Opublikowano: 24.09.2024 r., 18:44
|
Autor:
Ewa Cierpiał
Dieta wegetariańska to już nie tylko sposób odżywiania, ale często styl życia. Coraz więcej osób decyduje się na rezygnacje z mięsa na rzecz roślinnych produktów. Dla osób, które wciąż się zastanawiają, odpowiemy w tym artykule na pytanie, czy dieta wegetariańska jest faktycznie taka trudna, jak wiele osób uważa?
Zaczynając od samego początku, warto wiedzieć, czym jest dieta wegetariańska i jakie są jej zasady.
Najbardziej oczywistym elementem jest odstawienie produktów mięsnych, czyli mięsa, wyrobów mięsnych, kiełbas, podrobów i innych produktów powstających na bazie mięsa zwierzęcego.
W zależności od tego, jak ostatecznie dieta wegetariańska będzie skonstruowana, rozróżnić można 5 różnych jej odmian:
- Dieta laktoowowegatriańska to rodzaj diety roślinnej, w której pojawiają się również produkty mleczne oraz jaja.
- Dieta laktowegetariańska dopuszcza spożywanie tylko nabiału i produktów mlecznych z wszystkich produktów odzwierzęcych.
- Pescowegetarianizm polega na spożywaniu oprócz jajek i nabiału również ryb.
- Dieta wegańska to najbardziej radykalny rodzaj, który w całości opiera się na produktach roślinnych bez mięsa, ryb, jaj oraz nabiału.
- Fleksitarianizm, czyli inaczej dieta półwegetariańska uwzględnia produkty nie tylko roślinne, np. mięso, ale bardzo okazjonalnie i w niewielkich ilościach.
Mit 1: na diecie wegetariańskiej spożywa się same warzywa.
Odpowiadając najprościej – same warzywa: nie, produkty roślinne: tak. Warto to rozróżniać, ponieważ wiele osób zapomina, że produkty roślinne to nie tylko warzywa czy owoce. Do nich zaliczamy również produkty zbożowe: kasze, mąki, ryż i produkty z nich wykonane, orzechy, nasiona, pestki, nasiona roślin strączkowych np. ciecierzyca, soczewica, fasola.
Obecnie dużo łatwiej są dostępne w sklepach produkty roślinne naśladujące smakiem i teksturą produkty mięsne np. klopsiki, burgery, kiełbaski, a nawet boczek, które wykonane są z roślin w 100%. Osoby, które nie spożywają nabiału, mogą sięgnąć po napoje roślinne np. tzw. mleko migdałowe, sojowe, orzechowe i inne oraz jogurty wykonane z tych napojów.
Mit 2: Trudność w uzyskaniu wystarczającej ilości białka.
To jeden z najczęstszych mitów. Faktem jest, że wegetarianie mogą łatwo uzyskać wystarczającą ilość białka z roślinnych źródeł, takich jak fasola, soczewica, orzechy, tofu czy quinoa. Wartościowe źródła białka są dostępne w różnych formach roślinnych. Dlatego też, jeśli w twojej diecie wegetariańskiej jest również miejsce na produkty mleczne lub jaja to nie musisz martwić się o niedostateczną podaż białka.
Mit 3: Dieta wegetariańska jest niedoborowa w witaminy.
Nieprawdą jest, że dieta wegetariańska nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można łatwo zaspokoić zapotrzebowanie na żelazo, witaminę B12, cynk, wapń i inne mikroelementy poprzez odpowiednie planowanie posiłków i spożywanie różnorodnych roślin, zbóż, nasion i warzyw. Jeśli jednak obawiasz się, że twój sposób żywienia może nie zapewniać wszystkich składników, to zawsze możesz udać się po pomoc do dietetyka zajmującego się dietą wegetariańską.
Badania wskazują, że dieta wegetariańska może być korzystna dla zdrowia, zmniejszając ryzyko chorób serca, nadciśnienia, otyłości oraz niektórych typów raka. Jest to również związane z niższym poziomem cholesterolu i lepszą kontrolą wagi. Produkcja mięsa generuje duże zużycie wody i emisję gazów cieplarnianych. Przejście na dietę wegetariańską lub redukcja spożycia mięsa może zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. Dla wielu osób dieta wegetariańska jest wyborem opartym na etyce i poszanowaniu życia zwierząt. Jest to sposób na ograniczenie cierpień zwierząt hodowlanych. Rozwijają się liczne inicjatywy promujące zrównoważone, ekologiczne uprawy roślinne, które mogą przyczynić się do lokalnej i globalnej zrównoważonej produkcji żywności.
Dieta wegetariańska nie jest tak trudna ani skomplikowana, jak mogą sugerować niektóre mity. Oferuje wiele korzyści zdrowotnych, środowiskowych i etycznych, a planowanie posiłków może być kreatywnym i satysfakcjonującym wyzwaniem. Istotne jest odpowiednie zrozumienie potrzeb żywieniowych i dostępnych źródeł składników odżywczych.