Kochasz banany? Padła konkretna data, gdy mogą zniknąć ze sklepów.

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Ich słodki smak, łatwość spożycia oraz liczne wartości odżywcze sprawiają, że są uwielbiane przez ludzi w każdym wieku. Pochodzące z tropikalnych regionów, banany są nie tylko smaczną przekąską, ale również cennym składnikiem wielu dań i deserów. Tym bardziej alarmującym jest fakt, że za jakiś czas mogą zniknąć one ze sklepowych półek. Czy można temu zaradzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Żółty, pyszny i zdrowy
Banany, choć w Polsce dostępne są od ręki w każdym sklepie, to owoce tropikalne. Do wzrostu potrzebują ciepłego klimatu. To może wzbudzać złudną nadzieję, że globalne ocieplenia im nie zaszkodzi. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że narastające problemy związane z uprawą bananów są tak duże, że za jakiś czas ich dostarczenie m.in. do Polski będzie niemożliwe. Naukowcy podali konkretną datę, na podstawie badań naukowych, gdy będziemy musieli się pożegnać z tym zdrowym przysmakiem.
Banany są bogate w witaminy i minerały. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B (zwłaszcza B6) oraz potas, który wspomaga pracę serca i układu nerwowego. Ponadto dostarczają błonnika, który korzystnie wpływa na trawienie i poprawia perystaltykę jelit.
Jednym z kluczowych składników bananów są naturalne cukry – fruktoza, glukoza i sacharoza – które zapewniają szybki zastrzyk energii, dlatego owoce te często spożywane są przez sportowców. Przez obecność naturalnych cukrów prostych często omijane są przez osoby chorujące na cukrzycę. Jednak zielone banany zawierają dużo skrobi opornej, która nie jest wchłaniana do organizmu, przez co poziom glukozy we krwi nie podniesie się tak gwałtownie, jak po bardzo żółtym, dojrzałym bananie.
Regularne spożywanie bananów przynosi wiele korzyści zdrowotnych:
- Wspomagają pracę serca – wysoka zawartość potasu pomaga regulować ciśnienie krwi.
- Poprawiają trawienie – błonnik wspiera zdrowie układu pokarmowego i pomaga w walce z zaparciami.
- Działają antydepresyjnie – zawierają tryptofan, który sprzyja produkcji serotoniny, hormonu szczęścia.
- Zwiększają poziom energii – dzięki naturalnym cukrom są doskonałym źródłem szybkiej energii.
Zmiany klimatyczne a uprawa bananów
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter, opublikowane w czasopiśmie Nature Food, wykazały, że do 2080 roku uprawa bananów na eksport będzie nieopłacalna. Tyczy się to głównie obszarów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, gdzie znacznie wzrosły koszty ze względu na rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi.
Choć banany są kluczowym eksportowym uprawianym owocem, to w ciągu nieco ponad 50 lat, 60% regionów, gdzie uprawia się banany, będzie borykało się z dużą ilością problemów, które okażą się na tyle nieopłacalne, aby zaniechać wysyłanie bananów do innych krajów.
Wszystko za sprawą zmian klimatycznych i środowiskowych. M.in. coraz mniej jest dostępnych miejsc, gdzie można uprawiać banany. Ze względu na nowo powstającą infrastrukturę i dostępność siły roboczej oraz bliskość portów, nie ma możliwości przenieść plantacji bananów w bardziej odpowiednie rejony ze względu m.in. na temperaturę czy wilgotność.
Aby zapobiec temu zjawisku, powinniśmy zwracać większą uwagę na kwestie zmian klimatycznych, które mają bezpośredni wpływ nie tylko na środowisko, ale i bezpieczeństwo żywności.

Czy istnieje jeszcze szansa?
Profesor Dan Bebber z uniwersytetu, gdzie przeprowadzone były te badania, przypomina, że „Banany są jednym z najważniejszych owoców na świecie, nie tylko dla konsumentów, ale także dla milionów pracowników w krajach produkujących. Musimy działać teraz, aby zabezpieczyć przemysł przed podwójnym zagrożeniem, jakim jest zmiana klimatu i pojawiające się choroby”.
Tym bardziej że przygotowana przez naukowców metoda wykorzystująca zdjęcia satelitarne wskazuję, że w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wraz ze wzrostem temperatury, zmniejszą się znacznie optymalne obszary do uprawy bananów. Kolumbia i Kostaryka będą najbardziej dotknięte negatywnymi zmianami, które m.in. zwiększą narażenie pracowników na bardzo wysokie temperatury, tym samym nie będą oni mogli pracować.
Naukowcy pracują nad metodami, które mogą uchronić banany przed utratą ich rentowności, m.in. rozbudowę infrastruktury nawadniającej, hodowlę odmian bananów odpornych na ciepło i suszę oraz wspieranie producentów bananów w zarządzaniu ryzykiem klimatycznym.
Czy jest o co walczyć?
Banany to przede wszystkim świetne źródło witamin i składników mineralnych.
Znaleźć w nich można witaminę A, C, E, K, witaminy z gr. B, potas, wapń, magnez czy fosfor. Każdy z tych składników ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego warto włączyć je do swojej diety.
Osoby, które powinny stosować dietę z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów (np. osoby chorujące na cukrzycę), powinny jednak zwracać uwagę na stopień dojrzałości bananów. Najlepsze będą dla nich banany zielonkawe, niedojrzałe, ze względu na to, że z czasem wzrasta w bananach zawartość fruktozy. Dlatego też im bardziej żółty banan (nawet z czarnymi plamkami) tym jest słodszy.
Tym bardziej, należy zadbać o środowisko i klimat, aby jak najdłużej móc się cieszyć tym zdrowym i pożywnym owocem!