Dbanie o jamę ustną, a dokładniej o szczotkowanie zębów, nie tylko ma za zadanie zapobieganie próchnicy. Badania przeprowadzone w 2020 roku dowiodły, że mycie zębów ma wpływ na zmniejszenie masy ciała. Okazuje się więc, że szczotkowanie zębów może być sprzymierzeńcem w diecie redukcyjnej. Z tego artykułu dowiesz się, jaki wpływ na odchudzanie ma mycie zębów. Jesteś ciekawa/y? Zapraszamy do czytania.
To, że mycie zębów jest podstawową czynnością, którą musi wykonywać każdy codziennie - wszyscy wiedzą. W końcu prawidłowa higiena jamy ustnej odpowiada za wiele ważnych aspektów.
Szczotkujesz zęby po to, by usunąć bakterie oraz resztki jedzenia, a także zneutralizować pH jamy ustnej. Zapobiega się tym próchnicy i innym chorobom zębów. Poważne stany zapalne odpowiadają za zdrowie całego ustroju.
Wiadome jest to, że choroby dziąseł wpływają na problemy z sercem. Ponadto wpływają też na choroby skóry bądź choroby układu pokarmowego. Dlatego niezwykle ważne jest to, by odpowiednio dbać o jamę ustną.
Zęby najlepiej jest myć minimum dwa razy dziennie - rano oraz wieczorem. Po umyciu zębów nie należy jeść i pić (oprócz wody) przez minimum 60 minut. Absolutnie nie należy myć zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych potraw czy napoi (soki cytrusowe, cytrusy, kawa, herbata i tak dalej). Są badania, które sugerują, że taki zabieg zwiększa erozję szkliwa.
Jaki wpływ na odchudzanie ma mycie zębów?
Zagadnienie to sprawdzili badacze na grupie 4 537 dorosłych Japończyków w wieku od 35 do 64 lat. Badanie to trwało 5 lat. Co roku przeprowadzane były kontrole stomatologiczne. Okazało się, że złe nawyki szczotkowania zębów są powiązane z rozwojem otyłości, a także hiperglikemii.
Na temat tego badania wypowiada się dr Michał Wrzosek (dietetyk). Możecie zobaczyć to na poniższym filmie.
Oczywiście, że nie. Jednakże szczotkowanie zębów ma pozytywny wpływ na regulację hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie sytości. Za odchudzanie odpowiada zmniejszona podaż kilokalorii, czyli stosowanie deficytu energetycznego.
Wiele osób po umyciu zębów po prostu nie je ze względu na intensywny, miętowy smak i odświeżający/chłodzący efekt. To sprawia, że potrawy nie są dobre. Zniechęca to do podjadania i ogranicza podaż kilokalorii.
Dlatego jeśli się odchudzasz, mycie zębów może skutecznie pomóc ci ograniczyć podjadanie. Sprawdź to na sobie: gdy masz ochotę zjeść coś "nadprogramowego" - umyj zęby.
Źródła:
2020 Dec 5;30(12):556-565, Epub 2020 Feb 1. Longitudinal Associations of Toothbrushing With Obesity and Hyperglycemia., Michiko Furuta, Kenji Takeuchi, Toru Takeshita, Akihiko Tanaka, Shino Suma, Takashi Shinagawa, Yoshihiro Shimazaki, Yoshihisa Yamashita
Heart Health, Gum disease and heart disease: The common thread, >February 15, 2021
Improper Consumption Of Acidic Foods Could Lead To Destroyed Enamel, June 26, 2007, Academy of General Dentistry