Mrożona żywność - nie jest wieczna, warto więc znać bezpieczny czas przechowywania
Mrożenie żywności to skuteczny sposób na przedłużenie jej trwałości i ograniczenie marnowania jedzenia. Aby jednak zachować bezpieczeństwo oraz wartości odżywcze produktów, warto przestrzegać kilku zasad, w tym między innymi czasu, przez jaki produkt mrożony nadaje się do spożycia.
Z tego artykułu dowiesz się:
O czym warto pamiętać przed mrożeniem
Mrożenie żywności to skuteczny sposób na przedłużenie jej trwałości i ograniczenie marnowania jedzenia. Aby jednak zachować bezpieczeństwo oraz wartości odżywcze produktów, warto przestrzegać kilku zasad, w tym między innymi czasu, przez jaki produkt mrożony nadaje się do spożycia.
Mrożenie żywności to nieodłączny element przechowywania jedzenia na dłużej. Mrozimy wszystko, przez owoce i warzywa, po mięsa, ryby, dania gotowe i zupy. Jeśli chcesz, aby mrożenie było bezpieczne dla ciebie i twojej rodziny to musisz przestrzegać kilku zasad. Najważniejszą jest to, że choć wiele osób o tym zapomina, to jednak mrożenie żywności nie daje im trwałości na zawsze.
Dlatego, jeśli przygotowujesz jedzenie do zamrożenia, pamiętaj, aby zamrażać świeże produkty. Skiśnięta zupa, przeterminowane (nawet o 1-2 dni) mięso czy ryby, nieświeże i spleśniałe warzywa czy owoce nie uzyskają na powrót swojej świeżości. Dlatego do mrożenia wybieraj tylko pełnowartościowe, nadające się do jedzenia produkty.
Stosuj odpowiednie pojemniki lub torebki przeznaczone do mrożenia. Inne materiały mogą ulec zniszczeniu lub nie uchronić produktów przed nadmiernym wysuszeniem czy popsuciem. Używając szklanych naczyń takich jak słoiki, pamiętaj, aby nie napełniać ich całości. Podczas mrożenia woda zawarta w produkcie zwiększy swoją objętość, przez co może dojść do rozszczelnienia wieczka czy nawet pęknięcia szklanego pojemnika. Napełnienie słoika w ¾ pojemności będzie jak najbardziej bezpieczne.
Pamiętaj, że raz zamrożony produkt nie nadaje się do ponownego mrożenia. Rozmrażanie przyczynia się do rozwoju bakterii, które w nadmiarze mogą przyczynić się do problemów żołądkowo-jelitowych.
Jeśli planujesz zamrozić żywność przygotowaną wcześniej, taką jak sosy czy zupy to najpierw dobrze je ostudź. Włożenie gorącego produktu do zamrażalnika może uszkodzić twój sprzęt.
Ile czasu można przechowywać żywność w zamrażalniku?
W zależności od produktu czas przechowywania znacznie się różni. Warto jednak znać te wskazania, ponieważ dzięki temu po rozmrożeniu uzyskamy wciąż smaczny produkt. Aby mieć pewność, czy zamrożone produkty nie leżą w zamrażarce już zbyt długo, należy na pojemnikach lub torebkach oznaczać daty, gdy dana rzecz została zamrożona. Możesz to zrobić z pomocą markera lub przyklejając kartki na zwykłą taśmę klejącą.
Najczęściej mrożonym produktem w polskich domach jest mięso. W zależności od gatunku i sposobu przygotowania czas przechowywania jest zupełnie inny:
- Mięso mielone wszystkich gatunków — do 2-3 miesięcy
- Drób – do 6 miesięcy
- Wieprzowina do 6-8 miesięcy (w dużych kawałkach)
- Cielęcina do 4-8 miesięcy
- Wołowina do 8 miesięcy
- Baranina do 9 miesięcy
- Dzikie ptaki (np. bażant) do 2-4 miesięcy
- Dziczyzna do 6-12 miesięcy
- Wędliny do 6 miesięcy
Wśród ryb czas przechowywania w zamrażalniku zależny od tłustości ryby. I tak:
- Chude ryby do 6-8 miesięcy
- Tłuste ryby do 2-4 miesięcy
- Ryba ugotowana na parze — do 6 miesięcy
- Ryby smażone (bez panierki) i pieczone – 4-6 miesięcy
- Ryba wędzona – 2 miesiące
Świeże owoce czy warzywa mogą być ogólnie przechowywane jako mrożonki do 12 miesięcy. Jednak warto pamiętać, że:
- Miękkie warzywa tj. cukinia, szpinak, papryka czy dynia mogą być cały rok w zamrażalniku
- Natomiast twarde, np. fasolka, marchew, seler, burak czy bób — do 8 miesięcy
Świeże owoce również warto mrozić, dzięki czemu świetnie uzupełnią naszą dietę w okresie jesienno-zimowym, gdy jest ich mniej w sklepie.
- Miękkie i soczyste owoce, np. maliny, truskawki, wiśnie mogą być w zamrażalniku do 3-4 miesięcy
- Twardsze, tj. brzoskwinie, morele, borówki do 6 miesięcy
Inne produkty:
- Grzyby do 8 miesięcy
- Świeże zioła (mięta, pietruszka, bazylia) do 9 miesięcy.
- Sery do 4 miesięcy (choć tutaj wszystko zależy od rodzaju)
Czego nie mrozić?
Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty nadają się do mrożenia. Wynika to przede wszystkim z utraty podczas rozmrażania tekstury i smaku. Tutaj zaliczamy:
- Produkty o dużej zawartości wody: ogórki, pomidory, melon, arbuz, sałata
- Surowe i ugotowane na twardo jajka
- Napoje gazowane
- Ugotowane ziemniaki, kasze czy ryż
Warto przynajmniej raz w roku zrobić dokładny porządek w zamrażalniku. Sprawdzenie dat produktów, odszronienie i umycie wewnątrz pozwoli ci na większą uważność w stosunku do zamrożonych produktów. Dzięki temu mamy pewność, że przechowywana przez nas żywność jest na pewno bezpieczna i nie straciła wartości odżywczych i smaku. Pamiętaj o odpowiednim pakowaniu żywności do mrożenia oraz oznaczaniu daty, zanim dany produkt znajdzie się w zamrażalniku.
Źródło:
- https://zdrowie.pap.pl/dieta/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-mrozonkach
- https://prostemiasta.pl/jak-mrozic-w-szkle/
- https://beszamel.se.pl/porady/jak-zrobic/jak-dlugo-przechowywac-produkty-spozywcze-w-zamrazarce-aa-SxHC-qfex-jraP.html
- https://hortex.pl/porady/jak-dlugo-mozna-mrozic-mieso-ryby-grzyby-warzywa-owoce/