Ryż – co robisz nie tak przy gotowaniu i przechowywaniu?

Woreczki ryżu na desce
Gotwanie ryżu w woreczkach może być powodem powstawania różnych zaburzeń w pracy organizmu, fot. weyo
ikona podziel się
Opublikowano: 29.06.2024 r., 18:50 | Autor: Paulina Lipińska
Ryż to produkt, który łatwo się gotuje - czy aby na pewno? Prawidłowe ugotowanie ryżu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Wiele z nas wciąż popełnia te błędy. Zostawiasz ugotowany ryż poza lodówką przez kilka godzin? Uważaj, bo konsekwencje będą bardzo poważne! Poznaj najważniejsze porady, które podpowiedzą ci, jak należy dobrze ugotować oraz przechowywać ryż.

Nie płuczesz ryżu przed ugotowaniem?

Zastanawiasz się, czy konieczne jest płukanie ryżu przed ugotowaniem? Odpowiedź jest jedna: jest to konieczne. Po co płukać ryż? Niewypłukany ryż będzie źródłem trującego arsenu. Poza tym, płucząc go, pozbędziesz się też nadmiernej ilości skrobi, która sprawia, że ryż się klei.

Co prawda, arsen w znikomych ilościach nie powoduje zatrucia i nie jest toksyczny. Natomiast jeśli dojdzie do nadmiernej jego ilości w organizmie, którego wysoki poziom będzie utrzymywał się przez długi czas, zostaniemy narażeni na poważne choroby i zaburzenia.

Arsen w nadmiarze jest przyczyną powstawania chorób sercowo-naczyniowych (w tym między innymi nadciśnienia tętniczego), cukrzycy typu 2, a nawet chorób nowotworowych. Źle wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jego nadmiar w diecie zaburza także płodność, więc mogą występować problemy z zajściem w ciążę.

Wypłucz ryż 6-krotnie i zmniejsz ilość arsenu nawet o połowę. Mocz ryż przed gotowaniem przez 20 minut i usuń nawet do 98% arsenu.

Gotujesz ryż w woreczkach?

Dlaczego kupowanie ryżu sypkiego, a nie pakowanego w woreczki, jest lepszym wyborem? Ponieważ woreczki, w których "można" gotować ryż są szkodliwe. Nie należy używać ich do obróbki cieplnej.

W takich opakowaniach, które "przeznaczone" są do gotowania ryżu znajduje się bisfenol A (BPA). Nadmiar tego związku w organizmie odpowiada za występowanie alergicznego zapalenia płuc, a także zaburzeń autoimmunologicznych. Obniża płodność, wpływa źle ogółem na rozwój człowieka i na jego metabolizm.

Co prawda, śladowe ilości BPA w diecie nie powodują chorób i zaburzeń, ale należy mieć na uwadze to, że bisfenol A znajduje się nie tylko w wyżej wymienionych woreczkach.

Dodajesz nieodpowiednią ilość wody do gotowania ryżu?

By dobrze ugotować ryż, należy dodać prawidłową ilość wody do gotowania. Ani za duża, ani za mała ilość wody nie będzie dobra. Jeśli płynu będzie za mało, oczywiście grozi to złym ugotowaniem i dodatkowo przypaleniem. Za duża jego ilość wymaga odcedzenia, a w dodatku z ryżu może zrobić się papka.

Podpowiadamy, jak powinno się ugotować ryż. Zaleca się użyć 1,5 do 2,5 szklanek wody na 1 szklankę ryżu. Przy takich proporcjach ryż powinien wchłonąć całą wodę. Nie będzie wtedy potrzeby, by go odcedzać.

Wodę należy zagotować (można dodać łyżkę oleju oraz łyżeczkę soli). Na gotującą wodę dodaje się uprzednio prawidłowo przygotowany ryż (patrz wyżej). Niech wszystko się zagotuje, zmniejsz ogień, od czasu do czasu mieszaj. Przykryj garnek i gotuj do wchłonięcia wody oraz do momentu, w którym ryż będzie miękki.

Przechowujesz ryż po ugotowaniu poza lodówką wiele godzin?

Ryż to produkt żywnościowy, którego nie należy gotować w nadmiernej ilości "na zapas". Ugotowany ryż powinien być zjedzony bezpośrednio po ugotowaniu. Wynika to z tego, że w ryżu bardzo łatwo namnażają się bakterie.

Ugotowanie ryżu i pozostawienie go w temperaturze pokojowej, a jeszcze w dodatku z dostępem do tlenu (w nie zabezpieczonym w pojemniczku) to ogromny błąd! W takich warunkach bardzo prosto i szybko dojść może do rozmnożenia się bakterii Clostridium botulinium. Wytwarza ona jad kiełbasiany. To niezwykle niebezpieczna bakteria, zwłaszcza dla niemowląt - zatrucie może być nawet śmiertelne. Na temat zatrucia tą bakterią pisaliśmy w punkcie 4. na temat tego, których produktów nie wolno podawać najmłodszym podczas rozszerzania diety. Warto się z tym zapoznać, ponieważ opisane są tam objawy botulizmu dziecięcego.

Jeżeli ugotujesz za dużą ilość ryżu, powinnaś/powinieneś jak najszybciej go ostudzić, zamknąć w szczelnym pojemniczku, a następnie schować do lodówki. Możesz zjeść go na następny dzień, jeżeli zastosujesz te kroki.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto