Ten jeden błąd może sprawić, że ugotowanie mrożonych pierogów skończy się klapą!

Pierogi to jedno z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych dań kuchni polskiej. Powstają z cienkiego ciasta, które nadziewa się ulubionym farszem, a następnie gotuje, smaży lub piecze. Choć to Polska słynie z pierogów, to podobne potrawy znajdziemy również w kuchni włoskiej, chińskiej oraz rosyjskiej. Przez ich pracochłonność często mrozimy pierogi na zapas. Jak je rozmrażać, by były smaczne i piękne?
Z tego artykułu dowiesz się:
O pierogach słów kilka
Pierogi to jedno z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych dań kuchni polskiej. Powstają z cienkiego ciasta, które nadziewa się ulubionym farszem, a następnie gotuje, smaży lub piecze. Choć to Polska słynie z pierogów, to podobne potrawy znajdziemy również w kuchni włoskiej, chińskiej oraz rosyjskiej. Okazuje się również, że korzenie pierogów wywodzą się właśnie z Chin, a do Europy trafiły dzięki podróżom Marco Polo. W Polsce pierwsze wspominki przypadają na XIII wiek, gdzie przygotowywano je tylko od święta.
Pierogi występują w wielu odmianach – zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Oto kilka najpopularniejszych:
- Pierogi ruskie – z farszem z ziemniaków, białego sera i cebuli. Choć obecnie spotkamy je pod nazwą pierogi ukraińskie, to ich podstawowa nazwa nie wywodzi się od Rosji, ale od Rusi Czerwonej, historycznej krainy na terenie północno-zachodniej Ukrainy i południowo-wschodniej Polski.
- Pierogi z mięsem – najpopularniejsza forma pierogów, której farsz powstaje z gotowanego i mielonego mięsa, z dodatkiem cebuli i przypraw. Bardzo często do tego farszu wykorzystuje się ugotowane mięso oraz warzywa z rosołu, co dodatkowo nadaje im smaku.
- Pierogi z kapustą i grzybami – to postna forma pierogów, które szczególnie doceniane są w okresie świąt Bożego Narodzenia. Bez tego dania Wigilia w wielu domach nie istnieje.
- Pierogi na słodko – ten rodzaj farszu wiedzie prym szczególnie w okresie letnim, gdy świeże truskawki, jagody lub śliwki świetnie stanowią pyszne wypełnienie cienkiego ciasta. Podawane z dodatkiem słodkiej śmietanki to ulubione danie wielu dzieci i dorosłych.
- Pierogi z serem — to również kolejna propozycja na słodko, gdzie farsz stanowi słodki twarożek z dodatkiem cukru i ewentualnie aromatem wanilii.
- Pierogi litewskie – mają mniej popularny, ale również pyszny farsz przyrządzony z kaszy gryczanej i białego sera.
- Pierogi szpinakowe – tutaj nadzienie stanowi najczęściej szpinak z dodatkiem czosnku i fety, co stanowi niezwykle aromatyczne połączenie.

Jak przygotowuje się pierogi?
Ciasto na pierogi tradycyjnie przygotowuje się z mąki pszennej, wody oraz odrobiny soli. Wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej możemy spotkać również pierogi bezglutenowe wykonane z innego rodzaju mąk. Ciasto należy dobrze wyrabiać, aby połączyło się w jednolitą, elastyczną masę.
Następnie wałkuje się ciasto na cienkie placki z pomocą wałka i wykrawa kółko. Każdy kawałek ciasta napełnia się wybranym farszem i skleja brzegi. Sklejone brzegi można formować w różny sposób, nadając pierogom dodatkowego, pięknego wyglądu.
Gotowanie pierogów jest niezwykle proste. Wystarczy do gotującej się osolonej wody z dodatkiem oleju lub masła wrzucać pierogi. Od momentu ich wypłynięcia potrzebujemy jeszcze kilka minut cierpliwości, by mieć pewność, że ciasto nie będzie w środku surowe.
Tak przygotowane pierogi można od razu spożywać lub mrozić.
Jak zamrozić pierogi?
W związku z tym, że przygotowanie pierogów jest czasochłonne, to warto za jednym razem przygotować ich większą ilość, a następnie zamrozić na później. Zamrożone pierogi możemy przechowywać w zamrażalniku nawet do pół roku, dlatego to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy szybkiego rozwiązania na obiad.
Możemy zamrozić pierogi surowe lub ugotowane częściowo, lub w całości. Surowe pierogi układamy pojedynczo, w odległościach na tacy. Wstawiamy je do zamrażalnika, a następnie po dwóch godzinach, gdy stwardnieją, wkładamy do pojemników lub woreczków do mrożenia. To daje pewność, że pierogi się nie odkształcą, ani nie zlepią ze sobą. W podobny sposób można zamrozić ugotowane pierogi. Warto wówczas pamiętać o dodaniu tłuszczu do gotującej się wody oraz o ostudzeniu ugotowanych pierogów przed ich zamrożeniem.
Tak zamrożone pierogi mogą uratować każdy dzień, gdy nie masz czasu gotować, ponieważ ich przygotowanie po zamrożeniu to już tylko chwila!
Rozmrażanie i przygotowanie, by były piękne i smaczne
Warto zastosować kilka zasad, które sprawią, że pierogi na pewno będą smaczne i piękne.
- Najważniejszą zasadą jest, aby nie rozmrażać pierogów przed ich wrzuceniem do wody.
- Do gotowania użyj szerokiego garnka, dzięki czemu pierogi nie będą się sklejać podczas samoistnego obracania.
- Wrzucaj pierogi na gotującą się, ale nie mocno wrzącą wodę.
- Nie mieszaj pierogów zaraz po wrzuceniu ich do wrzątku. Odczekaj kilka chwil, zanim delikatnie zamieszasz w garnku. Ważne, by robić to delikatnie, aby nie naruszyć delikatnego ciasta.
- Dodaj niedużą ilość oleju lub masła, która uniemożliwi ich sklejeniu.
- Ugotowane przed zamrożeniem pierogi gotuj dosłownie 1 minutę od wypłynięcia. Surowe pierogi mogą potrzebować trochę więcej czasu.
Jeśli czytasz ten artykuł już po rozmrożeniu pierogów, to nic straconego! One również nadają się do ugotowania i zjedzenia. Choć tak przygotowane najlepiej smakują po usmażeniu.
Wlej na patelnię łyżkę wody i łyżkę oliwy. Chwilę podgrzewaj i ułóż na niej pierogi. Parująca woda nieco zmiękczy ciasto, natomiast olej sprawi, że na wierzchu pojawi się złocista chrupiąca skórka. Pamiętaj, by nie dodawać wody po rozgrzaniu tłuszczu, ponieważ grozi to oparzeniem!

Źródło:
- https://kobieta.onet.pl/warto-wiedziec/jak-gotowac-mrozone-pierogi-zeby-sie-nie-rozpadaly-uwazaj-na-jeden-blad/ls9kpwe