Dietetyk wyjaśnia: To najzdrowsza ryba na świecie. Pewnie o niej nie słyszałeś, a jest dostępna w naszych sklepach

Zastanawiałaś się kiedyś, jaka ryba jest najzdrowsza na świecie? Okoń morski to ryba o delikatnym mięsie, a przy tym ogromnej mocy zdrowotnej! Ma mało kilokalorii, a przy tym także wywiera bardzo pozytywne skutki zdrowotne. Nadaje się do każdego dania z użyciem ryby, ponieważ jest bardzo smaczna, a potrawy z nią są ekspresowe do przygotowania. Oto najważniejsze informacje na temat labraksa!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy ryby są zdrowe?
Każdy wie, że ryby są bardzo polecanym składnikiem diety. Są one bogactwem bardzo ważnych składników odżywczych, które mają udowodniony wpływ na zdrowie. Jednak są ryby zdrowe, które jak najbardziej warto polecać, ale także nie należy zapominać, że niektóre gatunki mogą być nawet trujące!
Do najbardziej popularnych ryb, które są najchętniej wybierane przez Polaków zalicza się łososia, pstrąga, dorsza, karpia, mirunę i mintaja. Te ryby większość Polaków dobrze zna, ale czy spotkałaś w sklepie najzdrowszą rybę świata? Jest to okoń morski – labraks.
Skąd się wziął okoń morski?
Labraks, czyli okoń morski, jest to duża ryba, ponieważ może mieć nawet 1 metr długości i ważyć aż kilkanaście kilogramów. Występuje przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Spotkać można ją też w Morzu Bałtyckim i oceanie Atlantyckim. Najbardziej popularna jest w śródziemnomorskich krajach, takich jak Włochy, Francja, Grecja i Hiszpania.
Ta ryba jest hodowana w sadzach – klatkach naciągniętych na sieci, zbudowanych z drewna. Są one umieszczane na pływakach. Dzięki temu ryby mają stały przepływ wody świeżej.
Co dostarcza labraks?
Okoń morski to bardzo wartościowy produkt żywnościowy, który jest niskokaloryczny. W 100 g zawiera 97 kcal, 2 g tłuszczu i 18,4 g białka. Jest cennym źródłem witaminy D, A, B6 i B12 oraz składników mineralnych: żelaza, fosforu, selenu, wapnia, magnezu, potasu i sodu.
Obecne są w niej aminokwasy takie jak lizyna, arginina, leucyna, walina, izoleucyna i treonina. To oznacza, że ryba ta jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka. Aminokwasy te są egzogenne, czyli tych protein organizm sam nie wytworzy – musimy sami je dostarczać do organizmu. Jedząc okonia morskiego dbamy o zapewnienie odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych.
Dodatkowo, okoń morski zapewnia dostateczną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają szereg pozytywnych efektów zdrowotnych.
Jakie są walory zdrowotne okonia morskiego?
Labraks powinien być rybą wybieraną przede wszystkim przez osoby, które trenują i są aktywne. Obecność w okoniu morskim aminokwasów egzogennych zapewnia utrzymanie stanu tkanki mięśniowej w bardzo dobrej formie. Odpowiednia podaż białka w diecie wspomaga wzrost ilości tkanki mięśniowej, ale również odpowiada za zapewnienie większego uczucia sytości. Z tego powodu powinny go także włączyć do swojego jadłospisu osoby na diecie. Jest to ryba, która ma niską kaloryczność, co dodatkowo przemawia za tym, iż utrata tkanki tłuszczowej byłaby łatwiejsza. Białko także bierze udział podczas produkowania hormonów i enzymów.
Okoń morski jest zaliczany do ryb chudych, ale tłuszcze, które znajdują się w tej rybie to kwasy nienasycone, które pełnią bardzo istotne funkcje. Przede wszystkim odpowiedzialne są za prawidłową pracę mózgu i zapobieganie wielu chorobom. Dodatkowo wspierają pracę układu odpornościowego i mają korzystny wpływ na układ krwionośny i serce. Te kwasy tłuszczowe hamują rozwój miażdżycy, wyrównują poziom ciśnienia tętniczego i zapobiegają chorobom takim jak choroba wieńcowa czy zawał.
Obecny w labraksie kwas DHA jest substratem do produkcji hormonów szczęścia, co przekłada się na usprawnienie pracy układu nerwowego. Zawarty w rybie aminokwas o nazwie arginina, wspomaga organizm w usuwaniu toksyn i metali ciężkich nagromadzonych w ciele.
Szczególną uwagę na okonia morskiego powinny zwrócić osoby mające problemy z tarczycą, gdyż labraks dostarcza między innymi selen, bardzo istotny dla tego narządu.
Jak można przygotować okonia morskiego?
Labraks to ryba, której mięso jest bardzo delikatne, zarówno w kontekście smaku, jak i struktury mięsa. Ma bardzo dobry smak sam w sobie i nie jest potrzebna duża ilość przypraw, by był wyśmienity. Ryba ta może być przygotowana na kilka sposobów. Najprostsze jest usmażenie jej na oleju roślinnym albo maśle. W takiej formie idealnie smakuje z dodatkiem czosnku, koperku/natki pietruszki i cytryny. Można również obtoczyć rybę w mące lub w panierce z bułki tartej i jajka. Wtedy wystarczy sól i pieprz.
Kolejnym sposobem jest upieczenie ryby albo zgrillowanie na grillu. By wzbogacić potrawę o większą ilość składników mineralnych, witamin i błonnika, warto piec rybę wraz z warzywami. Tu warto przyprawić rybę rozmarynem, tymiankiem, cytryną, czosnkiem i natką pietruszki.
Nada się jako składnik ryby po grecku albo do innych potraw, w których ryba gra pierwsze skrzypce. Ma bardzo fajną konsystencję, więc powinna być polubiona od pierwszego kęsa.
Jeżeli zauważysz na zakupach właśnie tę rybę – okonia morskiego – kup i sprawdź. Nie dość, że bardzo smaczna, to jeszcze najzdrowsza na świecie. Zdrowe tłuszcze, dużo białka, mało kalorii – po prostu idealna ryba na obiad.
