Na czekoladzie jest biały nalot. Czy można ją zjeść?

Widok z góry na czekoladę z białym nalotem, a także czy czekoladę z białym nalotem można zjeść
Biały nalot na czekoladzie to nic strasznego - jest skutkiem zmiany temperatur, fot. Igor Kovalchuk
ikona podziel się
Opublikowano: 04.06.2024 r., 16:47 | Autor: Paulina Lipińska
Kochamy czekoladę. Jest słodka, poprawia nastrój i stanowi cenny składnik niejednego deseru. Znalazłaś/eś czekoladę w szafce i chcesz ją zjeść, a po otwarciu okazuje się, że jest na niej jakiś biały nalot? Pewnie zastanawiasz się, czy taka czekolada się nie zepsuła, a może leżała zbyt długo w szafce. Przychodzimy z odpowiedzią na pytanie - czy można jeść ze spokojem czekoladę, na której jest biały nalot. Przeczytaj to koniecznie, bo możesz być zaskoczona/y.

Czym jest biały oraz szary nalot na czekoladzie?

Jeżeli wydaje ci się, że szary i biały nalot, który pojawił się na czekoladzie, to objaw zepsucia, pleśnienia czy gnicia - masz rację - wydaje ci się. Spokojnie! Czekolada z widocznymi takimi zmianami nie zaszkodzi ci zatruciem pokarmowym.

Takie zmiany na czekoladzie (zarówno o kolorze białym, jak i szarym), oznaczają to, że była ona przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Biały nalot na czekoladzie to cukier. Szary nalot to z kolei tłuszcz.

Czekoladę z nalotem białym i szarym można bez problemu zjeść.

Naloty powstają w momence, gdy czekolada będzie poddana zmianie temperatur. Biały nalot: jeżeli włożysz czekoladę do lodówki i ją wyjmiesz, kondensuje się wtedy para wodna, przez to na powierzchnię trafia cukier. Po odparowaniu pojawia się biały nalot. Szary nalot: jest wykwitem tłuszczowym, który powstaje na skutek przechowywania w zbyt wysokich temperarturach. Masło kakaowe wytrąca się na powierzchnię i w ten sposób pojawia się szary nalot.

Czy czekolada może się zepsuć?

Czekolada to produkt, który ma długą datę ważności, ale może się zepsuć lub "zestarzeć". Nie jedz czekolady, jeśli:

  • zmienił się jej zapach (stał się stęchły, kwaśny lub mdły),
  • zmienił się jej smak (jw.),
  • zmieniła się jej konsystencja (stała się krucha, bardziej twarda - jest stara).

Jeżeli czekolada smakuje i wygląda dobrze, bez większych zmian, możesz ją zjeść lub użyć do różnego rodzaju przepisów, na przykład do polewy czekoladowej lub muffinek z czekoladą.

By zapobiegać powstawaniu nalotów, a także starzeniu się i psuciu czekolady, należy ją dobrze przechowywać. Trzymaj ją w miejscu, które nie jest nasłonecznione, zbyt ciepłe, nie ma tam mocnych zapachów czy wilgoci.

Widok z góry na zepsutą czekoladę, która ma zmieniony kolor, a także jak poznać, że czekolada nie nadaje się do jedzenia
Tak wygląda zepsuta czekolada, ktorej zdecydowanie nie należy jeść, fot. Nataliya

Czy dobre przechowywanie przedłuża termin trwałości czekolady?

Zdecydowanie, jest to główny czynnik, który odpowiada za to, jak długo czekolada będzie zdatna do spożycia. W przypadku czekolady nie trzeba ściśle trzymać się daty podanej na opakowaniu.

Ze względu na rodzaj produktu, należy zwrócić tu szczególną uwagę na powyższe ewentualne zmiany smaku, zapachu i konsystencji. Po nich możesz stwierdzić, czy czekolada może być zjedzona, czy też należy ją wyrzucić.

Źródła:

  • Lia M. Nightingale, Keith R. Cadwallader, Nicki J. Engeseth, Changes in dark chocolate volatiles during storage, J Agric Food Chem, 2012 May 9;60(18):4500-7.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto