Codziennie jesz to samo? Absolutnie tak nie rób!

Kobieta siedzi przy stole, w ręce trzyma kubek, na stole stoi miska z płatkami i bułka, a także dlaczego należy jeść urozmaicone jedzenie
Jedząc codziennie to samo, nie dostarczasz do organizmu wszystkiego, co potrzebne, narażając się tym samym na niedobory, fot. kues1
ikona podziel się
Opublikowano: 29.03.2024 r., 17:02 | Autor: Paulina Lipińska
Żyjemy w czasach, gdzie rynek jest przesycony różnego typu produktami. Od świeżych po przetworzone. Jest w czym wybierać, a jednak ty stawiasz na tylko kilka potraw, które jesz każdego dnia. To straszny błąd! Zobacz, co się dzieje, jeśli codziennie twoje menu opiera się na identycznych produktach!

Jaki jest zalecany model żywieniowy?

Idziesz do sklepu i widzisz półki przepełnione jedzeniem. Masz kilkanaście rodzajów jogurtów, sałat, orzechów, mięs - dosłownie wszystkiego. Dlaczego więc stawiasz jedynie na te kilka produktów? Dlaczego nie starasz się próbować nowych rzeczy?

Każdy człowiek powinien zapewniać sobie z pożywieniem wszystkie potrzebne składniki, takie jak: białka, węglowodany i tłuszcze. Nie powinno brakować błonnika oraz wszystkich cennych witamin i składników mineralnych. Najzdrowsze diety świata opierają się o dobre jakościowo produkty i... urozmaicenie!

Jeżeli każdego dnia wybierasz cały czas to samo, twoje zdrowie nie będzie w najlepszym stanie. Przeczytaj dalej o tym, dlaczego tak jest.

Różne, zdrowe produkty, warzywa, owoce, ryby, a także jak powinniśmy się odżywiać na co dzień
Brak monotonii w diecie to podstawa do utrzymania zdrowia, a także ograniczania rozwoju poważnych chorób, fot. Marry

Dlaczego nie można jeść codziennie tego samego?

Bardzo istotne jest to, by dostarczać z pożywieniem wszystkich ważnych elementów. Są one podstawą do zachowania zdrowia. Jedząc tylko kilka konkretnych produktów, zapewniasz sobie stale te same witaminy, minerały i inne składowe. Pytanie: co z resztą? Im więcej produktów i potraw zjadasz, im większa jest różnorodność, tym więcej różnych związków, witamin, składników mineralnych i innych dostarczasz do organizmu.

Ubogie menu prowadzi do występowania niedoborów witamin i/lub minerałów, na przykład żelaza, witaminy D czy kwasów omega-3. Skutkiem są różnego rodzaju nieprzyjemne objawy, przez które możesz odczuwać dyskomfort oraz pogorszenie zdrowia, między innymi problemy ze wzrokiem bądź osłabienie i bóle głowy.

Co więcej, jeśli je się produkty o wysokiej zawartości między innymi metali ciężkich czy konserwantów, istnieje większe ryzyko występowania poważnych chorób, na przykład nowotworów.

Czy każdy powinien mieć urozmaicone menu na co dzień?

Tak! Oczywiście każdy człowiek jest inny. Dla każdego z nas będzie dobre co innego. Dlatego należy wybierać różne jedzenie z tych produktów, które są przeznaczone dla ciebie. Każdy jest różny, ale łączy nas jedno: należy dbać o urozmaicenie diety, nie polegaj na monotonii.

Jedząc różne produkty spożywcze, zapewniasz sobie wszystko, czego potrzebujesz. Jednocześnie ograniczasz ilość potencjalnie szkodliwych i chorobotwórczych substancji. Wystarczy, że zamiast ulubionych orzeszków ziemnych, następnym razem kupisz orzechy nerkowca lub włoskie lub zamiast kiełbasy z kiepskim składem postawisz na tą, która ma bardzo wysoką zawartość mięsa albo na chudą wędlinę drobiową.

To małe zmiany, a mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia.

Źródła:

  • https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto