Owoce w tubkach – to niezbyt zdrowy wybór?

Owoce to zawsze zdrowy wybór. Jednak czy to samo można powiedzieć o przecierach owocowych, które kupujemy w wygodnych do spożycia tubkach? Z jednej strony owoce to samo zdrowie, ale forma ich podania też ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Czy nazwanie tubek z owocami „zdrowymi” faktycznie jest prawdą?
- Kto sięga po musy?
- Dlaczego warto nie przesadzać z ilością musów w tubkach w diecie?
- Jak uzdrowić zdrowy mus?
- To co robić?
Kto sięga po musy?
Musy owocowe w tubkach stały się jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych dla dzieci – i nie tylko. Ich atuty, jak łatwość użytkowania, poręczne opakowanie i atrakcyjny smak, sprawiły, że wielu rodziców traktuje je jako „zdrową przekąskę”.
Coraz częściej również dorośli sięgają po takie musy, ze względu właśnie na poręczność, możliwość „doładowania energii” w każdej chwili bez brudzenia. Z roku na rok wzrasta sprzedaż tego typu produktów, które od 2013 roku są dostępne na polskim rynku.
Ich popularność zwiększa się również przez kolorowe opakowania sugerujące, że powstają one bez dodatku cukru i w 100% składają się z owoców. To, przy obecnie coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego żywienia, sugeruje, że jest to faktycznie zdrowy wybór. Jednak nie jest to do końca prawda, co wyjaśnimy poniżej.
Musy owocowe są częstą przekąską również dla sportowców. Ich łatwość w spożyciu i bogactwo w cukry z owoców daje dużo energii podczas aktywności fizycznej, dlatego możemy spotkać je wśród m.in. biegaczy.
Dlaczego warto nie przesadzać z ilością musów w tubkach w diecie?
Przypatrując się bliżej procesowi powstawania musów, warto mieć na uwadze, że choć zdrowy, jest to produkt przetworzony. Przede wszystkim już sam proces rozdrabniania przyczynia się do mniejszej wartości odżywczej. Dodatkowo, musy takie często są gotowane (w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywności), a to również wpływa na wartość. Porównując to do świeżego owocu, możemy zauważyć różnice przede wszystkim w ilości błonnika. Takiego składnika, który daje sytość na dłużej poprzez wolniejsze trawienie. Proces rozdrabniania i gotowania wpływa też na ilość witamin, np. witaminy C.
Kolejną kwestią jest sposób spożywania musów. Jedzenie świeżych owoców wymusza na nas większe zaangażowanie poprzez m.in. gryzienie i żucie. Choć wydaje się to bez znaczenia, to jednak uruchomienie początkowej części układu pokarmowego (ust i zębów) ma duży wpływ na cały proces trawienia również w dalszych etapach przewodu pokarmowego.
Warto pamiętać, że musy w tubkach nie są równoznaczne ze świeżymi owocami. Jednak okazjonalnie mogą stanowić ciekawe urozmaicenie w diecie.

Jak uzdrowić zdrowy mus?
Przede wszystkim nie spożywać ich w dużej ilości zamiast świeżych owoców. Mus nigdy nie zastąpi owocu w całości.
Decydując się na mus w tubce, warto „zrobić” z niego bardziej sycący posiłek. Sam mus może dać uczucie sytości na chwilę, przez brak błonnika. Jeśli traktujesz mus jako przekąskę w pracy lub w podróży to do niego koniecznie zjedz jeszcze kilka orzechów, lub wypij jogurt naturalny, kefir czy inny, niesłodzony produkt bogaty w białko. Tak skomponowany posiłek da ci energię na dłużej i zaspokoi twój głód, nie powodując dużych skoków cukru.
Jeśli masz więcej czasu i zapału, możesz wykonać takie musy samodzielnie. W sklepach dostępne są wielorazowe tubki, które napełnisz ulubionymi smakami bez konieczności kupowania gotowych musów w sklepie. Podczas blendowanie dorzuć nasiona, pestki lub orzechy, a uzyskasz świetny i sycący mus.
Dokładnie czytaj etykiety – to ważne nie tylko przy musach, ale i przy innych produktach spożywczych. Producenci prześcigają się w kompozycjach, które mają zachęcić do zakupu. Warto więc wiedzieć co jest w środku. Tym bardziej że jeszcze nie tak dawno polskim rynkiem wstrząsnęły tubki z alkoholem, z zewnątrz łudząco przypominające owocowe musy. Po wielu protestach nie tylko dietetyków, ale i innych świadomych konsumentów produkt ten, został wycofany ze sprzedaży. Co nie zmienia faktu, że kilka osób „nacięło się na taki zdrowy musik w tubce”.
To co robić?
Przede wszystkim podchodzić zdroworozsądkowo. Musy w tubkach nie są najlepszym, ale i nie najgorszym wyborem. Warto znać umiar i zwracać uwagę na to, co naprawdę jest w środku.
Jeśli do zdrowej diety, bogatej w świeże owoce i warzywa od czasu do czasu włączysz mus, to nie będzie to "zbrodnią".
Warto też pamiętać, by nie przesadzać z takimi musami w diecie dorosłych, ale i dzieci. Najmłodsi powinni wyrabiać sobie umiejętność żucia, a musy podawane w dużych ilościach mogą taki rozwój opóźnić.
Staraj się nie jeść musów samodzielnie. Dodatek białka czy zdrowych tłuszczy w postaci orzechów znacznie poprawi jakość całego posiłku i naprawdę napełni cię energią na dłużej.
Czytaj skład produktu – ta umiejętność odnosi się do wszystkich produktów, nie tylko musów. Świadomość tego, co jemy i co podajemy naszym dzieciom, ma ogromny wpływ na ich zdrowie, dlatego warto być świadomym. Jeśli nie wiesz, jak czytać etykiety, to odsyłamy do artykułu napisanego przez dietetyka.
Źródło:
https://kuchnia.wp.pl/s/naukajedzenia-pl/przeciery-owocowe-bomba-zdrowia-czy-ukryty-cukier-7155673712664224a