Czas zamknięcia w domu nieco wymógł na nas Polakach konieczność pieczenia samodzielnie pieczywa. Rekordy wyszukiwania hasła „przepis na chleb” padały między 16 lutego a 23 maja 2020 roku. To wówczas odnowiło dyskusję, jaki chleb będzie zdrowszy - taki przygotowany na zakwasie czy na drożdżach.
Czy "rośnie jak na drożdżach" to faktycznie komplement? Drożdże vs. zakwas
Moda na domowe pieczywo
Akcesoria kuchenne - sprawdź ceny
Zacznijmy od podstaw - drożdże vs. zakwas
Drożdże piekarskie, a więc te najczęściej używane w naszych kuchniach, dostępne są w postaci sprasowanej kostki lub liofilizowanego proszku (tzw. suche drożdże). Drożdże to gatunek jednokomórkowych grzybów, które najprawdopodobniej odkryto i wyizolowano ze skórek winogron. Już w starożytności zaczęto ich używać w przemyśle browarniczym, piekarniczym, winiarstwie i browarnictwie.
Podczas wytwarzania wypieków ich rolą jest spulchnienie i podniesienie ciasta, np. na chleb lub słodkie wypieki. Bardzo szybko podejmują pracę spulchniającą - pod warunkiem, że mają odpowiednie warunki, takie jak temperatura i obowiązkowy dodatek cukru.
Zakwas chlebowy powstaje poprzez połączenie mąki (najlepiej żytniej) z dodatkiem wody i ewentualnie cukru. W trwającym przynajmniej kilka dni procesie fermentacji powstają bakterie i drożdże, które nadają „wodzie z mąką” buzujący efekt i kwaśny zapach oraz posmak. Taki zakwas również służy temu, aby wypiek urósł.
Chlebku, co z ciebie wyrośnie?
Pieczywo w polskich domach jest od zawsze. Tradycja wypieku sięga dalej niż pamiętają to nasze babcie i prababcie. Na pierwszy rzut oka oba dodatki mają za zadanie spulchniać pieczywo. Jednak mają zasadniczą różnicę - czas. Drożdże działają od razu, natomiast zakwas, aby mógł w ogóle powstać, potrzebuje przynajmniej kilku dni. Jeśli planujemy wykonać pieczywo na zakwasie samodzielnie, to warto sięgnąć również po domowej roboty zakwas.
Pieczywo przygotowane z użyciem drożdży jest nieco bardziej miękkie i delikatniejsze w smaku. Jest też nieco mniej wytrzymałe, ponieważ już po dwóch dniach stanie się znacząco mniej zachęcające do zjedzenia. Kto z nas nie kojarzy rozczarowania ni to twardą, ni to miękką, gumowatą bułką następnego dnia?
Pieczywo na zakwasie utrzymuje świeżość i niezmienną strukturę nawet przez tydzień! O ile przechowywane jest w lnianym woreczku, w chlebaku. W folii znacznie szybciej spleśnieje, a bez okrycia po prostu wyschnie.
Pieczywo na zakwasie przygotowywane jest najczęściej z mąki żytniej, co od razu i bezapelacyjnie daje mu tytuł najzdrowszego pieczywa. Zawiera bardzo dużo błonnika, co ma kluczowe znaczenie dla pracy układu pokarmowego. Mąka żytnia ma więcej wartości odżywczych niż mąka pszenna, z użyciem której powstają drożdżowe wypieki.
Chyba jednak nie komplement
Odpowiadając więc na pytanie z tytułu - w przypadku małych bąbelków określenie „rośnie jak na drożdżach” nie jest komplementem nietrafionym. Jednak po lekturze tego artykuły proponuję zmienić je na „rośnie jak na zakwasie", czyli jest zdrowe, silne i wytrzymałe!
Zobacz podobne newsy
-
Kochasz pieczywo? Takiego nigdy nie jedz!
-
Kochasz świeży chlebek? Okazuje się, że czerstwe pieczywo jest znacznie zdrowsze!
-
Drożdże - poznaj kilka propozycji na dania z ich wykorzystaniem. Dwie z nich z pewnością cię zaskoczą!
-
Ciasto drożdżowe w słonej odsłonie, idealne zwłaszcza na imprezę
-
Słodkości z drożdżami w wersji deserowej - przyrządź puszyste drożdżowe przysmaki
-
Spleśniał ci zakwas buraczany? To przez te błędy, które zapewne popełniasz