Dietetyk mówi jasno: TEN ser jest najzdrowszy?

Mamy wiele rodzajów sera. Każdy może być wykorzystany na różne sposoby. Niektóre sery nadają się do deserów i ciast, inne sery wykorzystasz wyłącznie do potraw wytrawnych. Nie każdy jednak jest zdrowy. Nasz dietetyk wyjaśnia, który ser jest najzdrowszy i dlaczego. Być może jesz ten ser na co dzień, ale nie zdajesz sobie sprawy z tego, że to on jest najzdrowszy. Od tego momentu jeszcze bardziej docenisz ten wyrób mleczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są rodzaje sera?
Ser jest to wyrób powstający z mleka. Może być wykonany z mleka krowiego, koziego albo owczego. Sery powstają przez wytrącenie z mleka białka i tłuszczu, które przyjmują postać skrzepu. Ten jest poddawany dalszej obróbce, w zależności od tego, jaki rodzaj sera chce się uzyskać.
Najbardziej znane w Polsce sery to: ser żółty, ser biały, mozzarella, ser camembert, ser brie, ser parmezan, ser burratta, ser mascarpone, ser feta, serek ricotta. Rodzajów sera na świecie jest bardzo dużo! Obecnie jest ich około 2000 gatunków! Poza wyżej wymienionymi serami, na świecie znane są także: ser Koryciński, ser halloumi, ser Gruyère, ser Roquefort czy ser Manchego.
Jaki ser jest najzdrowszy?
Ser to dobry składnik diety. Wiele osób obawia się jeść ser, ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są zdrowe w nadmiernej ilości. Jednak nie każdy ser zawiera dużą ilość tłuszczu, ale każdy, oprócz tłuszczu, dostarcza też inne składniki ważne dla zdrowia. Mowa o między innymi białku oraz wapniu, a także witaminach z grupy B oraz witaminie A. Ponadto, sery mają znikomą ilość węglowodanów, więc są bardzo polecane w diecie ketogenicznej albo low carb, w której ogranicza się ilość węglowodanów.
Najzdrowszym serem jest ser biały chudy. Ten ser jest niskokaloryczny, zawiera dużą ilość białka oraz bardzo małą ilość tłuszczów. Taki ser śmiało można zaliczyć do produktów zalecanych w diecie. Ser twarogowy bardzo dobrze sprawdza się w diecie odchudzającej, ponieważ jego niska wartość kaloryczna pozwala na zjedzenie większej ilości, a dzięki temu sytość jest również większa (niż po zjedzeniu mniejszej ilości jedzenia).
Przy okazji warto zwrócić uwagę na dwa inne rodzaje sera, które są równie dobrym źródłem produktów nabiałowych w diecie. Zalicza się do nich ser mozzarella oraz ser ricotta. Oba gatunki sera są niskokaloryczne, mają mniej tłuszczu oraz dostarczają dużo protein. Są bardzo fajnym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości białka w diecie nie dodając zbyt dużej wartości energetycznej.
Dlaczego chudy ser jest najzdrowszy?
Niskotłuszczowy nabiał podbija sklepy. Wiele osób w obecnych czasach dba o sylwetkę, ale też o swoje zdrowie wewnętrzne. Chudy ser ma wiele zalet, które przekładają się na bardzo ważne aspekty pod względem zdrowotnym.
Przede wszystkim włączenie do diety chudego twarogu sprzyja utracie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wynika to z tego, że ten produkt ma niską wartość energetyczną, dzięki czemu objętość posiłku jest większa i osobom na diecie łatwiej jest nasycić się większą porcją, która w dodatku ma dużą zawartość białka. Chudy twaróg jest więc świetnym wyborem dla wszystkich, którzy mają problem z nadwagą i otyłością. Odpowiednia ilość białka jest istotna też dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ w łatwiejszy sposób można zwiększyć tkankę mięśniową i zapobiegać jej utracie.
Ograniczenie nasyconych tłuszczów to bardzo istotna rzecz w profilaktyce i leczeniu chorób serca i układu krążenia. Dostarczając do organizmu mniejszą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych zapobiega się rozwojowi miażdżycy, choroby wieńcowej, a nawet chorób nowotworowych, miedzy innymi raka jelita grubego. Produkty zawierające mniejszą ilość tłuszczów nasyconych pomogą w redukcji ryzyka zawału serca, a także niedotlenienia i udaru mózgu.
Czyt trzeba się bać tłuszczu?
Jak widać wyżej, rozchodzi się głównie o tłuszcz. To on sprawia, że ser może być uznany za zdrowy. Jednak nie należy się bać tłuszczu. Wręcz przeciwnie, jest on niezwykle istotnym składnikiem diety. Chodzi o to, że tłuszcz jest „dobry” i „zły”. Nasycone kwasy tłuszczowe nie są pożądane w diecie. One powodują duże problemy zdrowotne, o których napisano wyżej. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe to ten rodzaj tłuszczu, który należy każdego dnia dostarczać wraz ze swoją dietą do organizmu.
Odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych wspiera prawidłowe funkcjonowanie między innymi mózgu, układu krążenia oraz serca. Obniżają one ilość „złego” cholesterolu, przez co zmniejszają ryzyko poważnych chorób. Powodują one lepsze procesy myślowe oraz zwiększają koncentrację.
Warto więc chudy twaróg serwować ze zdrowymi tłuszczami! Zatem polecamy kanapki z twarożkiem, ale zamiast masła, kromkę pieczywa polej oliwą z oliwek albo olejem lnianym. Przygotuj też placuszki twarogowe, ale dodaj do nich, oprócz owoców, porcję masła orzechowego albo orzechów.
Zdecydowanie lepszym wyborem jest niskotłuszczowy ser twarogowy i dodanie do posiłku dodatkowej porcji zdrowych tłuszczów. Dzięki temu eliminujesz tłuszcze nasycone, a wzbogacasz potrawę o dodatkową ilość zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
