Kuchnia bieszczadzka zadziwia. Takich placków na pewno nigdy nie jadłeś!

Bieszczady słyną z przepysznych potraw, wśród których znajdują się fantastyczne, aromatyczne placuszki z kapusty kiszonej! Noszą one bardzo ciekawą nazwę, otóż określa się je jako fuczki! Jeżeli jeszcze nie próbowałaś tych placuszków, to nie wiesz co tracisz! Fuczki są idealną opcją na obiad bez mięsa, więc idealnie sprawdzają się podczas postu. Zastanawiałaś się, co zrobić z nadmiaru kapusty kiszonej? Oto właśnie odpowiedź. Zrób te bieszczadzkie fuczki. Nie wiesz jak? Zapraszam po przepis!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka jest kuchnia bieszczadzka?
Wielu Polaków często wybiera się na urlop, ferie, wakacje czy po prostu spokojny odpoczynek... w Bieszczady! Mają wtedy okazję spróbować tamtejszej kuchni. Kuchnia bieszczadzka charakteryzuje się prostotą, ale intensywnymi i aromatycznymi smakami.
Bardzo popularne dania w Bieszczadach to pstrąg, oscypek z żurawiną albo naleśnik Gigant. Ten naleśnik jest Certyfikowanym Bieszczadzkim Produktem Lokalnym. Jego waga, wraz z dodatkami może wynosić nawet ponad 1 kilogram! Może mylnie przypominać wielkiego racucha, ponieważ jest gruby, puszysty, a jego brzegi są chrupiące. Przygotowywany jest w wersji deserowej, z dodatkiem owoców oraz śmietany.
Jakimi daniami szczycą się Bieszczady?
Oprócz powyżej wymienionych potraw, takich jak Naleśnik Gigant, pstrąg czy oscypek, w Bieszczadach istnieje też kilka innych, lokalnych dań. Do najbardziej znanych należą między innymi:
- gołąbki z ziemniakami
- pierogi bieszczadzkie
- czulent
- proziaki
- werenyky hryczane
- kwasówka
- maczanka
- stolniki
- hryczanyki
- kaszełynik łemkowski
- klusze
- knysze
- kysełycia
- nupis kapuściany.
Jak widać, lista jest dosyć obszerna. Jeśli będziecie w Bieszczadach, koniecznie spróbujcie tych potraw. Zaskoczycie się, jakie są pyszne!
A co z plackami?
Wszyscy bardzo dobrze znają placki wytrawne. Polacy kochają chrupiące placki ziemniaczane albo placki z cukinii. Jednak te propozycje nie umywają się do tych najsłynniejszych, najpyszniejszych placków z kapusty kiszonej, które królują w kuchni bieszczadzkiej. Placki te nazywają się fuczki! Są one przyrządzone z kapusty kiszonej i innych dodatków.
To właśnie te placuszki są najpyszniejsze pod słońcem. Mają cudowny, wyrazisty aromat i smakują wybornie. Podanie ich wraz z pysznym sosem sprawia, że danie to powinni spróbować wszyscy! Jeżeli jeszcze nie jadłaś placuszków z kapusty kiszonej to jak najszybciej to nadrób!
A może połączyć placki ziemniaczane z kiszoną kapustą?
Przy okazji proponujemy bardzo ciekawy pomysł na połączenie placków ziemniaczanych z fuczkami! Placuszki są cudowne. Chrupiące, o znakomitym smaku kapusty kiszonej - no po prostu bajeczne!
Do wykonania placków ziemniaczanych z kiszoną kapustą potrzebować będziesz:
- 400 g ziemniaków
- 250 g kapusty kiszonej
- 100 g cebuli
- 2 jajek
- 20 g mąki pszennej
- 50 ml oleju do smażenia
- soli i pieprzu do smaku
Aby przygotować pyszne placki ziemniaczane z kiszoną kapustą należy na początek obrać ziemniaki, umyć je i zetrzeć na tarce na grubych oczkach (albo na drobnych, zależy od upodobań). Umieść starte ziemniaki na sitku, a pod sitko podłóż miskę. Dzięki temu, do miski ścieknie sok z ziemniaków wraz ze skrobią. Odciśnij ziemniaki z nadmiaru soku i poczekaj 5 minut. Na dnie miski osadzi się skrobia. Należy wylać sok ziemniaczany i dodać starte ziemniaki do miski ze skrobią.
Kolejnym krokiem jest odciśnięcie kiszonej kapusty z nadmiaru soku. Odciśniętą kapustę należy drobniej posiekać i następnie dodać do ziemniaków. Cebulę natomiast obierz z łupiny i umyj. Pokrój ją w drobną kosteczkę i umieść w misce razem z kapustą i ziemniakami.
Teraz należy wbić do miski dwa jajka, dodać mąkę oraz sól i pieprz do smaku. Pamiętaj, że kapusta kiszona jest słona, więc nie należy przesadzać z ilością soli. Nalej olej na patelnię i dobrze go rozgrzej. Na gorący olej wykładaj porcje masy, po 1-2 łyżki. Smaż placuszki na średnim ogniu na złocisty kolor. Nie przykrywaj patelni, ponieważ jeżeli ją przykryjesz, placuszki nie będą chrupiące.
Usmażone placuszki ściągaj z patelni i odsącz z nadmiaru tłuszczu.
Z czym można jeść takie placuszki?
Każde placki wytrawne są idealne jako pyszna baza. Wyśmienicie smakują podane solo - nie ma konieczności dodawać do nich nic więcej. Jednak poleca się kombinować i próbować różnych wariacji.
Najbardziej uniwersalnym dodatkiem do placuszków, zarówno fantastycznych fuczków, jak i placków ziemniaczanych czy z cukinii jest zwykła, kwaśna śmietana. Jeżeli jesteś na diecie, poleca się śmietanę zastąpić przez jogurt naturalny, który ma mniej tłuszczu oraz posiada niższą wartość kaloryczną.
Polecamy także wyśmienity sos czosnkowy, najlepszy oczywiście domowej roboty. Idealnie komponuje się z kiszoną kapustą, ziemniakami czy też cukinią ukrytymi w placuszkach. Podawać można je również z serkiem ricotta albo serkiem kanapkowym z dodatkiem łososia wędzonego. To wszystko cudownie pasuje do każdego rodzaju placuszków.
Istnieje o wiele więcej ciekawych dodatków do fuczków i innych placków obiadowych lub kolacyjnych. Jedno jest pewne: nie znasz placków z kapustą kiszoną prosto z Bieszczad? Leć po kiszoną kapustę i zrób je jak najszybciej! Nie będziesz żałować!
