Jedzenie tofu ci szkodzi? Nie tylko tobie, wiele osób ma ten problem. Przyczyna zaskakuje

Tofu jest szczególnie popularne wśród osób na diecie roślinnej, wegan i miłośników zdrowego stylu życia. Jest bogate w białko, w związku z czym stanowi doskonały zamiennik mięsa. Niestety, nie każdy organizm dobrze reaguje na spożywanie tofu. Dlaczego tak się dzieje? Kto powinien na nie uważać? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Uważaj! To może być alergia!
Jesz tofu, a twój organizm ciągle się buntuje? Jednym z głównych powodów takiej reakcji może być alergia na soję. Jest to jedna z najczęściej występujących alergii pokarmowych, zwłaszcza u dzieci. Może też jednak rozwinąć się u dorosłych.
Do głównych objawów alergii na soję wlicza się m.in.:
- wysypkę,
- obrzęk ust, twarzy lub gardła,
- biegunkę, bóle brzucha,
- swędzenie nosa, katar lub kichanie,
- duszności i problemy z oddychaniem,
- świąd i pokrzywkę,
- przewlekłe zapalenie jelit,
- wstrząs anafilaktyczny (w skrajnych przypadkach).
Jeśli po spożyciu tofu zauważysz u siebie tylko jeden z wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z alergologiem i wykonaj testy alergiczne. Może się okazać, że rzeczywiście masz uczulenie na soję.
Sprawdź też: Co warto wiedzieć na temat diety eliminacyjnej?
Czy złe samopoczucie po zjedzeniu tofu zawsze oznacza uczulenie?
Nie każdy, kto źle się czuje po zjedzeniu tofu, jest na nie uczulony. Czasem przyczyną może być nietolerancja pokarmowa lub kłopoty z trawieniem. Tofu zawiera bowiem m.in. oligosacharydy, które u niektórych osób powodują:
- gazy,
- wzdęcia,
- bóle brzucha.
W takim przypadku spróbuj zmniejszyć porcje tofu lub spożywać jedynie sfermentowane produkty sojowe (np. tempeh lub miso) – łatwiej będzie ci je strawić.
Tofu zawiera również fitoestrogeny – związki roślinne o działaniu podobnym do estrogenów. Ich nadmiar może negatywnie odbijać się na gospodarce hormonalnej, zwłaszcza u osób z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak: niedoczynność tarczycy, PCOS (zespół policystycznych jajników) i zaburzenia poziomu testosteronu u mężczyzn. Osoby z problemami hormonalnymi powinny kontrolować spożycie tofu.
Soja bogata jest również w kwas szczawiowy i fityniany, które mogą ograniczać wchłanianie żelaza, cynku i wapnia do organizmu. Może to stanowić problem dla osób z kamieniami nerkowymi lub anemią. Aby zminimalizować ryzyko, tofu powinno się spożywać z produktami bogatymi w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.

Nie tak łatwo zdiagnozować alergię na soję…
Alergia to główne przeciwwskazanie do spożywania tofu i innych wyrobów z soi. Warto jednak zaznaczyć, że diagnozowanie się na to uczulenie wcale nie jest takie proste. Rozpoznanie zaczyna się od szczegółowego wywiadu, po czym zlecone zostaje dalsze postępowanie diagnostyczne.
Do zdiagnozowania alergii na soję wykorzystuje się m.in. podwójną ślepą próbę kontrolowaną placebo (rzadko) lub przeprowadza się punktowe testy skórne. Można zbadać też stężenie poziomu swoistych przeciwciał E we krwi. Kolejnym etapem diagnostyki mogą być np. testy molekularne – stanowią uzupełnienie wywiadu lekarskiego.
Nie tak łatwo zdiagnozować alergię na soję. Jeśli jednak uda się ją wykryć lub po prostu źle się czujesz po spożyciu np. tofu, wyeliminuj produkty sojowe z diety. Masz wątpliwości? Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, którzy podpowiedzą, co zrobić przy problemach trawiennych lub innych objawach związanych ze spożywaniem soi.