Problemy z zaparciami? 5 produktów, które musisz włączyć do diety

Mężczyzna z rysunkiem jelit
Niska częstotliwość oddawania stolca, ból czy utrudnione wypróżnianie to objawy zaparć, fot. Andrey Popov
ikona podziel się
Opublikowano: 03.09.2024 r., 15:06 | Autor: Paulina Lipińska
Obecnie zaparcia to problem wielu z nas. Trudności z wypróżnianiem są nieprzyjemne i niejednokrotnie proces ten bywa bolesny. Zaparcia mogą wpływać w niekorzystny sposób na codzienne życie. Jedzenie odpowiednich produktów jest w stanie przyspieszyć perystaltykę jelit i pomóc w walce z tym problemem. Z poprawnym jadłospisem jesteś w stanie uniknąć przyjmowania leków przeczyszczających. Chcesz się dowiedzieć, co jeść przy zaparciach? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Jak poznać, że cierpisz na zaparcia?

Jeżeli wypróżniasz się maksymalnie 3 razy w ciągu tygodnia, oznacza to, że cierpisz na zaparcia. Wypróżnianie jest bolesne, utrudnione, a przy tym możesz odczuwać uczucie niepełnego wypróżnienia.

Do zaparć powstaje na skutek zalegania treści kałowej w jelitach. Tam kał jest zagęszczany, ponieważ nadmiernie wchłaniana jest z niego woda. Stolec staje się bardzo zbity i twardy, a przy tym zmniejsza się też jego objętość.

By zapobiegać zaparciom należy zadbać o to, by nie spędzać zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, zwiększyć ilość ruchu, pić więcej wody oraz wprowadzić do swojej diety kilka prostych produktów.

Jakie produkty są dobre przy zaparciach?

Dieta to podstawa w leczeniu zaparć. Liczy się to, by dostarczać bardzo duże ilości błonnika. Ważną uwagą jest to, by stopniowo zwiększać jego ilość nawet do 50-60 g na dobę. Nagłe nadmierne zwiększenie ilości błonnika może prowadzić do bólów brzucha i wzdęć.

Przy tym jednocześnie koniecznie należy zwiększyć ilość płynów (czystej wody), by problem z wypróżnianiem nie nabrał na sile. Zaleca się wypijać minimum 1,5 l wody na dobę.

Oto lista 5 produktów, które koniecznie należy dodać do swojej diety, jeśli cierpi się na zaparcia:

  1. siemię lniane - ma ogromną ilość błonnika zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Zaleca się stosować jedną łyżkę ziaren siemienia lnianego zalanego wrzątkiem i spożywać to każdego dnia na czczo.
  2. suszone śliwki - dzięki zawartości wysokiej ilości błonnika oraz sorbitolu wypróżnianie staje się łatwiejsze,
  3. kefir - zawiera probiotyki, które wspierają pracę jelit (przyspieszają wypróżnianie, poprawiają konsystencję stolca i zwiększają częstotliwość wypróżniania),
  4. jabłka - znajduje się w nim błonnik oraz pektyny (ma działanie przeczyszczające, zmniejsza twardość stolca, ułatwia wypróżnianie, zwiększa częstotliwość oddawania kału),
  5. Płatki i otręby owsiane - bogactwo błonnika,

Jak stosować te produkty?

Z powyższych produktów możesz przygotować pyszne danie. Wystarczy wymieszać kefir z pokrojonymi suszonymi śliwkami, jabłkiem, otrębami lub płatkami owsianymi i posypać siemieniem lnianym. Oczywiście warto spożywać te produkty także przy każdym innym posiłku (na przykład zjeść jabłko jako "deser" po obiedzie czy posypywać siemieniem lnianym sałatkę.

Te produkty bogate są w błonnik i inne związki, które stosowane są w leczeniu naturalnym zaparć. Zadbanie także o pozostałe składowe pozwoli ci cieszyć się normalnym wypróżnianiem. Pamiętaj więc o piciu wody i zwiększeniu aktywności ruchowej.

Źródła:

  • Amol Sharma, Satish Rao, Constipation: Pathophysiology and Current Therapeutic Approaches, Handb Exp Pharmacol, 2017:239:59-74.
  • U. Sairanen, L. Piirainen, R. Nevala, R. Korpel, Yoghurt containing galacto-oligosaccharides, prunes and linseed reduces the severity of mild constipation in elderly subjects, Eur J Clin Nutr, 2007 Dec;61(12):1423-8. 
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto