To danie było hitem w PRLu, potem o nim zapomniano. Teraz przebojem wraca na nasze stoły!

Bary mleczne to miejsca, gdzie można zjeść tanio i dobrze. Do tej pory w wielu miastach spotkamy miejsca kryjące się pod tą nazwą. Nic dziwnego, w końcu kopyta, knedle i placki ziemniaczane to ulubione dania wielu z nas. Jednak prawdziwy renesans przeżywają pierogi leniwe, które znów coraz częściej lądują na naszych talerzach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bary mleczne i ich historia
Bary mleczne to miejsca już nieco zapomniane, ale wciąż warte wspominania. Ten polski rodzaj baru szybkiej obsługi swoją historię rozpoczął już w 1896 roku, od Stanisława Dłużewskiego, który otworzył jadłodajnie serwującą dania na bazie mleka, jajek i mąki.
22 lata później, w 1918 roku idea miejsc ze smacznym, jarskim jedzeniem rozprzestrzeniona była na całą Polskę. Popularność barów mlecznych z roku na rok rosła, ze względu na kryzys, który wówczas panował. A zadaniem barów mlecznych było dostarczanie zdrowych, smacznych i tanich posiłków. Tanich na tyle, by nawet najubożsi mogli sobie na nie pozwolić. A to wszystko dzięki dotowaniu przez państwo.
Początki barów mlecznych to dania jarskie, czyli takie bez dodatku mięsa. Królowały wówczas mleko, mąka i jajka. Tym samym w barach mlecznych można było zjeść różne placki, naleśniki, kluski, kopytka i inne dania obejmujące klasyczne i sezonowe produkty. Obecnie w barach mlecznych spotkamy dania mięsne, jednak to dania jarskie zapoczątkowały jej funkcjonowanie i to one wiodły wcześniej prym.
Kluski czy pierogi?
Jednym z popularnych dań były kluski leniwe, które znów coraz częściej lądują na naszych talerzach.
Kluski leniwe lub pierogi leniwe to danie, którego nazwa jest nieprzypadkowa. Otóż, choć nie przypominają one klasycznych pierogów, to pod taką nazwą spotkamy je najczęściej. Wynika to z użytych składników do ich przygotowania i faktu, że są one identyczne jak te, potrzebne do przygotowania pierogów z serem.
Istotną różnicą jest fakt, że w zwykłych pierogach oddzielnie przygotowuje się ciasto i farsz, a w pierogach leniwych wszystkie składniki po prostu miesza się razem. To niezwykłe ułatwienie i przyspieszenie, szczególnie dla osób, które nie mają czasu gotować.
Przepis na pierogi leniwe
Potrzebujesz:
- 500 g twarogu półtłustego,
- 125 g mąki
- 5 żółtek
- Łyżkę masła
- Szczyptę soli
Wszystkie składniki dodaj do jednej miski i wymieszaj mikserem lub zagnieć ręcznie. Nie używaj do tego blendera, ponieważ może on za bardzo rozdrobnić ciasto i będzie trudniej formować z niego kluski. Z wymieszanego ciasta odrywaj kawałki wielkości orzecha włoskiego i formuj w małe wałeczki. Gotowe kluski wrzucaj na gotującą się, osoloną wodę. Gotuj przez 3 minuty.
Najlepiej podać je z bułką tartą podsmażoną na maśle z dodatkiem cukru i cynamonu. Prawdziwe niebo w gębie.

Źródło:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Bar_mleczny
- https://fanex.pl/ciekawostki/bar-mleczny-co-to-jest-i-jak-go-otworzyc
- https://www.pularda.com.pl/obiady-bezmiesne/pierogi-leniwe/