Te zioła są lepsze niż w sklepie - wyhodujesz je sam!

Uprawa ziół w domu to doskonała forma relaksu i pomysł na ozdobienie wnętrza. To również świetny sposób na dostęp do świeżych przypraw przez cały rok. Dysponujesz tylko kuchennym parapetem? Nawet przy tak małej przestrzeni możesz cieszyć się aromatycznymi roślinami, które wzbogacą smak twoich potraw. Przeczytaj, które zioła wyhodujesz sam w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie zioła warto uprawiać w domu?
Domowa uprawa ziół ma wiele zalet. Dzięki niej można mieć stały dostęp do aromatycznych, świeżych liści, które są znacznie smaczniejsze niż te ze sklepu. Hodując zioła w domu, zyskujemy pewność, że nie mają chemicznych dodatków i pestycydów. Ponadto zioła w doniczkach przepięknie wyglądają – ozdabiają mieszkanie, wprowadzając do niego przyjemny zapach i naturalny akcent.
Jakie zioła najlepiej uprawiać w domu – nawet na kuchennym parapecie?
- Mięta – lubi półcień i wilgotne podłoże. Szybko się rozrasta, w związku z czym warto sadzić ją w osobnej doniczce. Dzięki temu nie zdominuje innych roślin.
- Bazylia – najbardziej lubi ciepło i dużo światła. Świetnie rośnie na nasłonecznionym parapecie. Należy ją regularnie podlewać, jednocześnie unikając przelania.
- Szałwia – lubi ciepło i dużo światła. Podłoże dla szałwii powinno być umiarkowanie wilgotne i dobrze przepuszczalne. Gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, należy ją oszczędnie podlewać.
- Rozmaryn – preferuje słoneczne stanowiska i lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże. Woli przesuszenie niż nadmiar wody w doniczce.
- Pietruszka – można ją uprawiać z nasion lub z korzenia. Uwielbia jasne stanowiska, jednak nie można wystawiać jej na bezpośrednie słońce. Pietruszka wymaga regularnego podlewania i żyznej, przepuszczalnej gleby.
- Tymianek – jest niezwykle łatwy w uprawie i nie wymaga dużych umiejętności ogrodniczych. Preferuje dobrze nasłonecznione miejsca i lekką, przepuszczalną glebę.
Jak uprawiać zioła w domu?
Aby zioła dobrze rosły w domowych warunkach, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Warto pamiętać, że zdecydowana większość ziół potrzebuje dużo światła. Właśnie dlatego warto umieścić je na parapecie od strony południowej lub południowo-wschodniej. Zioła najlepiej podlewać, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. W cieplejszych miesiącach niektóre z nich wymagają codziennego podlewania. Zimą wystarczy robić to 1-2 razy w tygodniu.
Wybieraj doniczki z otworami drenażowymi – dzięki nim nadmiar wody może swobodnie odpływać. Zioła doskonale czują się w ceramicznych, porowatych donicach, które odprowadzają nadmiar wilgoci. Preferują też lekką, przepuszczalną i żyzną glebę (np. z dodatkiem piasku lub perlitu).
Jest jeszcze jedna istotna kwestia, mianowicie nawożenie. W okresie intensywnego wzrostu (wiosna-lato) staraj się zasilać swoje zioła nawozem organicznym (np. biohumusem) najlepiej co 1-2 tygodnie. W miesiącach zimowych nawożenie raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Pamiętaj o tym, że…
- Zioła nie lubią przeciągów! Unikaj umieszczania ich w miejscach narażonych na nagłe zmiany temperatury.
- Kupiłeś zioła w supermarkecie? Przesadź je do większej doniczki ze świeżą ziemią – dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijać.
- Przycinaj zioła regularnie! W ten sposób pobudzisz ich wzrost i sprawisz, że zrobią się bardziej krzewiste. Na bieżąco pozbywaj się także uszkodzonych i suchych liści.
Przeczytaj też: Te przyprawy są hitem tego roku. Wielu wcale o nich nie słyszało