sinclair jest profesorem genetyki z Harvard Medical School. Prowadzi on badania nad procesami starzenia się organizmu oraz tym, jak można spowolnić te procesy. Koncentruje się głównie na zagadnieniach dotyczących epigenetyki, aktywacji sirtuin, a także NAD+.
NAD+ jest to dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy. To cząsteczka niezbędna do wytwarzania energii w organizmie oraz regulacji kluczowych procesów, które zachodzą w komórkach ciała, a także do prawidłowego działania mitochondriów. Składa się on z adeniny i nikotynamidu. To koenzym, który jest obecny w każdej komórce organizmu. NAD+ ma działanie:
- odmładzające i hamujące procesy starzenia
- poprawiające samopoczucie
- chroniące przed chorobami neurodegeneracyjnymi
- wspomagające w walce z wolnymi rodnikami
- chroniące przed poparzeniami słonecznymi.
David Sinclair zmienił swój sposób odżywiania się oraz suplementację, dzięki czemu jego zegar biologiczny cofnął się o 10 lat!
Czy rzeczywiście da się cofnąć wiek?
Według profesora Davida Sinclaira, opóźnienie procesów starzenia jest możliwe przez pewne działania w kierunku eigenetyki, zmianę swojego stylu życia oraz poprawną suplementaję. Z obserwacji profesora Davida Sinclaira wynika, że aktywacja określonych szlaków metabolicznych może mieć realny wpływ na długowieczność.
Zegar biologiczny to inaczej wiek biologiczny. Jest to miara kondycji organizmu i jest ona niezależna od wieku metrykalnego. Okazuje się, że odmłodzenie jest możliwe przez:
- stosowanie postu przerywanego (inaczej okna żywieniowego lub IF - Intermittent Fasting)
- suplementowanie NMN (mononukleotydu nikotynamidu), reseratrolu oraz metforminy)
- aktywność fizyczną.
W tym momencie profesor David Sinclair twierdzi, że może przeżyć przynajmniej 10 lat więcej, niż gdyby nie naniósł żadnych powyższych zmian.

W jaki sposób to ma pomóc?
Profesor tłumaczy, w jaki sposób poszczególne kroki wpływają na procesy starzenia. Przede wszystkim odpowiednia dieta oraz stosowanie postu przerywanego polega na ograniczeniu wartości energetycznej diety. Posty okresowe aktywują procesy autofagii, które niszczą uszkodzone komórki. Dodatkowo, okno żywieniowe aktywuje mechanizmy naprawy komórek i zwiększa poziom NAD+ w organizmie.
Kolejna, niezwykle istotna rzecz to codzienna dawka aktywności fizycznej. Ruch wpływa na ekspresję genów, które wiążą się z zahamowanie procesów starzenia.
Suplementowanie NAD+ oraz resweratrolu wspiera funkcjonowanie mitochondriów, a także wpływa na opóźnienie procesów starzenia. Metformina z kolei wpływa na pracę metabolizmu i ochronę mitochondriów, co prowadzi do wydłużenia zegara biologicznego.
Dodatkowo nie zapomniał wspomnieć o eliminacji stresu. Niski poziom stresu jest bardzo ważny w ograniczeniu procesów starzenia się.
Profesor David Sinclair uważa, że procesy starzenia organizmu można opóźnić, a nawet cofnąć. Najważniejsza według niego jest zmiana epigenetyki, czyli modyfikowanie aspektów wpływających na aktywność genów. Wraz z wiekiem komórki organizmu tracą zdolność do prawidłowego odczytywania DNA, a to prowadzi do ich zaburzeń. Ten proces można regulować poprzez aktywowanie sirtuin, czyli białek, które kontrolują mechanizmy naprawcze organizmu.
Co przyspiesza procesy starzenia się?
Na przyspieszenie procesów starzenia się wpływa wiele rzeczy:
- nieodpowiednie odżywianie, które prowadzi do nadmiernej podaży kilokalorii, a to skutkuje wieloma chorobami. Zły sposób odżywiania może nieść za sobą także niedobory żywieniowe
- brak ruchu, który jest kluczowy do utrzymania prawidłowego zdrowia fizycznego i psychicznego
- przewlekły stres wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie oraz procesy starzenia się
- długotrwały kontakt z substancjami toksycznymi prowadzić może do kumulacji szkodliwych związków, a te z kolei przyspieszają stres oksydacyjny i starzenie się ciała.
Jeżeli zależy ci na opóźnieniu procesów starzenia, przyjrzyj się bliżej powyższym kwestiom. Warto zastanowić się nad ewentualnymi zmianami.
Źródła:
- Sofie Lautrup, David A. Sinclair, Mark P. Mattson, Evandro F. Fang, NAD+ in Brain Aging and Neurodegenerative Disorders, Cell Metab, 2019 Oct 1;30(4):630-655