Czy jedzenie zup jest zdrowe? Jeśli jesteś fanem zup, ten artykuł cię zaskoczy!

Sześć różnych zup ustawionych na ciemnym blacie wśród warzyw
Niemal z każdego produktu jesteśmy w stanie zrobić smaczną zupę, fot. Yaruniv-Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 31.08.2024 r., 18:42 | Autor: Ewa Cierpiał
W wielu domach zupa stanowi jedyny w ciągu dnia ciepły posiłek. Zimą dużo chętniej sięgamy po ciepły płynny posiłek, który szybko rozgrzewa nasze zmarznięte ciało. Jednak, czy wybór zupy na obiad to faktycznie taka zdrowa decyzja? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam.

Pierwsze danie

Zupa to płynne lub półpłynne danie, które powstaje poprzez gotowanie różnorodnych produktów. Przez warzywa, mięso, ryby, owoce morza, kasze czy owoce – w zupie odnajdzie się każdy z tych produktów. Najczęściej spotkać można wersje mięsno-warzywne, które rozróżnia smak, zapach, kolor, a nawet konsystencja.

Zupę uznać można za pełnowartościowy posiłek, ponieważ mamy w niej właśnie warzywa, a także źródła białka np. mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych oraz węglowodany złożone takie jak kasze, makaron czy ryż.

W polskim tradycyjnym domu zupa stanowi pierwsze danie obiadu, jednak coraz częściej odchodzi się od takiego biesiadowania na rzecz szybkiego, drugiego dania. Czy faktycznie to dobra zmiana?

Dla antyfanów warzyw

Zupy  to idealny sposób na przemycenie warzyw do diety małych i dużych smakoszy. Wszystkie zupy, aby powstał ich niezapomniany smak, potrzebują obecności wielu jarzyn.

Każde warzywo świetnie odnajdzie się w zupie. Przez marchew, kapustę, cebulę, selera czy pietruszkę, bo bardziej kojarzone z drugim daniem – fasolki, brokuły czy kalafiora.

Zalecenia zdrowego żywienia wskazują, aby każdego dnia spożywać minimum 400 g warzyw, które są źródłem błonnika, witamin i minerałów.

Jak donosi Onet, szczególnie zimą, gdy zmniejsza się dostęp do świeżych warzyw takich jak ogórki, papryka czy pomidory, zupy wykonane z użyciem warzyw korzeniowych idealnie uzupełnią dietę w wartości odżywcze.

Zupa z warzyw z dodatkiem makaronu w szklanej miseczce ustawionej na białym talerzu
Zupy z dodatkiem makaronu dostarczają węglowodanów złożonych, fot. mizina

Porcja płynów i ciepła

Każdego dnia, powinniśmy dostarczać ok. 30-35 ml płynów na każdy kg masy ciała. Tym samym otrzymamy ilość całościową płynów, jaką powinniśmy dostarczyć w formie standardowych napojów oraz np. zup.

Szczególnie zimą zupy mogą być świetnym sposobem na uzupełnianie płynów. Przede wszystkim dlatego, że gdy za oknem minusowe temperatury to ostatnie, o czym myślimy to picie, szczególnie zimnej wody. A taka ciepła zupa idealnie nas nasyci i dostarczy rozgrzewających płynów.

To też właśnie zimą szczególnie polecany posiłek. Przede wszystkim przez możliwości rozgrzewające.

Energia i witaminy

Znając już większość zalet zup, warto przypomnieć również o różnorodności, jaką niosą za sobą zupy.

A wybór jest przecież ogromny:

  • Rosół
  • Pomidorowa
  • Krupnik
  • Kalafiorowa
  • Ogórkowa
  • Kapuśniak
  • Zupy krem np. brokułowa, z kukurydzy, z pomidorów czy dyni  
  • Zupy tajskie jak ramen, tom yum, pho czy miso
  • Minestrone
  • Zupy rybne

I wiele, wiele innych.

Warto więc decydować się na różne zupy. Dzięki temu nasza dieta będzie bardziej urozmaicona nie tylko w smaki, ale również w wartości odżywcze.

Zupa z czerwonej soczewicy w białej miseczce
Zupa z nasion roślin strączkowych dostarczy jeszcze więcej wartości odżywczych np. białka, fot. mizina

Źródło:

  • https://www.gov.pl/web/psse-krakow/dlaczego-warto-jesc-zupy
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto