Te przyprawy są hitem tego roku. Wielu wcale o nich nie słyszało

Trendy kulinarne z roku na rok się zmieniają – zupełnie tak jak ubrania. W 2025 roku czeka nas wiele nowości w świecie przypraw. Ich wybór nie tylko podkreśli smak przyrządzanych dań, ale też przyniesie sporo korzyści dla zdrowia. Jakie przyprawy będą hitem 2025 w kuchni? Sprawdź listę najmodniejszych dodatków, które warto włączyć do gotowania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tradycyjne przyprawy
W tej kategorii można zamknąć przyprawy, które są modne od lat. Używa się ich do tradycyjnych metod przyrządzania dań. Jako że wracamy do fascynacji klasyczną kuchnią, w potrawach pojawiać powinny się uniwersalne zioła – tymianek, rozmaryn i majeranek. Na uwagę zasługuje też czosnek niedźwiedzi i szałwia. W 2025 roku coraz więcej osób wraca do tradycji i kuchni domowej – regionalnej oraz staropolskiej, znanej od pokoleń.
Sumak
Przyprawa znana z kuchni arabskiej, którą pozyskuje się z krzewu sumaka garbarskiego. Bordowe owoce zbiera się i rozdrabia na proszek. W takiej formie są kwaśne i lekko owocowe. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, jednak sumak zdecydowanie najlepiej współgra z mięsem. Warto dodawać przyprawę do marynat mięsa z kurczaka. Możesz natrzeć sumakiem np. filet z dorsza. Przyprawa doskonale sprawdza się też do marynowanych mięs.
Berberys
To niewielkie czerwone owoce o intensywnie kwaśnym, a także delikatnie pikantnym smaku. Wyróżniają się tym, że prawie w ogóle… nie pachną. Berberys można znaleźć w wielu daniach kuchni Azji Środkowej. Warto dodawać go do mięs, np. szaszłyków z wieprzowiny i wołowiny. Przyprawę najlepiej dorzucić na ok. 10-15 minut przed końcem gotowania mięsnej potrawy.
Wędzona papryka
Coraz więcej osób szuka składników, które dodają potrawom smaku umami. Wędzona papryka wpisuje się w założenie właśnie tak smakujących dań. Ma głęboki, dymny aromat, który idealnie podkręca intensywność potraw. Wędzona papryka może np. zastąpić aromat grillowanego mięsa w kuchni roślinnej. Świetnie pasuje do zup, sosów i duszonych dań. W dodatku jest bogata w antyoksydanty i witaminę C.
Sprawdź też: Ciekawe przepisy na potrawy o smaku umami

Czarny kardamon
Mimo że czarny kardamon jest mniej popularny niż zielony, warto się nim zainteresować. Jego aromat jest wyrazistszy, a posmak lekko dymny i ziemisty – właśnie taki modny jest w 2025 roku. Możesz dodać przyprawę do dania jednogarnkowego np. bigosu, aby zupełnie zmienić jego charakter. Co ciekawe, w Azji często stosuje się czarny kardamon na zaburzenia układu pokarmowego. Badania naukowe potwierdziły też skuteczność przyprawy w np. obniżaniu ciśnienia krwi czy zmniejszaniu poziomu „złego” cholesterolu LDL.
Pieprz syczuański
W kuchni najczęściej wykorzystuje się suszone owoce drzewa (jagody), z których usuwa się niesmaczne i twarde nasiona. Do aromatyzowania potraw czasami wrzuca się świeże owoce i liście. Pieprz syczuański fantastycznie spisuje się w daniach kuchni chińskiej (mięso, kaczka). Wybornie smakuje też z rybą i sprawdza się jako składnik sałatek. Można dodawać przyprawę do sosów i marynat, a także potraw gotowanych na parze. Warto pamiętać, że pieprz syczuański wykazuje też działanie m.in. antybakteryjne.