Nazywana owocem wiecznej młodości. Mało kto ją je pomimo fantastycznych właściwości

Jagoda kamczacka to owoc o niezwykle silnych właściwościach, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Poza tym, że bardzo dobrze oddziałuje na ciśnienie oraz poprawę wzroku, owoc ten ma ogromną ilość związków antynowotworowych. Pomimo że jagoda kamczacka jest dostępna w Polsce, rzadko z niej korzystamy. Sprawdź, czy faktycznie można określić ją mianem superfood.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda i smakuje jagoda kamczacka?
Jagoda kamczacka inaczej nazywana jest też jako „haskap”. Można śmiało zaliczyć ją do żywności superfood! Roślina ta jest krzewem o zwartym i uniesionym w górę pokroju. Może osiągać wysokość 2 metrów. Jej owoce są podobne do borówki, ale jagoda kamczacka jest bardzo wydłużona. Owoce są mięsiste, fioletowo-czarne, mają niebieski, woskowy nalot. Są długie na 2-3 cm. Charakteryzuje je kwaśny smak z towarzyszącą nutką goryczki.
Jagoda kamczacka pochodzi z Azji, jednak nie tylko tam się ją uprawia. Okazuje się, że największym producentem owoców jagody kamczackiej jest Polska, ale wciąż jemy ich stosunkowo mało. Jednak to spory błąd. Ta roślina jest super składnikiem codziennej diety, ponieważ zawiera całe mnóstwo bardzo cennych wartości. Określa się ją jako „eliksir życia” albo „owoc wiecznej młodości” – o czymś to świadczy

Co zawiera jagoda kamczacka?
W jagodzie kamczackiej można znaleźć wiele składników mineralnych, witamin i związków o korzystnym działaniu wpływającym na stan zdrowia. Znajdziesz w niej między innymi:
- żelazo
- potas
- magnez
- fosfor
- wapń
- mangan
- miedź
- witaminę C.
Owoce jagody kamczackiej to prawdziwa skarbnica związków przeciwnowotworowych, takich jak między innymi antocyjany, kwasy fenolowe, flawonoidy i polifenole.
Jakie są właściwości zdrowotne jagody kamczackiej?
Ze względu na dużą ilość substancji o niezwykle pozytywnym wpływie na zdrowie, które obecne są w owocach jagody kamczackiej, z powodzeniem można wykorzystać ją w celu:
- obniżenia ciśnienia tętniczego krwi - prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi są kluczowym krokiem do zachowania zdrowia serca i układu krwionośnego. Substancje zawarte w jagodzie kamczackiej sprawiają, że oprócz obniżenia ciśnienia krwi następuje też zmniejszenie ilości cholesterolu LDL oraz triglicerydów we krwi. Zmniejsza się tym samym ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową, udar mózgu, zawał serca oraz szereg chorób dotyczących układu krwionośnego.
- polepszenia widzenia - zwiększa ostrość dzięki obecności antocyjanin. Są one odpowiedzialne za wzmocnienie naczyń krwionośnych w siatkówce oka, przez co poprawia się krążenie krwi i dotlenienie tkanek oka. Regularne spożycie jagód kamczackich zapobiega zaćmie, jaskrze oraz zwyrodnieniu plamki żółtej oka.
- zapobiegania nowotworom, zahamowaniu procesów starzenia, zminimalizowaniu stanów zapalnych - substancje antynowotworowe mają bardzo silne działanie, które ogranicza rozwój chorób nowotworowych. Jedzenie owoców jagody kamczackiej sprawia, że organizm nie starzeje się tak szybko. Dodatkowo, wolne rodniki są usuwane łatwiej poprzez przeciwutleniacze, co zapobiega infekcjom i stanom zapalnym.
- leczenia zapalenia pęcherza moczowego - jagoda kamczacka ma działanie moczopędne, a do tego przeciwbakteryjne.
- zwiększenia potencji.
Dużym plusem jagody kamczackiej jest kaloryczność owoców. Jest to niskokaloryczny owoc, ponieważ w 100 g zawiera tylko 60 kilokalorii.
Co można zrobić z jagody kamczackiej?
Jagoda kamczacka, podobnie jak inne owoce deserowe, najlepsza jest jedzona na świeżo. Ma najwięcej wartości odżywczych Jednak robi się z niej wiele przetworów, takich jak dżem, konfitura, powidła, sok, syrop, nalewka, wino.
Jagoda dobrze sprawdzi się w deserach i jako dodatek do potraw zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Można dodać ją do owsianki, kaszy manny lub jaglanki. Super pasuje do ciast, babeczek, sernika i deserów z kremem lub bitą śmietaną. Ze względu na kwaśny smak, może być składnikiem wytrawnego sosu, który podaje się do mięs.
Jaki jest przepis na dżem?
Jeśli chcesz przygotować pyszne przetwory z tych owoców, polecamy smaczny dżem. Jest bardzo prosty do przygotowania.
Składniki:
1 kg jagody kamczackiej
500 g cukru
2 łyżki wody
Wykonanie:
Owoce umyj i przełóż do garnka. Posyp cukrem i dodaj wodę. Gotuj na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Gdy dżem osiągnie pożądaną gęstość, przelej go do wyparzonych wcześniej słoików. Zakręć dokładnie i ustaw do góry dnem, aż dżem przestygnie.
Czy jagoda kamczacka jest superfoodem?
Nie warto się zastanawiać, czy jagoda kamczacka jest zdrowa. Jest i to bardzo. Warto za to włączyć ją do swojego menu, ponieważ stanowi świetny składnik między innymi diety przeciwzapalnej, która ma doskonałe właściwości.
Wiadome jest, że te owoce zdecydowanie można zaliczyć do superfoods, czyli produktów o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Spożywanie jagody kamczackiej powoduje polepszenie wzroku i zapobieganie chorobom tego narządu, a także idealnie radzi sobie ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia tętniczego.
To nie jedyne zalety płynące z jedzenia tych owoców wiecznej młodości. Powodów, które przemawiają za tym, by jeść je z ochotą jest wiele, a każdy ma bardzo korzystny efekt zdrowotny.