Jak nie zmarnować dojrzałego awokado? Prosty trik
Awokado cieszy się ogromną popularnością. Uwielbiają je zwłaszcza osoby dbające o zdrową dietę. Czasem jednak pojawia się problem – gdy kupione awokado okazuje się twarde, a potem w ekspresowym tempie dojrzewa. Zamiast wyrzucać owoce, które przejrzały, warto wykorzystać świetny sposób na zachowanie ich wartości odżywczych oraz smaku. Sprawdź prosty trik, dzięki któremu nie zmarnujesz awokado.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mrożenie awokado – jak zrobić to prawidłowo, krok po kroku?
Awokado to bogate źródło zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów, np. potasu. Aby zachować cenne składniki w awokado, ważne jest jego właściwe przechowywanie. Dobrym sposobem na niemarnowanie awokado jest m.in. mrożenie. Dzięki niemu możesz wykorzystywać awokado w dowolnym momencie – np. do przygotowania wielu różnych dań. Mrożenie nie ma wpływu na smak czy konsystencję awokado, o ile odpowiednio przygotujesz je przed zamrożeniem.
Jak prawidłowo zamrozić awokado, krok po kroku?
- Wybierz odpowiednie awokado – do mrożenia powinno być dojrzałe, ale jeszcze nie przejrzałe. Rozpoznasz je po delikatnej miękkości przy naciskaniu. Na awokado nie może być śladów nadpsucia czy czarnych plam.
- Umyj awokado – dokładnie opłucz skórkę, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń czy bakterii, nawet jeśli do niczego nie wykorzystasz skórki lub chcesz zachować jedynie miąższ. Czystość owocu to podstawa.
- Usuń pestkę i skórkę – przetnij awokado na pół, wyjmij pestkę i obierz owoc z umytej skórki. Upewnij się, że nie ma brązowych lub uszkodzonych części miąższu. Jeśli wolisz, możesz też zamrozić awokado w skórce.
- Przygotuj awokado do mrożenia – możesz zamrozić owoc na dwa sposoby:
- W całości lub w połówkach: Chcesz zachować kształt owocu? Posmaruj więc jego skórkę sokiem z cytryny lub limonki, aby zapobiec ciemnieniu. Następnie umieść awokado w całości lub połówkach w woreczku próżniowym. Może być to również zamykany hermetycznie pojemnik.
- W postaci purée: Jeśli wolisz zachować jedynie miąższ, rozgnieć obrane awokado widelcem albo zmiksuj blenderem, po czym dodaj odrobinę soku z cytryny. Tak przygotowane purée przełóż do szczelnych woreczków lub pojemników. Awokado w takiej formie jest idealne do smoothie, past na kanapki czy kremowych sosów.
- Mrożenie awokado – włóż je do zamrażarki ustawionej na 18 st. C. lub niższą temperaturę.
Jak wykorzystać zamrożone awokado?
Rozmrażanie awokado jest tak samo proste, jak jego zamrażanie. Wystarczy, że wyjmiesz odpowiednią ilość awokado z zamrażarki i rozmrozisz je w lodówce – powinno to potrwać minimum kilka godzin. Dzięki temu zachowasz jego teksturę i smak.
Jak możesz wykorzystać zamrożone awokado? Zrobisz z niego m.in.:
- Guacamole – wystarczy zmiksować awokado z sokiem z limonki, czosnkiem, solą i pieprzem, a także dodatkami (np. kolendrą, cebulą czy papryczką chili).
- Smoothie – możesz zmiksować awokado z bananem, mrożonymi malinami, mlekiem sojowym lub sokiem owocowym.
- Pasta na kanapki – wystarczy rozgnieść awokado i połączyć je np. z jogurtem naturalnym, czosnkiem, sokiem z cytryny i ulubionymi przyprawami.
- Zupa krem – awokado doskonale komponuje się z zupami na bazie zielonych warzyw, takich jak brokuły, szpinak czy cukinia.
- Desery – rozmrożone awokado dobrze sprawdzi się jako baza do musów czekoladowych, lodów lub ciasta.
Sprawdź też: Co można zrobić z awokado?
Jakie są zalety mrożenia awokado?
Nie ma nic gorszego niż zmarnowane awokado, zwłaszcza gdy lubisz je jeść. Na szczęście zamrożenie owocu to prosty i skuteczny sposób, aby uniknąć jego wyrzucenia. Dzięki zamrożeniu awokado przedłużysz trwałość owocu i zminimalizujesz marnowanie żywności.
Jakie jeszcze są najważniejsze zalety mrożenia awokado? Dzięki zamrożeniu awokado można zachować jego cenne wartości odżywcze, takie jak zdrowe tłuszcze, witaminy E i C oraz potas. Mrożone awokado to również oszczędność czasu – np. w formie purée przyda się w gotowaniu (np. do smoothie, sosów czy past). Możesz mieć zawsze pod ręką owoc do przyrządzania zdrowych i szybkich posiłków.
Mrożenie pozwala kupować awokado w większych ilościach – co warto robić, zwłaszcza gdy jest w promocji. Jak wiadomo, awokado nie należy do najtańszych owoców. Mrożenie to zatem znakomity, praktyczny sposób na oszczędność dla tych, którzy jedzą awokado np. każdego dnia.