Dieta ketogeniczna — kiedy można stosować ją, aby schudnąć?

Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie jest na językach wszystkich. Wydaje się nieskomplikowana i dość smaczna, dlatego coraz częściej sięgają po nią osoby z cukrzycą, czy chcące zmniejszyć masę ciała. Jednak czy jedząc głównie tłuszcze, da się schudnąć?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna, potocznie zwana „dietą keto” jest coraz bardziej popularna wśród osób, które chcą szybko zredukować masę ciała. Jej założenie opiera się na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, na rzecz źródeł tłuszczu. Taka zmiana w żywieniu prowadzi do stanu ketozy, gdy organizm zaczyna czerpać energię głównie z tłuszczy zamiast glukozy. Taka dieta może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie masy ciała, jednak nie jest to najzdrowszy wybór, jaki można podjąć, chcąc zmniejszyć masę ciała.
Początki diety ketogenicznej sięgają lat 20. XX wieku, gdy odkryto, że u dzieci z padaczką lekooporną dieta opierająca się na dużej zawartości tłuszczu zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Dzięki powstającym z metabolizmu tłuszczów ketonom mózg otrzymywał takie źródło energii, co pomagało zmniejszyć częstotliwość napadów padaczkowych. Obecnie w medycynie wykorzystuje się ją nie tylko u pacjentów z padaczką lekooporną, ale również wśród chorych na choroby neurologiczne takie jak Alzheimer czy Parkinson.
Jak działa w odchudzaniu?
Osoby stosujące dietę ketogeniczną wskazują, że ich masa ciała zmniejsza się szybciej niż u pacjentów stosujących racjonalne odżywianie. Ma na to wpływ kilka czynników.
- Zmniejszony apetyt – spożywanie diety opartej głównie na tłuszczach powoduje podwyższenie ciał ketonowych w organizmie. Taka sytuacja może przyczynić się do mniejszego odczuwania głodu.
- Utrata wody – węglowodany wiążą wodę w organizmie, a ich eliminacja powoduje, że więcej wody z organizmu zostaje wydalona, co wpływa na zmniejszenie masy ciała.
- Zwiększone spalanie tłuszczu – organizm, przez brak energii z węglowodanów a ostatecznie glukozy, spala nagromadzony tłuszcz jako główne źródło energii.
Efekty faktycznie mogą być widoczne i spektakularne, jednak dieta ketogeniczna niesie za siebie również wiele zagrożeń, które są zdecydowanie ważniejsze, niż szybkie wciśnięcie się w mniejszy rozmiar.
Negatywne skutki diety ketogenicznej
Choć dieta ketogeniczna może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała, to warto zwrócić uwagę na jej działanie, które również może być szkodliwe dla zdrowia.
- Brak owoców, warzyw, produktów zbożowych – w diecie ketogenicznej w bardzo małej ilości dostarczamy z dietą m.in. warzyw, co może przełożyć się na niedostateczną podaż witamin i składników mineralnych do diety. Warzywa, owoce i produkty zbożowe są niezwykle ważne, aby prawidłowo funkcjonować.
- Problemy trawienne np. zaparcia – brak dostatecznej podaży błonnika z diety, może wpłynąć na zwiększone ryzyko problemów z wypróżnianiem.
- Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – duża ilość tłuszczów nasyconych w diecie (pochodzenia zwierzęcego) może podnosić poziom „złego” cholesterolu LDL.
- Efekt „jojo” – często po zakończeniu diety ketogenicznej dochodzi do powrotu do początkowej masy ciała, co spowodowane jest niewystarczającą poprawą nawyków żywieniowych.

Czy warto stosować dietę ketogeniczną, aby zmniejszyć masę ciała?
Choć dieta ketogeniczna może przynieść szybkie efekty w redukcji masy ciała, nie jest to najlepszy wybór dla osób poszukujących zdrowego i trwałego sposobu na odchudzanie.
Zdrowa dieta powinna być dobrze zbilansowana, bogata w warzywa, owoce, błonnik i zdrowe tłuszcze, a także dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Długotrwałe ograniczenie węglowodanów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego przed rozpoczęciem diety ketogenicznej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Podsumowując – tak, na diecie ketogenicznej można schudnąć, ale czy warto? Istnieją zdrowsze i bardziej zrównoważone metody odchudzania, które nie niosą za sobą tyle ryzyka dla organizmu.
Co można zrobić, aby schudnąć oprócz keto?
Jeśli chcesz zmniejszyć swoją masę ciała, możesz na początku skorzystać z zeszytu. Zapisuj przez kilka dni, co zjadłeś i wypiłeś. Takie notowanie może pomóc ci zauważyć, czy nie jesz za dużo produktów, które mogą wpływać na wzrost masy ciała.
Jeśli komfortowo czujesz się z używaniem telefonu, to skorzystaj dodatkowo z aplikacji do liczenia kilokalorii. Te aplikacje już na początku pomogą ci obliczyć, ile kalorii powinieneś spożywać, aby masa ciała się zmniejszała. Nie warto w tym miejscu sięgać po bardzo rygorystyczne diety o niskiej kaloryczności. Odchudzanie odbywa się przez mniejsze spożycie kalorii, ale nie mniejsze niż to, co organizm potrzebuje tylko do tego, aby funkcjonować.
Zwróć uwagę na to, w jaki sposób się nawadniasz. Czy pijesz wodę? Jak często sięgasz po słodkie napoje lub słodzoną kawę? Czasami wymiana mleka z takiego 3,2% na 1,5% już może znacznie wpłynąć na mniejsze spożycie kalorii. Na każdy kg masy ciała powinniśmy dostarczać 30-35 ml płynów, wliczając w to również warzywa, owoce i np. zupy.
Wzbogacaj posiłki szczególnie w warzywa, ale i w owoce. Wybierz takie, które lubisz i staraj się, by każdy posiłek był wzbogacony o minimum 200 g świeżych warzyw. Taki dodatek da ci sytość, równocześnie nie dodając wielu kalorii.
Źródło:
- https://beketo.pl/dieta-keto-i-jej-wplyw-na-odchudzanie/
- https://kuchniavikinga.pl/ketoza-co-to-jest-i-jak-wplywa-na-odchudzanie/